V areáli Agrokomplexu spol. s.r.o na Suchom Jarku v Humennom spustili do skúšobnej prevádzky bioplynovú stanicu. Ročne by mala vyrobiť vyše osem miliónov kilowatthodín (kWh) elektrickej energie a takmer päť miliónov kilowatthodín tepla. Spoločnosť preinvestovala viac ako štyri milióny eur.
HUMENNÉ. Zámer vybudovať v Humennom bioplynovú stanicu predstavila spoločnosť CO.BER., ktorá je jediným spoločníkom v Agrokomplexe, s.r..o, ešte v septembri 2011.
O rok neskôr začala stavať. V minulom roku sprevádzkovala podobnú stanicu v Sobranciach.
„Preinvestovali sme vyše 4,2 milióna eur. Šesťdesiat percent investície, približne 2,6 milióna eur, predstavovala stavebná časť. Zabezpečovali ju miestne stavebné firmy. Mám na mysli betonárske, výkopové, či elektrikárske práce,” uviedol pri spúšťaní skúšobnej prevádzky konateľ spoločnosti Diego Rodá.
Technológia je špičková
Stanica využíva najmodernejšiu technológiu. Bioplyn bude produkovať takzvanou mokrou fermentáciou z organických hmôt vyprodukovaných poľnohospodárskou výrobou.
„Využijeme maštaľný hnoj, močovku, siláž a senáž. Potrebujeme ročne približne 18 000 ton tejto hmoty. Vzniknutý bioplyn následne stanica spáli v kogeneračnej jednotke a vyrobí elektrickú a tepelnú energiu. Vedľajším produktom prevádzky stanice bude kvalitné organické hnojivo. To využijeme v rámci nášho poľnohospodárskeho podniku,“ vysvetlil Rodá.
Teplo plánuje spoločnosť využiť v sušiarni dreva a vo vlastných administratívnych a dielenských budovách. Časť predá susedným prevádzkam.
„Ročne by sme mali vyrobiť vyše osem miliónov kilowatthodín elektrickej energie a takmer päť miliónov kilowatthodín tepla,“ uviedol. Návratnosť investície je 8 – 10 rokov.
„Rakúska technológia je špičková. V Rakúsku na jej princípe funguje vyše sto, v Česku 30 staníc. Všetko je automatické. Výhodou je, že fermentory nie sú povrchové, sú železobetónové v zemi, takže nepotrebujeme toľko tepla na fermentáciu,“ doplnil Jeremiáš Fenčík, technický a stavebný dozor.
Negatívny vplyv na kvalitu životného prostredia je podľa Diega Rodú nulový. „Môžete pokojne bývať aj sto metrov od stanice. Necítite nič. Takisto hlučnosť je minimálna,“ povedal.
Skúšobná prevádzka by mala trvať do troch, maximálne štyroch mesiacov. Potom stanica nabehne na trvalú celoročnú prevádzku.
Plánuje rekonštrukcie
Taliansky investor plánuje zrekonštruovať staré a vybudovať nové maštale, vybudovať nové silážne jamy, opraviť senníky za približne 3 milióny eur v Hostoviciach, Rovnom, Humennom, Lieskovci a v Sobranciach. Začať chce ešte v tomto roku.
Do konca roka sprevádzkuje ďalšiu bioplynovú stanicu v Sobranciach.
Na hospodárskom dvore na Suchom Jarku je 160 dojníc, 20 vysoko teľných jalovíc a 50 teliat. Denne dvor vyprodukuje 2 500 litrov mlieka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín