Aj napriek tomu sa deťom Noc s netopiermi páčila.
HUMENNÉ. Osvetové podujatie Noc s netopiermi sa v štátoch Európskej únie koná už po sedemnásty raz. V Humennom mala tak trochu dobrodružná výprava premiéru. Postarala sa o ňu Správa Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Východné Karpaty.
O netopieroch prišli do Humenného prednášať školákom z Humenného, Medzilaboriec a Topoľovky „netopierkari“ z Košíc a Michaloviec.
Miroslav Fulín, dlhoročný pracovník Východoslovenského múzea v Košiciach, sa výskumu netopierov venuje organizovane od roku 1994, Štefan Danko, bývalý pracovník Zemplínskeho múzea v Michalovciach, oveľa dlhšie.
„Netopiere boli u nás vždy na okraji záujmu,“ hovorí Fulín.
Jedinečný živočích
Ide pritom o živočícha v mnohom jedinečného. Netopier je jediný náš aktívne lietajúci cicavec.
Lieta za súmraku a v noci a pri lietaní sa orientuje echolokáciou. Živí sa výlučne hmyzom, jedna večernica vraj skonzumuje za noc 2 000 až 2 500 komárov.
Samička raz ročne rodí jedno mláďa. Netopiere v zime spia zimným spánkom a dožívajú sa aj 30 rokov. Keď odpočívajú a spia, visia dole hlavou.
„Netopier váži len toľko, aby ho uniesli blanité krídla, od 6 do 20 gramov. Náš najväčší netopier má rozpätie krídel 40 centimetrov,“ dozvedáme sa od Fulína.
Na Slovensku žije 28 druhov netopierov: podkováre, netopiere, ucháče, uchane, lietavce a večernice.
Všetky druhy sú chránené živočíchy a za úmyselné usmrtenie netopiera hrozí pokuta od 166 eur.
Pustite im hudbu
Netopiere u nás žijú v dutinách stromov, v podkrovných priestoroch, v starých opustených štôlňach či jaskyniach. Väčšina netopierov zimuje v podzemí.
Netopiere obľubujú tmavé opustené miesta bez prievanu. Neprekáža im hlahol zvonov, ale ľudský krik či vôňa parfumu áno.
Človek svojím často neuváženým konaním zužuje prirodzený priestor pobytu netopierov a aj preto sa sťahujú do ľudských obydlí.
Panelákové byty plné netopierov nie sú ničím výnimočným. Miroslav Fulín radí netopiere zbytočne nechytať, lebo človeka inštinktívne pohryzú a hrozí infekcia, vrátane besnoty. Odporúča otvoriť okno, odtiahnuť záclonu a pustiť hlasnú hudbu. Na netopiera môžete hodiť handričku a keď sa do nej zakvačí, jednoducho ho na balkóne z nej „vyprášite“.
Zbytočné je volať hasičov či Slobodu zvierat. Rovno sa treba obrátiť na úrad životného prostredia.
Opatrný treba byť aj pri zatepľovaní budov a pre netopiere a dážďovníky priamo do fasády nainštalovať špeciálne búdky.
Sčítavajú ich v zime aj v lete
„Netopierkari“, členovia Spoločnosti na ochranu netopierov na Slovensku, sa výskumu netopierov venujú od roku 1994.
„Je to naše hobby, robíme to bez nároku na odmenu, vo svojom voľnom čase,“ zdôrazňuje Fulín.
Dobrovoľníci robia zimné a letné sčítavanie netopierov, ich odchyt, krúžkovanie i zbavovanie parazitov. Informácie o populácii netopierov získavajú od kolegov z Maďarska a Poľska.
Hoci je netopier mnohým ľuďom nesympatický, boja sa ho a doslova ho démonizujú, v ekosystéme je veľmi dôležitý a užitočný. „Na Zemi netopiere žijú oveľa dlhšie ako človek,“ dodáva Fulín.
Príroda nie je na povel
Po prednáške sa žiaci vydali na výpravu do blízkeho parku. Pred opustenou podzemnou chodbou, ktorá by mohla slúžiť ako zimovisko netopierov, natiahli „netopierkari“ sieť.
Rozstrapkané špeciálne vlákno netopier svojimi receptormi nezachytí. Ani dlho po zotmení sa však do siete žiadny netopier nechytil. Odborníci to pripísali chladu a vetru.
„Príroda tu nie je pre človeka na povel. Nie je to ani show, kedy v blesku fotoaparátov pózuje živočích pred zvedavými pohľadmi. A to je na nej krásne,“ povedala environmentalistka Anna Macková zo Správy CHKO.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín