Korzár logo Korzár Horný Zemplín
Streda, 14. apríl, 2021 | Meniny má JustínaKrížovkyKrížovky

Atletický lesk jedenástich medailí

Zdieľať budeme rýdzo humenské atletické dianie i úspechy.

Dominik a René. Dominik Lučka (vľavo) a René Danko. Venujú sa stredne dlhým bežeckým disciplínam, Dominik aj skoku do diaľky.Dominik a René. Dominik Lučka (vľavo) a René Danko. Venujú sa stredne dlhým bežeckým disciplínam, Dominik aj skoku do diaľky. (Zdroj: peso)

HUMENNÉ. V uplynulom týždni bola Moskva miestom, kam sa upierali všetky pohľady priaznivcov „kráľovnej športu“. V ruskej metropole sa totiž konali majstrovstvá sveta v atletike. Pri tomto športe ostaneme, avšak zdieľať budeme rýdzo humenské atletické dianie i úspechy.

„Kraj“ mladších žiakov

Na majstrovstvách kraja mladších žiakov v Michalovciach sme mali zastúpenie troch pretekárov. V disciplíne 60 m Daniel Prč časom 10,10 s. skončil v rozbehu na 5. mieste a do finále nepostúpil. V behu na 150 m Viktor Pavlík skončil na 14. mieste časom 24,5 s. a pätnásty Daniel Prč časom 24,8 s. Viktor Pavlík časom 56,2 s. skončil na 8. mieste v behu na 300 m. Z dievčat sa Nina Dúcová v behu na 300 m umiestnila časom 57,35 s. na 12. mieste. V skoku do diaľky výkonom 332 cm skončila na 10. mieste. Pre týchto začínajúcich atlétov to boli prvé preteky na úrovni majstrovstiev kraja.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skryť Vypnúť reklamu

„Kraj“ starších žiakov

Preteky sa konali v Košiciach i Prešove a niesli sa v získavaní „zemiakových“ umiestnení. Matej Metil v behu na 800 m prehral boj v záverečnom finiši a časom 2:25,82 min. skončil na 4. mieste. V behu na 300 m časom 41,20 s. ani osobný rekord nepostačoval na stupeň víťazov a opäť to bolo 4. miesto. Ján Kačur v skoku do diaľky výkonom 485 cm skončil tiež na nepopulárnej pozícii tesne za stupňom. Ani zlepšenie o 50 cm nepostačovalo na medailu. V behu na 150 m časom 20,39 s. (osobný rekord) skončil na 5. mieste a vo finále na 60 m dobehol ôsmy. Pretekárom chýbalo trochu športového šťastia.
Žiaci Základnej školy Hrnčiarska (víťaz okresného kola) sa zúčastnili krajského kola v Prešove a nesklamali. Matej Metil v behu na 1 000 m skončil na peknom 2. mieste osobným rekordom 2:55,0 min., čím mu postup na majstrovstvá Slovenska ušiel o niekoľko sekúnd. Denis Minich vo finálovom behu na 60 m skončil na 5. mieste časom 7,57 s.

Skryť Vypnúť reklamu

„Kraj“ pre ostatných

Dominik Lučka v behu na 200 m skončil medzi juniormi na 3. mieste časom 24,46 s. V skoku do diaľky mu patrilo prvé miesto výkonom 639 cm a osobný rekord. V trojskoku skončil na 3. mieste. René Danko v behu na 800 m zvíťazil časom 1:59,59 min. s viac ako 20-sekundovým náskokom a osobným rekordom. Daniel Turcsányi v trojskoku zvíťazil výkonom 12,33 m a v skoku do diaľky skončil na 2. mieste výkonom 595 cm. Medzi dorastenkami Petra Hromuľáková vybojovala 1. miesto v hode kladivom výkonom 35,18 m a v hode diskom skončila druhá.

Šampionát dorastencov

Dvaja pretekári 1. Atletického klubu Humenné sa šampionátu zúčastnili, pretekali a aj sa postavili na stupne pre najlepších. Reprezentanti Slovenska v kategórii dorastencov - Samuel Matanin a Daniel Turcsányi sa akoby dohodli pred samostatnými pretekmi, že obaja získajú rovnaké umiestnenie. Prvý zabojoval Samuel Matanin v behu na 2 000 m prekážok. V taktickom behu mohli dvaja pretekári bojovať o titul. Na vodnej prekážke Samuel nezachytil nástup víťaza a v záverečnom finiši prehral o jednu sekundu časom 6:56,90 min., takže skončil strieborný. Samo sa s trénerom Marekom Lučkom zúčastnil medzištátneho stretnutia so slovenskou reprezentáciou v Hradci Králové. Potešilo stretnutie s vynikajúcim českým atlétom Tomášom Dvořákom. V ťažkom behu sa Samuel nezlepšil a zaostal za očakávaním. Marek Lučka je člen komisie mládeže v Slovenskom atletickom zväze od roku 2013 a podieľal sa na koučovaní slovenských atlétov v skokanských disciplínach. Chlapcom zo Slovenska sa nedarilo, no dievčatá z východu v trojskoku zobrali prvé dve miesta, a to Zuzana Karafová a bývalá atlétka Humenného Anna Dzyublyuk (momentálne v Nitre) v trojskoku potvrdili svoju formu. Súťaž v trojskoku sa niesla v duchu „preteky končia až posledným pokusom“. Daniel Turcsányi už v prvom pokuse ukázal svoju formu a výkonom 12,55 m sa do piateho pokusu držal na 2. mieste, ale čo čert nechcel - poslednými pokusmi sa hneď dvaja pretekári dostali svojím posledným pokusom pred Daniela, medaila mu unikala o 2 cm... Záverečné roztlieskanie a nabudenie priniesli Humenčanovi ďaleký skok 12,87 m, zlepšenie o 50 cm a 2. miesto bolo zaslúžené (o 20 cm pred tretím v poradí). Skok do diaľky sa až tak nevydaril, za 593 cm bolo 5. miesto. Petra Hromuľáková v hode kladivom bojovala celú súťaž o bronz, osobný rekord 37,06 m a prehodenie súperkou v poslednom pokuse určili nepopulárne štvrté miesto. Bývalá humenská pretekárka Anna Dzyublyuk v trojskoku získala 2. miesto, v diaľke skončila piata. Krásny vrchol sezóny...

Skryť Vypnúť reklamu

Šampionát stredných škôl

René Danko, študent Strednej odbornej školy technickej v Humennom, zvíťazil v behu na 800 m s veľkým náskokom (1:58,08). Druhým účastníkom bol Dominik Lučka, študent Gymnázia sv. Jána Zlatoústého Humenné. V skoku do diaľky (622 cm) skončil na 2. mieste. V trojskoku si osobným rekordom vybojoval tiež 2. miesto (12,12 m) a tretia medaila - bronz, vzišla zo štafety 4 x 100 m, kde hájil farby Prešovského kraja (46,08 s). Poslednou účastníčkou humenských stredných škôl bola Petra Hromuľáková z Obchodnej akadémie. V hode kladivom Petra potvrdila medailové ambície, skončila tretia (36,39 m). Pretekárov doprevádzal tréner Mgr. Marek Lučka. Všetci študenti sú členmi 1. Atletického klubu Humenné. Bola to pekná reprezentácia mesta Humenné, Prešovského samosprávneho kraja a 1. Atletického klubu Humenné.

Šampionát juniorov

Pre 1. AK klubu Humenné to bol opäť medailový lesk. Prvý kov - bronzový získal Dominik Lučka v skoku do diaľky s výkonom 635 cm. Spočiatku ťahal za koniec súťažného poľa, nedarilo sa mu v rozbehu, prešľapy. Do finále sa dostal ako posledný, čo predznamenalo pri dobrej forme veľký neúspech, pričom pri neúčasti prvých dvoch pretekárov z tabuliek sa pred súťažou zvažovalo aj možné víťazstvo. Posledným pokusom sa však priblížil k osobnému výkonu a bolo z toho 3. miesto. Druhý do bojov zasiahol Daniel Turcsányi. Očakávalo sa zlepšenie osobného rekordu, ale výkon 589 cm postačoval len na 7. miesto. Papierové predpoklady v behu na 800 m Renému Dankovi zaisťovali „bedňu“, juniori pretekali vo dvoch behoch (časovo lepší beh cca 2,00:00 min. a slabší beh cca 2,10:00). V taktickom behu v súboji o medailu prehral s favoritom v cieľovej rovinke a časom 2:00,51 min. skončil na peknom 2. mieste. Druhý zástupca nášho klubu Samuel Matanin v druhom behu skončil na 2. mieste a celkovo na 9. mieste časom 2:08,42.

V druhom dni nastúpili na svoju súťaž trojskokani. Predpoklady z tabuliek nasvedčovali na dve medaily, no nebola z toho ani jedna. Daniel Turcsányi mal problémy v rozbehu, na lepšie výsledky nedosiahol. Proti boli nedošľapy aj 50 - 60 cm, nezvládnutie rozbehu ho stálo medailu a konečné 4. miesto výkonom 12,34 m. Dominik Lučka so štyrmi prešľapmi a výkonom 11,71 m obsadil piate miesto. Chlapci začali trénovať túto disciplínu až v tomto roku a na jej dokonalom zvládnutí potrebujú ešte popracovať. Hlavne v skokanských disciplínach sa prejavil nedostatok v príprave na tartanovej dráhe, ktorú v Humennom nemáme.

Petra Hromuľáková v hode kladivom skončila šiesta výkonom 25,10 m. Juniorky hádžu 4 kg kladivom, pričom Petra ako dorastenka má ešte „trojku“, a tak si so „štvorkou“ vytvorila oficiálny osobný rekord. Niektoré pokusy vyzerali veľmi dobre, len bohužiaľ padli mimo výseč. Škoda, mohlo padnúť aj 30 m. V posledný deň sa trénerom zvolená osvedčila taktika. Z behu na 1 500 m bola dvojica Danko - Matanin odhlásená, do popredia sa dostala štafeta 4 x 400 m. To bol dôvod, prečo niektorí dorastenci na juniorský šampionát cestovali. Dominik Lučka, Samuel Matanin, Daniel Turcsányi a René Danko - také bolo poradie v behu a odovzdávkach. Dominik rozbehol štafetu na treťom mieste, no počas druhého a tretieho úseku sme sa prepadli až na piate miesto, bežali to naši dorastenci. Taktika vynechania tisícpäťstovky sa oplatila. René preberal štafetový kolík na piatom mieste so stratou na štvrtého päť a tretieho cca dvadsať - dvadsaťpäť metrov. Po sto metroch stiahol štvrtého a po dvestovke aj tretieho. Myslím si, že to bola najkrajšia 400-ka, akú som videl. V cieli mu na druhé miesto chýbalo málo, ale bronzová medaila bola naplnením cieľa. Čas 3:35,10 min.


samo-matanin-a-daniel-turcsanyi_r1908_res.jpg

Samo a Daniel. Samuel Matanin (vľavo) a Daniel Turcsányi. Vytrvalec dlhých bežeckých tratí a trojskokan.

trener-lucka-a-tomas-dvorak_r3536_res.jpg

Tréner a osobnosť. Marek Lučka (vľavo) sa zúčastnil medzištátneho stretnutia so slovenskou reprezentáciou v Hradci Králové. Potešilo ho aj stretnutie s vynikajúcim českým atlétom Tomášom Dvořákom.

bronzova-stafeta-4x400-m_r1993_res.jpg
Bronzová štafeta. Medaily v behu na 4 x 400 metrov.
Foto: peso

Najčítanejšie na Horný Zemplín Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič
 2. Kia prechádza transformáciou, vo vrecku má aj Guinnessov rekord
 3. Po celý rok ako na dovolenke. Tak sa žije v Čerešniach
 4. Kedysi rádio, dnes mozog auta. Poznáte históriu infotainmentu?
 5. Vlastný zlatý poklad môže byť dobrou ochranou pred infláciou
 6. Jar je vo vzduchu. Alergie tiež
 7. Festival pre dušu prináša návod, ako si zachovať duševnú pohodu
 8. Slováci sú rekordéri, majú aj 20 vernostných programov súčasne
 9. Bolesti kĺbov po Corone? Zbystrite pozornosť!
 10. Neviete kam tento rok na bezpečnú dovolenku k moru?
 1. Festival pre dušu prináša návod, ako si zachovať duševnú pohodu
 2. Slovník investora 05: Obchodovanie na burze
 3. Slováci sú rekordéri, majú aj 20 vernostných programov súčasne
 4. Po celý rok ako na dovolenke. Tak sa žije v Čerešniach
 5. Bolesti kĺbov po Corone? Zbystrite pozornosť!
 6. Goji: bobule šťastia pomáhajú proti depresii
 7. Poznáme finalistov Office roka 2020
 8. Neviete kam tento rok na bezpečnú dovolenku k moru?
 9. Jar je vo vzduchu. Alergie tiež
 10. Kia prechádza transformáciou, vo vrecku má aj Guinnessov rekord
 1. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič 51 132
 2. Zo žraloka rybka. Ako sa rozpadlo impérium Maria Hoffmanna? 20 569
 3. Slovákom hrozia malé dôchodky. V čom je problém? 20 330
 4. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko 14 756
 5. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest 14 606
 6. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 10 512
 7. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou 8 904
 8. Pomoc z prírody pri infekcii covid-19 8 722
 9. Plánujete dovolenku na leto? Toto sú najkrajšie pláže Turecka 8 060
 10. Ako zasiahnu zmeny vo svete pneumatík bežných vodičov? 7 375
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Martin Smatana.

Ako by sa mal uvoľňovať Covid automat? Pozrite si rozhovor s analytikom Martinom Smatanom.

13. apr
Minister obrany Jaroslav Naď.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 373-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 10 798 obetí.

6 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop