Diskusia k projektu revitalizácie Parku Jednotka sa skončila. Niektorí z nich označili vyjadrenia komisie za vágne a nekompetentné a vyčítajú mestu, že ich nikde nezverejnilo, aby ich mohlo vidieť čo najviac ľudí.
HUMENNÉ. Takmer 800-tisícový projekt revitalizácie Parku Jednotka a rekonštrukcie neďalekého podchodu vyvolal diskusiu.
Vedenie mesta pod tlakom verejnej mienky zorganizovalo 23. apríla na radnici verejnú diskusiu s občanmi. Primátorka Jana Vaľová (Smer) vyzvala občanov, aby svoje pripomienky adresovali úradu do 20. mája.
Tri mesiace trvalo humenskej samospráve, kým sa 20. augusta zišla komisia, ktorá sa zaoberala návrhmi a podnetmi od deviatich občanov.
„Členovia komisie posudzovali každú pripomienku, návrh individuálne aj z hľadiska súladu s platnou legislatívou a všeobecne záväznými nariadeniami mesta. Ku každému podnetu zaujali stanovisko, o ktorom boli daní občania písomne vyrozumení,“ informovala hovorkyňa radnice Michaela Slivková Kirňaková.
Z celkového počtu pripomienok a návrhov bolo, podľa jej slov, neakceptovaných 21, akceptovaných 11. „Štyri pripomienky vzala komisia do úvahy a v prípade, že na ne nájdu peniaze, mesto ich zrealizuje. Jednu pripomienku komisia akceptovala čiastočne,“ doplnila.
Bude podchod bezbariérový?
Akceptované pripomienky sa týkali hlavne počtu stromov a zelene, košov či lavičiek.
Detské ihrisko, proti ktorému sa vyslovili viacerí občania, projektová dokumentácia podľa Slivkovej Kirňakovej nerieši.
„Ráta iba s osadením 5 prvkov pre hru, ktoré pomôžu rodičom s deťmi krátiť si čas na autobusový alebo vlakový spoj,“ uviedla.
Bezbariérový výstup a vstup do podchodu je podľa názoru komisie z technického hľadiska možný len osadením elektronických plošín až po rekonštrukcii podchodu.
„Bezbariérová rampa by musela mať dĺžku asi 50 m,“ skonštatovala.
Kedy a či vôbec bude vybudovaná, sme sa nedozvedeli. Otázkou je, prečo na ňu nemyslel projektant už pri spracúvaní projektu.
Kto bude pred bytovkou parkovať?
Polemiku aj na stránkach nášho týždenníka vyvolalo vybudovanie parkovacích miest na Družstevnej ulici.
Naši čitatelia namietali, že parkovacích miest je za bytovkou, bezprostredne susediacou s parkom, dostatok a nové miesta nie sú potrebné.
Radnica vtedy obhajovala budovanie nových parkovacích miest ich nedostatkom v meste.
„Parkovacie miesta budú slúžiť obyvateľom, budú aj označené ako rezidenčné. S týmto krokom súhlasia aj obyvatelia bytového domu, pred ktorým sa parkovisko vybuduje,“ uviedla v tom čase hovorkyňa.
Vo vyhodnotení pripomienkového konania sa ale uvádza: „Z hľadiska šírkového usporiadania sa na miestnej komunikácii (t. j. Ul. družstevnej – pozn. red.) nesmie stáť. Navrhnuté parkovisko bude slúžiť pre návštevníkov parku.“
Našu otázku, prečo bude parkovanie na Družstevnej slúžiť návštevníkom parku a nie občanom bytového domu, ako bolo niekoľkokrát deklarované, radnica nechala bez odpovede.
Nová fontána je vraj finančne výhodnejšia
Vari najviac pripomienok sa týkalo fontány.
„Fontána vznikla súčasne s parkom. Je prezentáciou doby, socialistického realizmu. Je namieste zachovať ju v pôvodnej architektonickej podobe. Treba ju zrekonštruovať a opraviť,“ sformulovala názor viacerých občanov výtvarníčka Zora Varcholová, členka Občianskeho združenia (OZ) Flek, ktoré zorganizovalo petíciu za pozastavenie a prehodnotenie projektu revitalizácie.
Komisia sa však vyslovila, že „zrekonštruovať pôvodnú fontánu bude finančne náročnejšie ako zrealizovať novú s čo najjednoduchšou a najúspornejšou údržbou.“
Radnica ale čísla, ktorými by toto tvrdenie podoprela, nemá.
„Na otázky k finančným nákladom za búracie práce a výstavbu novej fontány dnes nevieme odpovedať, keďže ešte neprebehla verejná obchodná súťaž,“ uviedla Slivková Kirňaková.
„Na základe čoho teda tvrdia, že to bude výhodnejšie? Vyjadrenia k pripomienkam sú vágne, nekompetentné, nepodložené číslami, faktami, bez argumentov. Doslova smiešne. Na to sme čakali tri mesiace? Beriem to ako výsmech nášho úsilia, ktoré sme vyvíjali vo voľnom čase, lebo nám na našom meste záleží,“ vyjadrila sa Varcholová.
Súhlas nikto nežiadal
Hoci radnica slovami hovorkyne v máji sľúbila, že všetky príspevky občanov zverejní, nestalo sa tak.
„Prečo sa neobjavili na webovej stránke mesta? Prečo neboli prezentované? Lebo treba presadiť pôvodný projekt,“ pýta sa Varcholová.
„Všetky doručené návrhy sú výsledkom vlastnej tvorivej duševnej činnosti autora, a preto v zmysle autorského zákona (Zákon č. 618/203 Z. z.) má autor právo rozhodnúť o zverejnení svojho diela. Keďže žiadny z autorov návrhu mestu Humenné neposkytol písomný súhlas, ich návrhy nemôžeme zverejniť, porušili by sme zákon,“ reagovala Slivková Kirňaková.
„Mesto nás mohlo o súhlas požiadať, ale neurobilo tak. Návrhy a pripomienky sme na radnicu posielali s vedomím, že budú zverejnené, že o nich občania budú môcť diskutovať,“ namietla Varcholová.
Radnica: Priestoru bolo dosť
Radnica je presvedčená o tom, že široká verejnosť dostala na diskusiu i pripomienkovanie projektu priestoru dosť.
„Napriek umelo vyvolávanému dojmu, že Humenčania nechcú projekt revitalizácie, mesto sa stretáva s pozitívnym ohlasom, dokonca sme boli požiadaní, aby sa park revitalizoval čo najskôr,“ uviedla hovorkyňa.
V súčasnosti mesto čaká na vydanie stavebného povolenia. „So stavebnými prácami sa môže začať až po vydaní stavebného povolenia a nadobudnutím jeho právoplatnosti a po realizácii verejného obstarávania na výber zhotoviteľa,“ doplnila.
Fakty
Kto bol v komisii
Komisia k vyhodnoteniu pripomienkového konania na projekt Revitalizácia Parku Jednotka v Humennom:
Ing. arch. Andrej Semanco, viceprimátor, Ing. Milan Mňahončák, poslanec MsZ, člen Komisie výstavby, územného plánovania a životného prostredia pri MsZ, Ing. Jozef Harakaľ, prednosta Obvodného úradu životného prostredia v Humennom, Viliam Bartuš, člen Lesoochranárskeho zoskupenia VLK Východné Karpaty, Ing. Radoslav Harbuľák, autor súčasného projektu, Peter Ždiňak, vedúci kancelárie primátorky mesta, Ing. Katarína Ježová, vedúca odboru územného plánovania a výstavby na MsÚ.
red.
Fontána podľa návrhu občana mesta. Zdroj: archív red. Korzár
Fontána podľa návrhu manželov Varcholovcov. Zdroj: ZV
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín