Korzár logo Korzár Horný Zemplín
Streda, 1. december, 2021 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky

Atletický lesk jedenástich medailí

Zdieľať budeme rýdzo humenské atletické dianie i úspechy.

Dominik a René. Dominik Lučka (vľavo) a René Danko. Venujú sa stredne dlhým bežeckým disciplínam, Dominik aj skoku do diaľky.Dominik a René. Dominik Lučka (vľavo) a René Danko. Venujú sa stredne dlhým bežeckým disciplínam, Dominik aj skoku do diaľky. (Zdroj: peso)

HUMENNÉ. V uplynulom týždni bola Moskva miestom, kam sa upierali všetky pohľady priaznivcov „kráľovnej športu“. V ruskej metropole sa totiž konali majstrovstvá sveta v atletike. Pri tomto športe ostaneme, avšak zdieľať budeme rýdzo humenské atletické dianie i úspechy.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Kraj“ mladších žiakov

Na majstrovstvách kraja mladších žiakov v Michalovciach sme mali zastúpenie troch pretekárov. V disciplíne 60 m Daniel Prč časom 10,10 s. skončil v rozbehu na 5. mieste a do finále nepostúpil. V behu na 150 m Viktor Pavlík skončil na 14. mieste časom 24,5 s. a pätnásty Daniel Prč časom 24,8 s. Viktor Pavlík časom 56,2 s. skončil na 8. mieste v behu na 300 m. Z dievčat sa Nina Dúcová v behu na 300 m umiestnila časom 57,35 s. na 12. mieste. V skoku do diaľky výkonom 332 cm skončila na 10. mieste. Pre týchto začínajúcich atlétov to boli prvé preteky na úrovni majstrovstiev kraja.

Skryť Vypnúť reklamu

„Kraj“ starších žiakov

Preteky sa konali v Košiciach i Prešove a niesli sa v získavaní „zemiakových“ umiestnení. Matej Metil v behu na 800 m prehral boj v záverečnom finiši a časom 2:25,82 min. skončil na 4. mieste. V behu na 300 m časom 41,20 s. ani osobný rekord nepostačoval na stupeň víťazov a opäť to bolo 4. miesto. Ján Kačur v skoku do diaľky výkonom 485 cm skončil tiež na nepopulárnej pozícii tesne za stupňom. Ani zlepšenie o 50 cm nepostačovalo na medailu. V behu na 150 m časom 20,39 s. (osobný rekord) skončil na 5. mieste a vo finále na 60 m dobehol ôsmy. Pretekárom chýbalo trochu športového šťastia.
Žiaci Základnej školy Hrnčiarska (víťaz okresného kola) sa zúčastnili krajského kola v Prešove a nesklamali. Matej Metil v behu na 1 000 m skončil na peknom 2. mieste osobným rekordom 2:55,0 min., čím mu postup na majstrovstvá Slovenska ušiel o niekoľko sekúnd. Denis Minich vo finálovom behu na 60 m skončil na 5. mieste časom 7,57 s.

Skryť Vypnúť reklamu

„Kraj“ pre ostatných

Dominik Lučka v behu na 200 m skončil medzi juniormi na 3. mieste časom 24,46 s. V skoku do diaľky mu patrilo prvé miesto výkonom 639 cm a osobný rekord. V trojskoku skončil na 3. mieste. René Danko v behu na 800 m zvíťazil časom 1:59,59 min. s viac ako 20-sekundovým náskokom a osobným rekordom. Daniel Turcsányi v trojskoku zvíťazil výkonom 12,33 m a v skoku do diaľky skončil na 2. mieste výkonom 595 cm. Medzi dorastenkami Petra Hromuľáková vybojovala 1. miesto v hode kladivom výkonom 35,18 m a v hode diskom skončila druhá.

Šampionát dorastencov

Dvaja pretekári 1. Atletického klubu Humenné sa šampionátu zúčastnili, pretekali a aj sa postavili na stupne pre najlepších. Reprezentanti Slovenska v kategórii dorastencov - Samuel Matanin a Daniel Turcsányi sa akoby dohodli pred samostatnými pretekmi, že obaja získajú rovnaké umiestnenie. Prvý zabojoval Samuel Matanin v behu na 2 000 m prekážok. V taktickom behu mohli dvaja pretekári bojovať o titul. Na vodnej prekážke Samuel nezachytil nástup víťaza a v záverečnom finiši prehral o jednu sekundu časom 6:56,90 min., takže skončil strieborný. Samo sa s trénerom Marekom Lučkom zúčastnil medzištátneho stretnutia so slovenskou reprezentáciou v Hradci Králové. Potešilo stretnutie s vynikajúcim českým atlétom Tomášom Dvořákom. V ťažkom behu sa Samuel nezlepšil a zaostal za očakávaním. Marek Lučka je člen komisie mládeže v Slovenskom atletickom zväze od roku 2013 a podieľal sa na koučovaní slovenských atlétov v skokanských disciplínach. Chlapcom zo Slovenska sa nedarilo, no dievčatá z východu v trojskoku zobrali prvé dve miesta, a to Zuzana Karafová a bývalá atlétka Humenného Anna Dzyublyuk (momentálne v Nitre) v trojskoku potvrdili svoju formu. Súťaž v trojskoku sa niesla v duchu „preteky končia až posledným pokusom“. Daniel Turcsányi už v prvom pokuse ukázal svoju formu a výkonom 12,55 m sa do piateho pokusu držal na 2. mieste, ale čo čert nechcel - poslednými pokusmi sa hneď dvaja pretekári dostali svojím posledným pokusom pred Daniela, medaila mu unikala o 2 cm... Záverečné roztlieskanie a nabudenie priniesli Humenčanovi ďaleký skok 12,87 m, zlepšenie o 50 cm a 2. miesto bolo zaslúžené (o 20 cm pred tretím v poradí). Skok do diaľky sa až tak nevydaril, za 593 cm bolo 5. miesto. Petra Hromuľáková v hode kladivom bojovala celú súťaž o bronz, osobný rekord 37,06 m a prehodenie súperkou v poslednom pokuse určili nepopulárne štvrté miesto. Bývalá humenská pretekárka Anna Dzyublyuk v trojskoku získala 2. miesto, v diaľke skončila piata. Krásny vrchol sezóny...

Skryť Vypnúť reklamu

Šampionát stredných škôl

René Danko, študent Strednej odbornej školy technickej v Humennom, zvíťazil v behu na 800 m s veľkým náskokom (1:58,08). Druhým účastníkom bol Dominik Lučka, študent Gymnázia sv. Jána Zlatoústého Humenné. V skoku do diaľky (622 cm) skončil na 2. mieste. V trojskoku si osobným rekordom vybojoval tiež 2. miesto (12,12 m) a tretia medaila - bronz, vzišla zo štafety 4 x 100 m, kde hájil farby Prešovského kraja (46,08 s). Poslednou účastníčkou humenských stredných škôl bola Petra Hromuľáková z Obchodnej akadémie. V hode kladivom Petra potvrdila medailové ambície, skončila tretia (36,39 m). Pretekárov doprevádzal tréner Mgr. Marek Lučka. Všetci študenti sú členmi 1. Atletického klubu Humenné. Bola to pekná reprezentácia mesta Humenné, Prešovského samosprávneho kraja a 1. Atletického klubu Humenné.

Šampionát juniorov

Pre 1. AK klubu Humenné to bol opäť medailový lesk. Prvý kov - bronzový získal Dominik Lučka v skoku do diaľky s výkonom 635 cm. Spočiatku ťahal za koniec súťažného poľa, nedarilo sa mu v rozbehu, prešľapy. Do finále sa dostal ako posledný, čo predznamenalo pri dobrej forme veľký neúspech, pričom pri neúčasti prvých dvoch pretekárov z tabuliek sa pred súťažou zvažovalo aj možné víťazstvo. Posledným pokusom sa však priblížil k osobnému výkonu a bolo z toho 3. miesto. Druhý do bojov zasiahol Daniel Turcsányi. Očakávalo sa zlepšenie osobného rekordu, ale výkon 589 cm postačoval len na 7. miesto. Papierové predpoklady v behu na 800 m Renému Dankovi zaisťovali „bedňu“, juniori pretekali vo dvoch behoch (časovo lepší beh cca 2,00:00 min. a slabší beh cca 2,10:00). V taktickom behu v súboji o medailu prehral s favoritom v cieľovej rovinke a časom 2:00,51 min. skončil na peknom 2. mieste. Druhý zástupca nášho klubu Samuel Matanin v druhom behu skončil na 2. mieste a celkovo na 9. mieste časom 2:08,42.

V druhom dni nastúpili na svoju súťaž trojskokani. Predpoklady z tabuliek nasvedčovali na dve medaily, no nebola z toho ani jedna. Daniel Turcsányi mal problémy v rozbehu, na lepšie výsledky nedosiahol. Proti boli nedošľapy aj 50 - 60 cm, nezvládnutie rozbehu ho stálo medailu a konečné 4. miesto výkonom 12,34 m. Dominik Lučka so štyrmi prešľapmi a výkonom 11,71 m obsadil piate miesto. Chlapci začali trénovať túto disciplínu až v tomto roku a na jej dokonalom zvládnutí potrebujú ešte popracovať. Hlavne v skokanských disciplínach sa prejavil nedostatok v príprave na tartanovej dráhe, ktorú v Humennom nemáme.

Petra Hromuľáková v hode kladivom skončila šiesta výkonom 25,10 m. Juniorky hádžu 4 kg kladivom, pričom Petra ako dorastenka má ešte „trojku“, a tak si so „štvorkou“ vytvorila oficiálny osobný rekord. Niektoré pokusy vyzerali veľmi dobre, len bohužiaľ padli mimo výseč. Škoda, mohlo padnúť aj 30 m. V posledný deň sa trénerom zvolená osvedčila taktika. Z behu na 1 500 m bola dvojica Danko - Matanin odhlásená, do popredia sa dostala štafeta 4 x 400 m. To bol dôvod, prečo niektorí dorastenci na juniorský šampionát cestovali. Dominik Lučka, Samuel Matanin, Daniel Turcsányi a René Danko - také bolo poradie v behu a odovzdávkach. Dominik rozbehol štafetu na treťom mieste, no počas druhého a tretieho úseku sme sa prepadli až na piate miesto, bežali to naši dorastenci. Taktika vynechania tisícpäťstovky sa oplatila. René preberal štafetový kolík na piatom mieste so stratou na štvrtého päť a tretieho cca dvadsať - dvadsaťpäť metrov. Po sto metroch stiahol štvrtého a po dvestovke aj tretieho. Myslím si, že to bola najkrajšia 400-ka, akú som videl. V cieli mu na druhé miesto chýbalo málo, ale bronzová medaila bola naplnením cieľa. Čas 3:35,10 min.


samo-matanin-a-daniel-turcsanyi_r1908_res.jpg

Samo a Daniel. Samuel Matanin (vľavo) a Daniel Turcsányi. Vytrvalec dlhých bežeckých tratí a trojskokan.

trener-lucka-a-tomas-dvorak_r3536_res.jpg

Tréner a osobnosť. Marek Lučka (vľavo) sa zúčastnil medzištátneho stretnutia so slovenskou reprezentáciou v Hradci Králové. Potešilo ho aj stretnutie s vynikajúcim českým atlétom Tomášom Dvořákom.

bronzova-stafeta-4x400-m_r1993_res.jpg
Bronzová štafeta. Medaily v behu na 4 x 400 metrov.
Foto: peso

Najčítanejšie na Horný Zemplín Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 2. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 3. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije?
 4. Desať dôvodov, prečo študovať na Trnavskej univerzite
 5. Buďte v najlepšej spoločnosti!?
 6. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 7. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor
 8. PRIESKUM: Slováci prezradili, čo by mal spĺňať dokonalý smartfón
 9. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené
 10. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť
 1. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 2. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 3. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 4. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 5. dm a jej zákazníci podporili vznik 15 vzdelávacích centier
 6. Anketu Elektromobil roka 2021 ovládla ŠKODA
 7. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 8. Zmeny v systéme revíznych postupov
 9. Compliance – kto by mal byť zodpovedný?
 10. Tabaková mládež. Čo s ňou?
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 29 958
 2. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 15 285
 3. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 11 856
 4. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 631
 5. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 7 356
 6. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 694
 7. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 5 560
 8. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 2 709
 9. Karnozín – účinná látka s obrovským potenciálom 2 696
 10. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 2 542

Blogy SME

 1. Adela Penesová: Pandémia, home office a obezita
 2. Inštitút urbánneho rozvoja: Štatistici potvrdzujú rekordný rast cien bytov, kľúčová je svižná stavebná legislatíva
 3. Tupou Ceruzou: Pozdravy z kaviarne pre pána Blahu
 4. Dmytro Retynskyi: Udalosti na Ukrajine za posledných 10 rokov
 5. Viktória Floreková: Chátrajúci areál v Petržalke dostane novú šancu
 6. Rudolf Pado: Ako prišla armáda o majetok a občania o verejný záujem
 7. INEKO: Vláda v ostatnom čase nerešpektuje výsledky výberových konaní. Verejné inštitúcie sa nezávislejšími stále nestávajú
 8. Iveta Bakitová: Peru - od conquistádorov po Dänikena
 1. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 11 326
 2. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 8 652
 3. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 7 893
 4. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529? 5 037
 5. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 4 966
 6. Tereza Krajčová: Anglický denník: 18. Najväčší strašiak návratu zo zahraničia? Slovenská mentalita 4 192
 7. Jozef Drahovský: Zákon o bočnom odstupe medzi vozidlom a cyklistom dopadol ako na Slovensku 4 152
 8. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 3 966
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Počet pacientov v nemocniciach stále neklesá. Ilustračná snímka.

Počet hospitalizovaných naďalej rastie.


14 h
Testovanie na koronavírus.

PCR testy odhalili viac ako 689-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 14 503 obetí. Lockdown opäť obmedzil život na Slovensku, vo štvrtok vstúpil do platnosti zákaz vychádzania.


a 5 ďalší 11 h

Blogy SME

 1. Adela Penesová: Pandémia, home office a obezita
 2. Inštitút urbánneho rozvoja: Štatistici potvrdzujú rekordný rast cien bytov, kľúčová je svižná stavebná legislatíva
 3. Tupou Ceruzou: Pozdravy z kaviarne pre pána Blahu
 4. Dmytro Retynskyi: Udalosti na Ukrajine za posledných 10 rokov
 5. Viktória Floreková: Chátrajúci areál v Petržalke dostane novú šancu
 6. Rudolf Pado: Ako prišla armáda o majetok a občania o verejný záujem
 7. INEKO: Vláda v ostatnom čase nerešpektuje výsledky výberových konaní. Verejné inštitúcie sa nezávislejšími stále nestávajú
 8. Iveta Bakitová: Peru - od conquistádorov po Dänikena
 1. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 11 326
 2. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 8 652
 3. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 7 893
 4. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529? 5 037
 5. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 4 966
 6. Tereza Krajčová: Anglický denník: 18. Najväčší strašiak návratu zo zahraničia? Slovenská mentalita 4 192
 7. Jozef Drahovský: Zákon o bočnom odstupe medzi vozidlom a cyklistom dopadol ako na Slovensku 4 152
 8. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 3 966
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu