HORNÝ ZEMPLÍN. V tradične bohatom hubárskom kraji vraj zatiaľ neplatí – ideš od lesa a zbieraš, ale ideš a hľadáš.
„My sme vždy na chvoste,“ hovorí starosta Zemplínskych Hámrov Jozef Gajdoš. „Červeňáky rastú na Kolonici a Strihovci, u nás je húb zatiaľ málo. Popršalo síce, ale musí sa otepliť,“ dodáva.
Tri - štyri dni treba počkať aj podľa starostu Zbudského Dlhého Františka Kopeja. Tam sú najhorlivejšími zberateľmi húb obyvatelia miestnej osady.
„Zvyknú chodiť po dedine a ponúkať huby po domoch i popri ceste. Zatiaľ som ich nevidel,“ hovorí.
Ten pravý čas ešte len príde
Dôchodca Július Šuhajda z Hrabovca nad Laborcom chodieva na huby sporadicky, najčastejšie cez víkend so synom.
„Chodieva k nám veľa hubárov. Z mesta sa k nám doveziete za pár centov a za desať minút ste v lese,“ vraví.
Vychytenou hubárskou lokalitou sú Zalamaňe a Makovište. „Rastú tu dubáky, hovoríme im bučaky. Tiež masliaky, po našom sošňaky. Nájdu sa i kuriatka. V októbri hojne rastú podpinky,“ dopĺňa.
„Hovorievame, že u nás sa huby hľadajú, na rusnakoch zbierajú,“ dodáva s úsmevom.
„Slabšie,“ stroho konštatuje Alexander Hirňák, aktívny hubár z Krásneho Brodu. „Húb je málo. Dlho bolo sucho. Popršalo síce, ale dosť sa ochladilo. Musíme počkať,“ hovorí a odkazuje nás na Haburu a Čertižné. Tam je to vraj lepšie.
Podľa starostu Habury Mikuláša Juščika to ale žiadna sláva nie je. „Len sem–tam. Platí – chodíš a hľadáš. Je však zdravé prechádzať sa na čerstvom vzduchu,“ dodáva so smiechom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín