Korzár logo Korzár Horný Zemplín
Nedeľa, 4. december, 2022 | Meniny má Barbora, Barbara

Atletický lesk jedenástich medailí

Zdieľať budeme rýdzo humenské atletické dianie i úspechy.

Dominik a René. Dominik Lučka (vľavo) a René Danko. Venujú sa stredne dlhým bežeckým disciplínam, Dominik aj skoku do diaľky.Dominik a René. Dominik Lučka (vľavo) a René Danko. Venujú sa stredne dlhým bežeckým disciplínam, Dominik aj skoku do diaľky. (Zdroj: peso)

HUMENNÉ. V uplynulom týždni bola Moskva miestom, kam sa upierali všetky pohľady priaznivcov „kráľovnej športu“. V ruskej metropole sa totiž konali majstrovstvá sveta v atletike. Pri tomto športe ostaneme, avšak zdieľať budeme rýdzo humenské atletické dianie i úspechy.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Kraj“ mladších žiakov

Na majstrovstvách kraja mladších žiakov v Michalovciach sme mali zastúpenie troch pretekárov. V disciplíne 60 m Daniel Prč časom 10,10 s. skončil v rozbehu na 5. mieste a do finále nepostúpil. V behu na 150 m Viktor Pavlík skončil na 14. mieste časom 24,5 s. a pätnásty Daniel Prč časom 24,8 s. Viktor Pavlík časom 56,2 s. skončil na 8. mieste v behu na 300 m. Z dievčat sa Nina Dúcová v behu na 300 m umiestnila časom 57,35 s. na 12. mieste. V skoku do diaľky výkonom 332 cm skončila na 10. mieste. Pre týchto začínajúcich atlétov to boli prvé preteky na úrovni majstrovstiev kraja.

SkryťVypnúť reklamu

„Kraj“ starších žiakov

Preteky sa konali v Košiciach i Prešove a niesli sa v získavaní „zemiakových“ umiestnení. Matej Metil v behu na 800 m prehral boj v záverečnom finiši a časom 2:25,82 min. skončil na 4. mieste. V behu na 300 m časom 41,20 s. ani osobný rekord nepostačoval na stupeň víťazov a opäť to bolo 4. miesto. Ján Kačur v skoku do diaľky výkonom 485 cm skončil tiež na nepopulárnej pozícii tesne za stupňom. Ani zlepšenie o 50 cm nepostačovalo na medailu. V behu na 150 m časom 20,39 s. (osobný rekord) skončil na 5. mieste a vo finále na 60 m dobehol ôsmy. Pretekárom chýbalo trochu športového šťastia.
Žiaci Základnej školy Hrnčiarska (víťaz okresného kola) sa zúčastnili krajského kola v Prešove a nesklamali. Matej Metil v behu na 1 000 m skončil na peknom 2. mieste osobným rekordom 2:55,0 min., čím mu postup na majstrovstvá Slovenska ušiel o niekoľko sekúnd. Denis Minich vo finálovom behu na 60 m skončil na 5. mieste časom 7,57 s.

SkryťVypnúť reklamu

„Kraj“ pre ostatných

Dominik Lučka v behu na 200 m skončil medzi juniormi na 3. mieste časom 24,46 s. V skoku do diaľky mu patrilo prvé miesto výkonom 639 cm a osobný rekord. V trojskoku skončil na 3. mieste. René Danko v behu na 800 m zvíťazil časom 1:59,59 min. s viac ako 20-sekundovým náskokom a osobným rekordom. Daniel Turcsányi v trojskoku zvíťazil výkonom 12,33 m a v skoku do diaľky skončil na 2. mieste výkonom 595 cm. Medzi dorastenkami Petra Hromuľáková vybojovala 1. miesto v hode kladivom výkonom 35,18 m a v hode diskom skončila druhá.

Šampionát dorastencov

Dvaja pretekári 1. Atletického klubu Humenné sa šampionátu zúčastnili, pretekali a aj sa postavili na stupne pre najlepších. Reprezentanti Slovenska v kategórii dorastencov - Samuel Matanin a Daniel Turcsányi sa akoby dohodli pred samostatnými pretekmi, že obaja získajú rovnaké umiestnenie. Prvý zabojoval Samuel Matanin v behu na 2 000 m prekážok. V taktickom behu mohli dvaja pretekári bojovať o titul. Na vodnej prekážke Samuel nezachytil nástup víťaza a v záverečnom finiši prehral o jednu sekundu časom 6:56,90 min., takže skončil strieborný. Samo sa s trénerom Marekom Lučkom zúčastnil medzištátneho stretnutia so slovenskou reprezentáciou v Hradci Králové. Potešilo stretnutie s vynikajúcim českým atlétom Tomášom Dvořákom. V ťažkom behu sa Samuel nezlepšil a zaostal za očakávaním. Marek Lučka je člen komisie mládeže v Slovenskom atletickom zväze od roku 2013 a podieľal sa na koučovaní slovenských atlétov v skokanských disciplínach. Chlapcom zo Slovenska sa nedarilo, no dievčatá z východu v trojskoku zobrali prvé dve miesta, a to Zuzana Karafová a bývalá atlétka Humenného Anna Dzyublyuk (momentálne v Nitre) v trojskoku potvrdili svoju formu. Súťaž v trojskoku sa niesla v duchu „preteky končia až posledným pokusom“. Daniel Turcsányi už v prvom pokuse ukázal svoju formu a výkonom 12,55 m sa do piateho pokusu držal na 2. mieste, ale čo čert nechcel - poslednými pokusmi sa hneď dvaja pretekári dostali svojím posledným pokusom pred Daniela, medaila mu unikala o 2 cm... Záverečné roztlieskanie a nabudenie priniesli Humenčanovi ďaleký skok 12,87 m, zlepšenie o 50 cm a 2. miesto bolo zaslúžené (o 20 cm pred tretím v poradí). Skok do diaľky sa až tak nevydaril, za 593 cm bolo 5. miesto. Petra Hromuľáková v hode kladivom bojovala celú súťaž o bronz, osobný rekord 37,06 m a prehodenie súperkou v poslednom pokuse určili nepopulárne štvrté miesto. Bývalá humenská pretekárka Anna Dzyublyuk v trojskoku získala 2. miesto, v diaľke skončila piata. Krásny vrchol sezóny...

SkryťVypnúť reklamu

Šampionát stredných škôl

René Danko, študent Strednej odbornej školy technickej v Humennom, zvíťazil v behu na 800 m s veľkým náskokom (1:58,08). Druhým účastníkom bol Dominik Lučka, študent Gymnázia sv. Jána Zlatoústého Humenné. V skoku do diaľky (622 cm) skončil na 2. mieste. V trojskoku si osobným rekordom vybojoval tiež 2. miesto (12,12 m) a tretia medaila - bronz, vzišla zo štafety 4 x 100 m, kde hájil farby Prešovského kraja (46,08 s). Poslednou účastníčkou humenských stredných škôl bola Petra Hromuľáková z Obchodnej akadémie. V hode kladivom Petra potvrdila medailové ambície, skončila tretia (36,39 m). Pretekárov doprevádzal tréner Mgr. Marek Lučka. Všetci študenti sú členmi 1. Atletického klubu Humenné. Bola to pekná reprezentácia mesta Humenné, Prešovského samosprávneho kraja a 1. Atletického klubu Humenné.

Šampionát juniorov

Pre 1. AK klubu Humenné to bol opäť medailový lesk. Prvý kov - bronzový získal Dominik Lučka v skoku do diaľky s výkonom 635 cm. Spočiatku ťahal za koniec súťažného poľa, nedarilo sa mu v rozbehu, prešľapy. Do finále sa dostal ako posledný, čo predznamenalo pri dobrej forme veľký neúspech, pričom pri neúčasti prvých dvoch pretekárov z tabuliek sa pred súťažou zvažovalo aj možné víťazstvo. Posledným pokusom sa však priblížil k osobnému výkonu a bolo z toho 3. miesto. Druhý do bojov zasiahol Daniel Turcsányi. Očakávalo sa zlepšenie osobného rekordu, ale výkon 589 cm postačoval len na 7. miesto. Papierové predpoklady v behu na 800 m Renému Dankovi zaisťovali „bedňu“, juniori pretekali vo dvoch behoch (časovo lepší beh cca 2,00:00 min. a slabší beh cca 2,10:00). V taktickom behu v súboji o medailu prehral s favoritom v cieľovej rovinke a časom 2:00,51 min. skončil na peknom 2. mieste. Druhý zástupca nášho klubu Samuel Matanin v druhom behu skončil na 2. mieste a celkovo na 9. mieste časom 2:08,42.

V druhom dni nastúpili na svoju súťaž trojskokani. Predpoklady z tabuliek nasvedčovali na dve medaily, no nebola z toho ani jedna. Daniel Turcsányi mal problémy v rozbehu, na lepšie výsledky nedosiahol. Proti boli nedošľapy aj 50 - 60 cm, nezvládnutie rozbehu ho stálo medailu a konečné 4. miesto výkonom 12,34 m. Dominik Lučka so štyrmi prešľapmi a výkonom 11,71 m obsadil piate miesto. Chlapci začali trénovať túto disciplínu až v tomto roku a na jej dokonalom zvládnutí potrebujú ešte popracovať. Hlavne v skokanských disciplínach sa prejavil nedostatok v príprave na tartanovej dráhe, ktorú v Humennom nemáme.

Petra Hromuľáková v hode kladivom skončila šiesta výkonom 25,10 m. Juniorky hádžu 4 kg kladivom, pričom Petra ako dorastenka má ešte „trojku“, a tak si so „štvorkou“ vytvorila oficiálny osobný rekord. Niektoré pokusy vyzerali veľmi dobre, len bohužiaľ padli mimo výseč. Škoda, mohlo padnúť aj 30 m. V posledný deň sa trénerom zvolená osvedčila taktika. Z behu na 1 500 m bola dvojica Danko - Matanin odhlásená, do popredia sa dostala štafeta 4 x 400 m. To bol dôvod, prečo niektorí dorastenci na juniorský šampionát cestovali. Dominik Lučka, Samuel Matanin, Daniel Turcsányi a René Danko - také bolo poradie v behu a odovzdávkach. Dominik rozbehol štafetu na treťom mieste, no počas druhého a tretieho úseku sme sa prepadli až na piate miesto, bežali to naši dorastenci. Taktika vynechania tisícpäťstovky sa oplatila. René preberal štafetový kolík na piatom mieste so stratou na štvrtého päť a tretieho cca dvadsať - dvadsaťpäť metrov. Po sto metroch stiahol štvrtého a po dvestovke aj tretieho. Myslím si, že to bola najkrajšia 400-ka, akú som videl. V cieli mu na druhé miesto chýbalo málo, ale bronzová medaila bola naplnením cieľa. Čas 3:35,10 min.


samo-matanin-a-daniel-turcsanyi_r1908_res.jpg

Samo a Daniel. Samuel Matanin (vľavo) a Daniel Turcsányi. Vytrvalec dlhých bežeckých tratí a trojskokan.

trener-lucka-a-tomas-dvorak_r3536_res.jpg

Tréner a osobnosť. Marek Lučka (vľavo) sa zúčastnil medzištátneho stretnutia so slovenskou reprezentáciou v Hradci Králové. Potešilo ho aj stretnutie s vynikajúcim českým atlétom Tomášom Dvořákom.

bronzova-stafeta-4x400-m_r1993_res.jpg
Bronzová štafeta. Medaily v behu na 4 x 400 metrov.
Foto: peso

Najčítanejšie na Horný Zemplín Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás
 2. V Danteho pekle sa našlo miesto pre každého
 3. Gizka Oňová: Pre mnohých som ideálna babka a lichotí mi to
 4. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie
 5. Deti potrebujú rodinu na optimálny vývoj
 6. Konečne moderná životná poisťovňa bez nepríjemných prekvapení
 7. Mikuláš prinesie plné vrece prekvapení aj v novej rodinnej telke
 8. Ako sa dostať k darčeku výhodnejšie? Skúste túto možnosť.
 1. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás
 2. V Danteho pekle sa našlo miesto pre každého
 3. V dôsledku nadmerného užívania alkoholu umiera čoraz viac ľudí
 4. Ikonický projekt Metropolis vyhral CIJ Awards
 5. Gizka Oňová: Pre mnohých som ideálna babka a lichotí mi to
 6. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie
 7. dm a jej zákazníci podporili inštaláciu fotovoltických panelov
 8. Zimná ríša divov Maďarska
 1. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás 13 843
 2. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nie 8 785
 3. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie 6 919
 4. Gizka Oňová: Pre mnohých som ideálna babka a lichotí mi to 2 893
 5. Niektorí ľudia nemajú pracovné návyky. Ako dlho trvá zmeniť to? 2 310
 6. V Danteho pekle sa našlo miesto pre každého 2 178
 7. Deti potrebujú rodinu na optimálny vývoj 1 648
 8. Zarábame milióny, no jachtu na Malorke nemám 1 554

Blogy SME

 1. Jan Kendera: Koniec roka 2022 v Katare?
 2. Peter Krivda Soliwarski: Túlačky XCIII - Hrad Prozor, Vrlika /HR/
 3. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi I.
 4. Ľudmila Križanovská: Ako Roman Mikulec urazil Romanu Tabák
 5. Peter Štefãnik: Nevstúpiš dva krát do tej istej rieky.
 6. Anna Miľanová: Osobná a verejná doprava...
 7. Matej Farkas: Muž z Hradného kopca
 8. Štefan Vidlár: Huj, Duj, Luj
 1. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 247 416
 2. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět 6 444
 3. Jana Melišová: V závoji hmly 3 939
 4. Mária Križanová: Matematika a matikári. 3 711
 5. Věra Tepličková: Ako som cestovala vlakom 3 051
 6. Ján Valchár: Prvý decembrový blog alebo láska je láska 2 693
 7. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia 2 504
 8. Post Bellum SK: Poprava sa konala 3. decembra 1952 v ranných hodinách 2 032
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 52. - Arktída - Expedícia na lodi Zaria do Sannikovovej zeme (1900 - 1902)
 2. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 3. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 4. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 5. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 6. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
 8. Jiří Ščobák: Chcete výborný seriál s nestandardním příběhem? Chcete krásnou herečku a herce, kteří umí hrát? Teplo lidské duše? Strašidelný zámek a psychiatrii?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Jan Kendera: Koniec roka 2022 v Katare?
 2. Peter Krivda Soliwarski: Túlačky XCIII - Hrad Prozor, Vrlika /HR/
 3. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi I.
 4. Ľudmila Križanovská: Ako Roman Mikulec urazil Romanu Tabák
 5. Peter Štefãnik: Nevstúpiš dva krát do tej istej rieky.
 6. Anna Miľanová: Osobná a verejná doprava...
 7. Matej Farkas: Muž z Hradného kopca
 8. Štefan Vidlár: Huj, Duj, Luj
 1. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 247 416
 2. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět 6 444
 3. Jana Melišová: V závoji hmly 3 939
 4. Mária Križanová: Matematika a matikári. 3 711
 5. Věra Tepličková: Ako som cestovala vlakom 3 051
 6. Ján Valchár: Prvý decembrový blog alebo láska je láska 2 693
 7. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia 2 504
 8. Post Bellum SK: Poprava sa konala 3. decembra 1952 v ranných hodinách 2 032
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 52. - Arktída - Expedícia na lodi Zaria do Sannikovovej zeme (1900 - 1902)
 2. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 3. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 4. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 5. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 6. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
 8. Jiří Ščobák: Chcete výborný seriál s nestandardním příběhem? Chcete krásnou herečku a herce, kteří umí hrát? Teplo lidské duše? Strašidelný zámek a psychiatrii?

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu