HUMENNÉ. Mesto Humenné si pripomenulo 696. výročie prvej písomnej zmienky. Súčasťou osláv bolo aj odovzdávanie cien mesta, o ktorých rozhodovali v tajnom hlasovaní poslanci MsZ v Humennom.
Z nominovaného poltucta vzišla trojica. V nej mal zastúpenie aj šport, konkrétne volejbal. Po období, keď táto pocta pripadla družstvám – žiaci, juniori i muži sa môžu chemesáci hrdiť aj ocenením jednotlivca.
Cenu mesta Humenné za rok 2013 získal aj Ing. Ján Grosiar, športový riaditeľ VK Chemes Humenné.
Medailová súčasnosť
Ak bude humenský športový fanúšik v súčasnosti debatovať o volejbale, určite spomenie pri aktuálnom športe číslo jeden aj meno Jána Grosiara.
Športový riaditeľ VK Chemes Humenné už takmer dve desaťročia dohliada nad účinkovaním chemesákov. Spočiatku boli ciele stanovené na športový rozvoj klubu, výchovu vlastných odchovancov. Teraz sa pri senioroch už viac hľadí aj na ich umiestnenie.
Za ostatných osem sezón získali humenskí volejbalisti vždy extraligovú medailu, pričom až sedemkrát sa prebojovali do finále.
Trikrát v ňom uspeli, stali sa majstrami Slovenska (2008, 2010, 2012), štyrikrát získali striebro, raz bronz. Spomenúť treba aj dvojnásobné víťazstvo v Slovenskom pohári (2009, 2011).
Aktívne bez volejbalu
Od dvanástich rokov aktívne hrával stolný tenis a musel byť za zeleným stolom aj dobrý, lebo o rok neskôr prichádza v Lokomotíve Humenné k mužskej zložke.
Keď mal šestnásť, odišiel študovať na SPŠ elektrotechnickú do Prešova, s čím súvisela aj zmena klubu (Štart Prešov), no aj stolnotenisový koniec kariéry.
Od roku 1968 prešiel od zeleného stola na zelený trávnik. Krátko ho v humenskom družstve dorastu viedol známy tréner Melko. Definitívny koniec aktívnej športovej kariéry však nastal pri basketbale počas vysokoškolských čias.
Po ukončení vysokej školy v Košiciach a absolvovaní základnej vojenskej služby nastúpil ako pedagóg na SPŠCH v Humennom, kde okrem vyučovacích povinností dostal na starosť volejbalový krúžok dievčat.
Neskôr to prešlo do ponuky trénovať juniorky volejbalového klubu Chemlon Humenné.
Napokon športu pod vysokou sieťou prikývol, v roku 1977 absolvoval trénerský kurz, postupne kvalifikačne stúpal, pričom trénerskú „dvojku“ študoval napr. aj s Ľuborom Halandom, terajším prezidentom Slovenskej volejbalovej federácie.
Celý ten čas z lavičky viedol humenské mladé volejbalistky (kadetky, juniorky).
Trénerská kariéra Jána Grosiara trvala do roku 1996. Najskôr to bola úroveň regiónu, s juniorkami postúpil do I. ligy.
Sedemnásta sezóna
A postupne práve v tomto období prichádza na povrch aj funkcionárčenie, lebo sa stáva predsedom Volejbalového oddielu v rámci TJ Chemes Humenné, neskôr dochádza k premenovaniu klubu pod hlavičku VK Linda Chemes a aj osamostatneniu volejbalového klubu na VK Chemes Humenné, pričom k dnešku začína šesťdesiatdvaročný Ján Grosiar v pozícii športového riaditeľa volejbalového klubu sedemnástu sezónu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín