Utorok, 26. september, 2017 | Meniny má Edita

Voľnoštýliar Bolotnyuk sa pripravuje na svetvý šampionát

Bol dvakrát strieborný, raz na piatom mieste. Vždy však najúspešnejší zo slovenskej výpravy.

Zápasnícke trio. Zľava Jaroslav Zaremba, prezident ZK Vihorlat Snina, Mykola Bolotnyuk, najlepší slovenský voľnoštýliar do 60 kg a Erik Cap, tréner ZK Vihorlat Snina i reprezentácie kadetov Slovenska.(Zdroj: peso)

SNINA. Slovenskí zápasníci vo voľnom štýle sa pripravujú na majstrovstvá sveta. Najlepšie výsledky v príprave dosahoval na žinenke Mykola Bolotnyuk, člen Zápasníckeho klubu Vihorlat Snina.

Na Slovensku nemá vo váhe do 60 kg konkurenciu a svoje kvality dokazuje aj na podujatiach európskeho rangu.

Veľká cena Nemecka

Konala sa v Dortmunde, slovenskú výpravu tvorilo päť voľnoštýliarov. Najlepšie z nich sa umiestnil Mykola Bolotnyuk (váha do 60 kg, spolu 10 borcov). V prvom kole mal voľno, v druhom kole porazil Eisenkreina (Nemecko) 5:4 na body, v semifinále Toleukenova (Kazachstan) 5:1 na body. Vo finále nestačil na Niyazbekova (Kazachstan), bronzového borca z majstrovstiev sveta v Istanbule 2011. Zisk striebra však bol na Veľkej cene Nemecka najlepším slovenským umiestnením - 3. Jaloviar (do 96 kg), 9. Obžera (do 66 kg), 11. Ollé (do 74 kg), 19. Duba (do 84 kg). V hodnotení štátov (spolu 15) skončili Slováci na peknom 5. mieste (19 bodov), za Kazachstanom (127 bodov), Nemeckom (110), Mongolskom (26) a Rumunskom (23).

Veľká cena Španielska

Slovenské farby v Madride hájili Mykola Bolotnyuk (do 60 kg) a Róbert Olle (do 74 kg). Zápasník ZK Vihorlat Snina porazil vo štvrťfinále Jonesa (Veľká Británia) na body 8:0, 4:0, v semifinále si poradil s Kotorashvilim (Gruzínsko) 11:4, 4:1. Vo finále súperil ukrajinský Slovák - Sninčan so strieborným medailistom z MS v Istanbule 2011 a víťazom Panamerických hier 2011 Franklinom Gomezom (Portoriko). Mykola Bolotnyuk prehral 0:8, 0:4, ale zisk striebra opäť znamenal veľký úspech. Ollé nestačil v semifinále na neskoršieho víťaza Ncubeho (Kanada), neuspel v repasáži s Baldanbayevom (Kazachstan) a obsadil delené piate miesto. Dvaja slovenskí voľnoštýliari zabezpečili do hodnotenia štátov 15 bodov a v konkurencii 22 krajín bolo Slovensko klasifikované na 8. mieste. Najviac bodov (60) získali Turc, pred Azerbajdžanom a Kanadou.

Generálka v Poľsku

Poslednou previerkou pred majstrovstvami sveta bol pre slovenských voľnoštýliarov v dňoch 9.- 11. augusta XXII. medzinárodný turnaj Memoriál Ziolkowski v poľskom Spale. Predstavili sa aj piati slovenskí zápasníci. Mykola Bolotnyuk síce ostal bez medailovej pozície, opäť však dosiahol najlepšie slovenské umiestnenie. Výsledky Slovákov: do 60 kg: Mykola Bolotnyuk (5./15 pretekárov): 1/4 finále - Erhan (TUR) 3:1 (4:4,3:2), 1/2 finále - Bienkowski (POL) 1:3 (1:2,0:2), o 3. miesto: Sezar (TUR) 0:4 (0:1,0:7); do 66 kg: Kačeňák (27./30), Obžera (27./30); do 74 kg: Pálinkas (19./24); do 96 kg: Jaloviar (11./28).