Hoci je humenská pobočka Slovenskej numizmatickej spoločnosti (SNS) najmladšia spomedzi dvanástich pobočiek na Slovensku, môže sa pochváliť originálnym prvenstvom. Pri piatom výročí svojho vzniku vydala pamätnú sadu slovenských euromincí. Doposiaľ tak neurobila žiadna pobočka na Slovensku.
HUMENNÉ. Pamätnú sadu numizmatici slávnostne inaugurovali na členskej schôdzi minulý týždeň.
S myšlienkou osláviť takto jubileum prišiel podpredseda pobočky Jaroslav Kačur.
„Prevažná väčšina našich členov je v dôchodcovskom veku. Aby mohli zaplatiť členské, napadlo mi, aby sadu euromincí vydávala postupne každá pobočka. Členom spoločnosti by ju predávala za výrobné náklady, zvyšné kusy za trhovú cenu. Týmto predajom by si zarobila na ročné členské a členovia by tak neboli nútení odchádzať,“ vysvetľuje Kačur.
„Keďže ústredný výbor Spoločnosti v Bratislave odmietol prijať túto myšlienku za nosnú pre všetkých, vzali sme to do vlastných rúk,“ dodáva.
Žetón zo starostriebra
Numizmatický krúžok pracuje v Humennom od roku 1974. Na pobočku ho „povýšili“ pred piatimi rokmi.
Vydanie pamätnej sady mincí pripravovalo súčasné vedenie pobočky takmer rok. „Je za tým veľa práce,“ hovorí predseda pobočky Ladislav Panoc.
„Kremnická mincovňa vyrazila žetón s naším logom z patinovaného starostriebra. Sada obsahuje všetky slovenské euromince, ročník 2013,“ vysvetľuje.
V tomto roku Kremnická mincovňa razila len jednocentovky. „Ostatné mince v tomto roku vyrazili len pre oficiálne sady, také, ako je aj naša,“ dopĺňa.
Náklad je limitovaný
Mince sú vsadené do plastovej vložky a do prebalu. Na prebale je stručná história mesta Humenné a numizmatickej pobočky, na zadnej strane sú uvedené parametre, motívy a materiálové zloženie slovenských euromincí. Limitovaný náklad je 200 kusov.
„Už teraz dopyt presahuje naše možnosti. Evidujeme už vyše sto objednávok,“ hovorí Panoc. Zberateľská hodnota mincí je teda vysoká.
Pripomenú si storočnicu
V budúcom roku si Humenné pripomenie storočnicu bojov o mesto v prvej svetovej vojne.
„Chceli by sme pri tej príležitosti vydať pamätné odznaky, medaily a reprinty dobových pohľadníc z Humenného z vojnového obdobia. Plánujeme tiež vydať katalógy medailí z regiónu Humenného, Sniny, Strážskeho a Vranova nad Topľou. Tu máme podchytených zberateľov,“ uzatvára predseda Panoc.
Na členskej schôdzi si numizmatici uctili dlhoročného predsedu numizmatického krúžku a prvého predsedu pobočky Štefana Sciranku. Prisúdili mu titul čestný predseda pobočky.
Pamätná sada. V rukách ju držia Jaroslav Kačur (vľavo) a Ladislav Panoc.
Foto: jo
Autor: jo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín