Humenčania sa do Národnej bločkovej lotérie veľmi nehrnú.
HUMENNÉ. Od pondelka 16. septembra si môžu občania zaregistrovať pokladničné bločky do národnej lotérie.
Humenčania, zdá sa, vo výhry v lotérii nedúfajú. V uliciach mesta prevládol skepticizmus a neochota prišla, aj keď bolo treba vyjsť z anonymity.
„Nezaregistroval som sa. Ja tu už ničomu neverím,“ odbil nás 72-ročný dôchodca.
67-ročnú pani Margitu v predajni potravín zaujímala akciová múka, nie bloček z pokladne. „V živote som nemala šťastie na nijakú výhru. Mám inakšie starosti,“ odpovedala stručne.
Do bločkovej lotérie sa nezapojila ani 23-ročná Miroslava, mamička na materskej dovolenke. „Pokladám to za zbytočné. Priveľa práce a šanca na výhru je minimálna. Myslím si, že lotéria nijako výrazne ekonomike nepomôže,“ hovorí.
57-ročná pani Anna tvrdí, že lotéria je pre „hrychtivý národ“, nie však pre ňu. Ekonomiku nespasí a želaný efekt neprinesie. „Vláda by v boji proti daňovým únikom mala postupovať oveľa razantnejšie. Nie vybíjať sa na malopredajcoch. Je verejným tajomstvom, kde sú najväčšie úniky a kto ich má na svedomí,“ hovorí. „Ako bežný spotrebiteľ z bločku zistí, že DPK je pravé?“ pýta sa.
„Doposiaľ som nemala čas zaregistrovať sa, hoci pracujem na pošte a netreba mi tak nikde chodiť,“ hovorí 40-ročná Erika Babinská. „Veľmi na to neverím, šanca vyhrať je mizivá. A hlavná cena určite ostane v Bratislave,“ dodáva.
62-ročného dôchodcu Petra odradila od registrácie náročnosť postupu. „Pravdepodobnosť výhry? Jedna k miliónu. Neoplatí sa,“ hovorí. „Pri malých živnostníkoch a službách je pre zákazníka výhodnejšie dohodnúť sa bez dokladu a neplatiť DPH. Efekt pre ekonomiku to má pri veľkých zákazkách,“ myslí si.
Bločky najčastejšie končia v koši
Zvýšený záujem o bločky v predajniach nezaznamenali.
„Nie. Vôbec nie. Mnohokrát si ich ľudia ani nevezmú. Pozrite, máme ich plné koše,“ hovorí Anna Gutenková, vedúca v jednej z predajní potravín na Námestí slobody.
„Zákazníci hovoria, že na internete bol vraj pri registrácii blázinec a bežať do Tiposu s bločkami a dvadsiatimi centami sa im nechce,“ vysvetľuje.
„Patríme od siete predajní. Bločky vydávame vždy. Nedávno sme tu mali kontrolórky zo SOI. Snažili sa nahovoriť pokladníčku na predaj tovaru bez bločku, ale neuspeli. U nás je to jednoducho vylúčené,“ dodáva.
O tom, že ak výherný bloček bude z ich predajne, môžu do dvoch dní čakať daniarov na fyzickú kontrolu pokladnice, vedúca nevedela.
Takúto informáciu nemal ani živnostník Martin, ktorý v meste prevádzkuje služby. „Neviem o tom. Nech len prídu. Nemám s tým problém,“ hovorí.
Zvýšený záujem zákazníkov o bločky nezaregistroval. „Niektorí si ich berú, lebo ich dávajú do nákladov. Väčšina však mávne rukou, načo zbytočne chodiť a márniť čas, aby niekto v Bratislave vyhral?“ dodáva.
Vedeli ste?
Národná bločková lotéria
V lotérii sú použiteľné bločky vydané za nákup v obchodoch od 1. septembra. Ich hodnota musí byť minimálne jedno euro. Blok nemôže byť starší ako dva mesiace. Každý pokladničný doklad je možné do lotérie prihlásiť iba raz. Musí obsahovať DKP a logo ministerstva financií.
Prihlásiť sa dá cez esemesku, mobilnú aplikáciu, webom či v trafike, kde hráči zvyčajne podávajú tiket do číselných lotérií Loto či Keno 10.
Tipos bude žrebovať výhercov každé dva týždne. Víťaz dostane 10 000 eur, zvyšných deväť vyžrebovaných bločkov si rozdelí dokopy ďalších desaťtisíc eur. Okrem toho bude Tipos každé štyri týždne žrebovať víťazov vecnej ceny v každom z ôsmich samosprávnych krajov. Prvou výhrou je osobné auto.
Prvé žrebovanie o peniaze bude 30. septembra.
Bločkovou lotériou chce vláda predísť daňovým únikom.
red.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín