Korzár logo Korzár Horný Zemplín
Piatok, 3. december, 2021 | Meniny má OldrichKrížovkyKrížovky

Gymnázium v Snine skrachovalo. Rodičia nevedia, kam s deťmi

Zriaďovateľ školy Štefan Sekerák tvrdí, že môžu prestúpiť na štátne gymnázium v Snine a v Humennom. Prešovskú župu o to nikto nepožiadal.

Gymnázium v Snine nový školský rok nezačalo.Gymnázium v Snine nový školský rok nezačalo. (Zdroj: kor)

Agentúrny text sme doplnili informáciami redakcie Korzára.

SNINA. V pondelok prišlo 17 žiakov Súkromného bilingválneho gymnázia na slávnostné otvorenie nového školského roka. Našli prázdne učebne.

Zriaďovateľ Súkromného bilingválneho gymnázia v Snine neotvoril školský rok a školu tajne vysťahoval. Ignoruje rodičov 17 študentov, ktorí nevedia, kde majú ich deti pokračovať v štúdiu.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa zriaďovateľa Štefana Sekeráka je dôvodom platobná neschopnosť školského zariadenia. Škole sa nepodarilo už v minulom školskom roku ani teraz získať žiakov do prvého ročníka, v štúdiu malo pokračovať ešte 17 žiakov, ktorí mali od septembra navštevovať tretí až piaty ročník vzdelávania.

Skryť Vypnúť reklamu

Sekerák v utorok uviedol, že rodičov o tejto skutočnosti včas informovali listom. O zlej finančnej situácii údajne hovorili so zákonnými zástupcami žiakov ešte v priebehu školského roka 2012/2013.

Rodičia na jeho návrh neboli ochotní prispieť na chod školy vyššou sumou.

Podľa zmluvy ročné školné bolo stanovené na 350 eur. Sekerák ďalej uviedol, že ani túto čiastku neboli niektorí rodičia schopní uhradiť, lebo v niektorých prípadoch išlo o deti zo sociálne slabších pomerov. Navyše, sponzor, ktorý prisľúbil podporiť školu finančne, nakoniec od dohody odstúpil.

Podľa Sekeráka existuje dohoda, že študenti môžu prestúpiť do 15. septembra na štátne školy, konkrétne na gymnázium v Snine, prípadne v Humennom. Do úvahy prichádza aj cirkevné gymnázium v Snine.

Skryť Vypnúť reklamu

Foto: TASR/Tomáš Doboš

Rodičia podali trestné oznámenie

„V roku 2011 došlo k zmene zriaďovateľa a škola sa presťahovala. Verili sme, že nový zriaďovateľ Štefan Sekerák pomôže v rozvoji školy,“ povedala Iveta Šantová, členka Rady školy a matka jednej zo študentiek.

Školu presťahovali do budovy bývalého Okresného úradu, ktorá patrí Centru pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie.

„Vlani tam študovalo 19 žiakov. Tohto roku je ich 17. Učitelia pracovali na dohodu, len dvaja mali stály úväzok,“ vysvetlil Šantová.

Rodičia sa dozvedeli, že zriaďovateľ dal učiteľom výpoveď k 30. júnu. Netušili, čo je za tým. „O tom, že školu ruší, alebo sťahuje, nám nepovedal,“ povedala.

"V pondelok 26. augusta zasadala mimoriadne Rada školy na základe toho, že sa počas predošlého víkendu zriaďovateľ súkromného bilingválneho gymnázia odsťahoval z priestorov školy spolu s jej vybavením," informovala Šantová.

Skryť Vypnúť reklamu

Nespokojní rodičia podali v súvislosti s náhlym vysťahovaním priestorov sninského gymnázia trestné oznámenie.

"Svojvoľné opustenie sídla školy je podľa nášho názoru trestné," konštatovala Šantová s tým, že 17 študentov súkromného gymnázia, ktorí mali nastúpiť v septembri do 3., 4. a 5. ročníka, momentálne nevie, kde si svoje stredoškolské štúdium dokončia.

"Ide o päťročné bilingválne gymnázium s tým, že vo 4. ročníku maturovali žiaci zo slovenského a ruského jazyka a v piatom mali maturovať z dvoch voliteľných predmetov. Čo ďalej s piatakmi, keď piaty ročník momentálne neexistuje?" pýta sa Šantová.

Sklamaní študenti sa podľa jej slov so žiadosťou o pomoc na iné stredné školy zatiaľ neobracajú. Väčšina štvorročných škôl v regióne totiž realizuje iný typ vzdelávacieho programu.

Na súkromnom sninskom gymnáziu sa predmety vyučovali aj v ruskom jazyku. Išlo napríklad o informatiku či náuku o spoločnosti.

Žiaci sa zároveň obávajú, že by im štátne gymnáziá absolvovanú písomnú maturitnú skúšku zo 4. ročníka neuznali.

Kraj nikto neoslovil, rodičia chcú školu zachrániť

Gymnáziá v Snine a Humennom patria do zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja.

Podľa hovorkyne kraja Veroniky Fitzekovej ich zatiaľ nikto so žiadosťou o prestup neoslovil. Nekontaktoval ich ani Štefan Sekerák, ani rodičia detí. Podľa hovorkyne, ak by župa mala prijať naraz väčší počet študentov, potrebuje navýšiť plán výkonov, čo je istý proces.

Vedúca odboru školstva Obvodného úradu v Prešove Kvetoslava Komanická uviedla, že nie je v ich kompetencii riešiť problém, kde dokončia štúdium dotknutí žiaci. Budú však iniciovať finančnú kontrolu na škole.

Rodičia chcú bilingválne gymnázium v Snine zachrániť. "Ak bude zriaďovateľ ochotný a do 15. septembra otvorí gymnázium, ktoré zatiaľ nebolo vymazané zo siete škôl, sme dokonca ochotní sa zložiť a mu tie podlžnosti uhradiť. V opačnom prípade sa bude snažiť prevziať prevádzkovanie školy občianske združenie Almaz. Začali sme už komunikáciu s ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu," uzavrela Šantová.

Michal Kaliňák, hovorca ministerstva školstva potvrdil, že Sekerák školu vysťahoval svojvoľne. Nemal na to žiaden súhlas a ani povolenie. Zmeny urobil bez rozhodnutia ministerstva.

"Vzhľadom na možný nezákonný postup zriaďovateľa voči zmluvným podmienkam o štúdiu so žiakmi školy a taktiež pre možné porušenie pracovnoprávnych vzťahov, ako aj finančnej disciplíny v oblasti hospodárenia s majetkom štátu, je možné očakávať konanie príslušných kontrolných orgánov, najmä Štátnej školskej inšpekcie a príslušných orgánov v občianskoprávnom a v trestnom konaní," uviedol hovorca rezortu školstva Michal Kaliňák.

Kaliňák vysvetlil, že rezort má informácie o situácii len od rodičov. Preto o stanovisko a riešenie danej situácie požiadal Obvodný úrad v Prešove.

"Ministerstvo školstva oslovilo Obvodný úrad v Prešove, ktorému kompetenčne zo zákona prináleží oblasť výchovy a vzdelávania v školách a školských zariadeniach v jeho územnej pôsobnosti, aby danú situáciu riešil. V súčasnosti Obvodný úrad v Prešove pozastavil zriaďovateľovi všetky finančné prostriedky," dodal Kaliňák.

„Žiaci sa môžu uchádzať o pokračovanie v gymnaziálnom štúdiu, ak podajú žiadosť riaditeľovi školy podľa ich výberu, a to pre nich v najvhodnejšom gymnáziu podľa zamerania v danom regióne,“ odporučil rodičom sklamaných študentov.

V minulosti zistili viacero nedostatkov

Kontroly, ktoré sa týkali školského vzdelávacieho programu a plnenia právnych predpisov na tejto škole ešte v minulosti niekoľkokrát vykonala Štátna školská inšpekcia.

Riaditeľka Školského inšpekčného centra v Prešove Mária Choborová uviedla, že v roku 2010 zistili na tejto škole viacero nedostatkov.

Gymnázium nemalo vypracovaný školský vzdelávací program, riaditeľ školy prijal uchádzačov na štúdium v rozpore s platnými právnymi predpismi.

V tom čase mala škola iného zriaďovateľa, od roku 2011 sa ním stal Štefan Sekerák.

Aj keď došlo k niektorým nápravám, škola stále bojovala s nedostatkom študentov.

Poslednú kontrolu vykonali v máji tohto roku. Zriaďovateľ im neavizoval zámer zrušiť školu. Ani doteraz nebola škola vyňatá zo siete škôl a školských zariadení, lebo zrejme o to nikto nepožiadal ministerstvo školstva.

Podľa Choborovej, pokiaľ medzi žiakmi nie sú deti, ktoré nemajú ukončenú povinnú školskú dochádzku, o ich ďalšom štúdiu rozhodujú výlučne ich zákonní zástupcovia.

Foto: TASR/Tomáš Doboš

Sekerák hovorí o chudobe regiónu

Súkromné gymnázium v Snine bolo zriadené v roku 2006, vyučovať sa na ňom začalo v roku 2007. Malo ísť o stredoškolské vzdelávanie so zameraním na cudzie jazyky a základy podnikania v cestovnom ruchu.

Neskôr sa transformovalo na bilingválne gymnázium so zameraním na ruský jazyk.

Štúdium bolo rozvrhnuté na päť rokov.

Bilingválne gymnázium sídlilo od septembra 2010 v priestoroch na Budovateľskej ulici v Snine, ktoré mu prenajímalo Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie.

„Od samého začiatku sme s nimi mali problémy s uhrádzaním nájomného,“ povedala Mária Mandáková, riaditeľka Centra pedagogicko-psychologického poradenstva.

Zriaďovateľ im nájom za 10 miestností platil nepravidelne. V súčasnosti dlží niekoľko tisíc eur. Sekeráka koncom augusta listom vyzvali, aby peniaze uhradil v splátkovom kalendári. Inak dostane výpoveď z nájmu.

„Splátkový kalendár nedodržal,“ povedala Mandzáková. Zriaďovateľ ich šokoval. „Potrebovali sme odstrániť poruchu v krídle budovy, kde sídli gymnázium. Vtedy sme zistili, že všetko tajne vysťahoval,“ povedala.

Sekerák im to neskôr oznámil písomne. O úhrade dlhu sa nezmienil. Kvôli tomu mimoriadne zasadla Rada školy.

Dodala, že gymnázium si môže svoje záväzky uhradiť do konca novembra, inak s ním ukončia nájomný vzťah.

„O dlhu sme nevedeli. Sme ale ochotní ho vyrovnať,“ povedala za rodičov Šantová.

Dodala, že Sekerák sa rodičom zatajuje.

Podľa Sekeráka, v roku 2011, keď prevzal školu, bola už zadlžená, musel sa vysporiadať s doplatením miezd pre učiteľov a s dlhmi na nájomnom.

Podľa jeho vyjadrenia bolo nešťastím zakladať súkromnú školu v regióne, kde je vysoká nezamestnanosť a chudoba.

Žiaci sú doma. Rodičia dúfajú, že im pomôže ministerstvo a do 15. septembra rozbehne riadne vyučovanie nový zriaďovateľ. „Lenže pán Sekerák dokola opakuje, že škola je jeho a on ju nikomu inému dávať nebude,“ podotkla Šantová.

Najbližšie gymnázium tohto typu je v Bratislave. Občianskemu združeniu zo Sniny, ktoré chcelo v meste zriadiť vlani nové bilingválne gymnázium, zámer nevyšiel. Mestskí poslanci s tým nesúhlasili paradoxne práve kvôli existencii spomínaného gymnázia.

Najčítanejšie na Horný Zemplín Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Máš rád výzvy? Zmeň svet a urob veci inak, teraz
 2. Tento rok turizmu neprial
 3. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť
 4. Brazílska fintechová banka Nubank vstupuje na Wall Street
 5. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami
 6. Opäť sme na dobrej vlne
 7. Ako sa vyrába nealkoholické pivo? Kvalitou nezaostáva za bežným
 8. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos
 9. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 10. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor
 1. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 2. Brazílska fintechová banka Nubank vstupuje na Wall Street
 3. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami
 4. Ako sa vyrába nealkoholické pivo? Kvalitou nezaostáva za bežným
 5. Opäť sme na dobrej vlne
 6. Aj mikulášske balíčku môžu byť zdravé. Zistite ako na to.
 7. 365.bank sa stala bankou roka na Slovensku
 8. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 9. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 10. Ako vychovávať deti aby boli odolnejšie
 1. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 16 863
 2. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 11 306
 3. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 791
 4. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 6 856
 5. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 6 782
 6. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 803
 7. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 4 474
 8. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 4 145
 9. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 3 789
 10. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené 2 886

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: Babenkám
 2. Ján Šeďo: Spomienky bývalého elitného policajta zabalené v kriminálnych príbehoch - akt odvahy v troch dejstvách ( zatiaľ ).
 3. Roland Ondrus: Lockdown
 4. Jakub Konečný: Samit pre demokraciu: východiská a očakávania pred najväčšou diplomatickou akciou roka
 5. ASEKOL SK: Končí sa doba plastová. Do čoho vám zajtra zabalia jedlo?
 6. Věra Tepličková: Kapitán je späť. Rozdal úlohy, funkcie a je pripravený
 7. Štefan Vidlár: Darmožráč
 8. Rudolfa Vallová: Je ľahko kritizovať každú vládu
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 14 646
 2. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 5 128
 3. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 4 897
 4. Jozef Drahovský: Zákon o bočnom odstupe medzi vozidlom a cyklistom dopadol ako na Slovensku 4 824
 5. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 753
 6. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 595
 7. Zuzana Rattajová: Juraj Droba, dnes si opustil ľudí 4 206
 8. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529? 3 732
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Protesty proti pandemickým opatreniam v Amsterdame.

Je stále naším spojencom proti tým, ktorí s ním narábajú horšie ako obchodníci s otrokmi so živým tovarom.


1. dec
Mliečne produkty by vo vyváženej strave nemali chýbať.

Sťažujú sa obchodníci, mliekari aj farmári.


5 h
Nataša Holinová

Výsledky prvého kola voľby detského komisára sú vzrušujúce. Druhé nás ani nemusí zaujímať.


3 h
Fitneska Miroslava Stašová.

V minulosti schudla vyše dvadsať kíl.


29. nov

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: Babenkám
 2. Ján Šeďo: Spomienky bývalého elitného policajta zabalené v kriminálnych príbehoch - akt odvahy v troch dejstvách ( zatiaľ ).
 3. Roland Ondrus: Lockdown
 4. Jakub Konečný: Samit pre demokraciu: východiská a očakávania pred najväčšou diplomatickou akciou roka
 5. ASEKOL SK: Končí sa doba plastová. Do čoho vám zajtra zabalia jedlo?
 6. Věra Tepličková: Kapitán je späť. Rozdal úlohy, funkcie a je pripravený
 7. Štefan Vidlár: Darmožráč
 8. Rudolfa Vallová: Je ľahko kritizovať každú vládu
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 14 646
 2. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 5 128
 3. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 4 897
 4. Jozef Drahovský: Zákon o bočnom odstupe medzi vozidlom a cyklistom dopadol ako na Slovensku 4 824
 5. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 753
 6. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 595
 7. Zuzana Rattajová: Juraj Droba, dnes si opustil ľudí 4 206
 8. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529? 3 732
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu