V tomto školskom roku sa už brány školy v Stakčínskej Roztoke neotvoria. Obec prevádzku školy so štyrmi žiakmi nedokázala utiahnuť. Ďalšie dve školy v našom regióne z „ministerského zoznamu na odstrel“ fungujú. Starostovia Turcoviec a Vyšného Hrušova ale museli prijať racionalizačné opatrenia.
STAKČÍNSKA ROZTOKA. Miestna samospráva požiadala o vyradenie základnej školy zo siete škôl v Prešovskom kraji. Malí obyvatelia obce budú za vzdelaním cestovať do susedného Stakčína.
„Roky sme upozorňovali kompetentných, že obec nemôže utiahnuť prevádzku školy so šiestimi, neskôr štyrmi žiakmi. Roky sme volali o pomoc a žiadali prijať riešenia a opatrenia. Nikto nereagoval a nikoho to nezajímalo. Pomôžte si, ako viete. Dnes, keď sme školu zatvorili, volajú mi od Bratislavy až po Sninu,“ neskrýva rozčarovanie starosta obce Juraj Pyteľ (SDKÚ).
Štyria žiaci pocestujú do Stakčína
Obec s 320 obyvateľmi školu z vlastného rozpočtu nevládala utiahnuť.
„Školu sme držali zubami - nechtami. Išli sme na doraz,“ hovorí starosta. Škola fungovala v obci od 30. rokov minulého storočia. V „zlatých časoch“ ju navštevovalo viac ako tridsať žiakov. „Učili sme sa na dve zmeny,“ spomína Pyteľ.
Úbytok obyvateľov a detí zapríčinil ich pokles. V uplynulom školskom roku navštevovali 1. až 4. ročník miestnej jednotriedky iba štyria žiaci.
Tí budú teraz chodiť za vzdelaním do Stakčína. „Nie je to problém. Máme zmluvy s úradom, deti majú nárok na zľavnené cestovné. Starší súrodenci sa postarajú o mladších,“ hovorí starosta.
Oveľa väčší problém bude s odstupným pre prepustených zamestnancov školy. „Vyplatíme ho po čiastkach,“ tvrdí Pyteľ.
Zateplenú budovu školy chce obec cez neziskovku prestavať na dom sociálnych služieb. „Ešte je predčasné hovoriť o tom, kedy sa tak stane,“ uzatvára starosta.
Prijali racionalizačné opatrenia
Celoslovenské médiá uverejnili v prvej polovici augusta „zoznam 129 škôl na odstrel“. Medzi údajne ohrozenými školami boli aj školy v Turcovciach a Vyšnom Hrušove.
Rezortné ministerstvo označilo na svojej webovej stránke zoznam za „hrubo zavádzajúce a poplašné informácie, ktoré sa nezakladajú na pravde“.
„Skutočne to hraničí so šírením poplašnej správy. Nie je to pre nás dobrá reklama a rodičia sa zbytočne znepokojujú,“ hovorí starosta Vyšného Hrušova Milan Naster (nez.).
Miestnu základnú školu navštevovalo v uplynulom školskom roku 62 žiakov v 1. – 9. ročníku a 15 škôlkarov. Škola sídli v dvoch budovách, na nový školský rok sa pripravila vymaľovaním priestorov.
„Osobne som bol na ministerstve školstva. Prijali sme racionalizačné opatrenia,“ vysvetľuje starosta Naster.
Obec plánuje získať dotácie na učiteľov cez úrad práce, niektoré predmety, ako napríklad výtvarnú či telesnú výchovu, budú vyučovať spoločne pre celý stupeň.
Škole dávajú rok
Starostu Turcoviec Cyrila Vasiľa (Smer) správy okolo obecných škôl zaskočili.
„Obec nemá dostatok finančných prostriedkov na financovanie školy. Ak sa má naplniť zámer ministerstva, aby v triedach bolo po 12 a 15 žiakov, v horizonte štyroch, piatich rokov dedinské školy zaniknú. Našej dávame rok,“ hovorí.
Do Turcovskej chodí okolo šesťdesiat detí. „Zrušili sa obvody, niektoré deti navštevujú mestské školy. Počet detí stále klesá. Je to dlhodobý trend, ktorý nezastavíme zo dňa na deň, ani z roka na rok,“ myslí si starosta Vasiľ.
Starosta bude v tomto týždni spolu s poslancami nútený prijať racionalizačné opatrenia, ktoré sa dotknúť miezd a odmien učiteľov.
V prípade zrušenia školy by vedenie obce čelilo nielen nevôli rodičov a zamestnancov školy, ale aj otázke, čo s budovou a areálom školy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín