Ich nájomníci pijú vodu z prameňa, perú v neďalekej rieke.
SNINA. Pred ôsmimi rokmi odkúpilo Združenie Rómov pod Vihorlatom od mesta dve bytovky na Sídlisku I .
Od 6. augusta skončili v bytovkách regulované dodávky vody.
Dlhy v tisícoch eur
„Nájomníci mi dlhujú. Nemôžu používať vodu zadarmo, plytvať ňou a chcieť odo mňa, aby som im ju platil,“ povedal Pavol Keleš, štatutár Združenia Rómov pod Vihorlatom.
Pre zlú platobnú disciplínu nájomníkov zabezpečil regulované dodávky vody. „Zariadenie mi viackrát rozbili, voda sa valila, až vytopilo byty,“ povedal.
Spotreba vody je vysoká, no nájomníci za ňu neplatia. Dlhy niektorých rodín sa podľa jeho slov pohybujú už v tisíckach eur. Po tom, čo poslednú faktúru nezaplatil, vodári dodávky zastavili.
Jana Makajová, vedúca oddelenia sociálnych vecí na mestskom úrade v Snine, uviedla, že pre problémy so združením odstúpili od inštitútu osobitného príjemcu.
Osem rokov splácali ich dlhy tak, že im ich rovno strhli zo sociálnych dávok a poslali na účet združenia. Od tohto modelu kvôli nezhodám so štatutárom združenia upustili.
Zdroje: Sninský prameň a Pčolinka
Odstávka sa dotkla aj ľudí, ktorí za vodu platili a žijú medzi dlžníkmi.
„Asi tri kilometre chodím aj dva razy denne s vozíkom na vodu na pitie,“ povedal nám nájomník z bytovky na Študentskej.
Sninský prameň, z ktorého si čerpal vodu do plastových fliaš, je však nepitný zdroj vody. Rovnako ako on takto denne chodia cez celé mesto po vodu desiatky jeho susedov.
„Pijeme ju. Aj deťom ju dávame. Balená voda je drahá,“ povedali miestni.
„Perieme v Pčolinke. Aj vodu na splachovanie záchodov berieme odtiaľ. Bojíme sa, že prepukne žltačka. Už teraz majú niektorí hnačky a bolí ich brucho,“ prekrikovali sa.
Pri Pčolinke sme našli naberať vodu na splachovanie záchodov malé deti. Miesto bolo silno znečistené, stojatá voda zapáchala. „Povyše chodíme tiež po vodu a tiež tam chodíme prať,“ potvrdila nám Monika Mikerová.
Viceprimátorka: Za vodu si platí každý
„O situácii vieme, od začiatku ju monitorujeme,“ povedal regionálny hygienik Miroslav Veliký.
Uviedol, že okrem návštev na mieste hygienici komunikujú s vlastníkom bytoviek, sociálnym oddelením a aj s vodármi. Dodal, že obnova regulovaných dodávok vody je podmienená platbou združenia.
Potvrdil, že Sninský prameň je označený ako nepitný zdroj vody na ich podnet. Vzorky vody pravidelne vyšetrujú.
Podľa Velikého nie je voda až taká chybná, aby od nej hrozila epidémia.
Viceprimátorka Ľubov Reháková (nez.) uviedla, že nájomníci sa do tejto situácie dostali vlastnou vinou. Podľa jej názoru dostávajú od štátu dosť prostriedkov na to, aby si z nich dokázali vyčleniť peniaze na vodu. Z jej skúseností vyplynulo, že mnohí s peniazmi ľahkovážne hospodária.
Reháková si myslí, že práve touto situáciou sa na vlastnej koži naučia, že nič nie je zadarmo. Dodala, že by bolo nesprávne a nespravodlivé, keby dlhy a náklady na vodu za neplatičov uhradilo mesto.
Voda z cisterny za dve eurá
Minulý piatok pristavili vodári k bytovkám cisternu s pitnou vodou. „Po dve eurá sme sa mali poskladať,“ hromžili nájomníci.
„Kým sa situácia nevyrieši, tak toto je asi najlepší spôsob,“ povedal Keleš.
„Večer zbierali peniaze na vodu. Na druhý deň ráno si ich už ale medzi sebou znova rozobrali. Vraj ich potrebujú na stravu pre deti,“ popísal.
Potvrdil, že má záujem vrátiť sa k spolupráci so sociálnym oddelením mesta a k inštitútu osobitného príjemcu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín