Jedenásť vlečiek odpadu odviezli pracovníci Technických služieb Humenné, aby zlikvidovali čiernu skládku z brehu Laborca smerom na Lackovce. Mesto to vyšlo na 3 600 eur.
HUMENNÉ. Ak by sa aj páchateľ našiel, mohol by mu mestský policajt udeliť nanajvýš blokovú pokutu za priestupok podľa všeobecne záväzného nariadenia mesta vo výške 33 eur, alebo v správnom konaní by dostal najviac 166 eur.
Informovala o tom hovorkyňa Mestského úradu v Humennom Michaela Slivková Kirňaková.
„Len za uskladnenie odpadu na skládke v Mysline sme zaplatili 3 127 eur. K tomu pripočítajte náklady za odvoz a nakládku odpadu a celkové náklady sa hneď dostanú na 3 600 eur,“ spočítal škody, ktoré mestu plynú z odstránenia čiernej skládky, riaditeľ Technických služieb v Humennom Milan Kuruc.
Hovorkyňa mesta uviedla, že ilegálne skládky okrádajú mestský rozpočet, a teda samotných Humenčanov, o veľkú sumu peňazí, ktoré by samospráva mohla využiť rozumnejšie.
Občania pritom majú k dispozícii separačný dvor, kam môžu priviesť kovový odpad, drevo, plechovky, plasty či sklo, ale aj drobný stavebný odpad do 100 kilogramov na osobu.
Podmienkou je, že musia mať platobný výmer bytu alebo domu, ktorý sa rekonštruuje a trvalý pobyt v meste Humenné.
Problém s čiernymi skládkami majú aj mnohé iné mestá. Podľa náčelníka mestskej polície Mariána Zuba, mestu Humenné v tomto smere pomôže zelená hliadka. Vytvorili ju z radov nezamestnaných, ktorých prijali z úradu práce.
„Jednou z úloh zelenej hliadky je aj monitorovanie zakladania nepovolených skládok po sídliskách,“ uviedol policajný náčelník. Vytvárať ilegálne skládky odpadov zakazujú viaceré zákony aj mestské nariadenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín