Korzár logo Korzár Horný Zemplín
Utorok, 26. september, 2023 | Meniny má Edita

Atletický lesk jedenástich medailí

Zdieľať budeme rýdzo humenské atletické dianie i úspechy.

Dominik a René. Dominik Lučka (vľavo) a René Danko. Venujú sa stredne dlhým bežeckým disciplínam, Dominik aj skoku do diaľky.Dominik a René. Dominik Lučka (vľavo) a René Danko. Venujú sa stredne dlhým bežeckým disciplínam, Dominik aj skoku do diaľky. (Zdroj: peso)

HUMENNÉ. V uplynulom týždni bola Moskva miestom, kam sa upierali všetky pohľady priaznivcov „kráľovnej športu“. V ruskej metropole sa totiž konali majstrovstvá sveta v atletike. Pri tomto športe ostaneme, avšak zdieľať budeme rýdzo humenské atletické dianie i úspechy.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Kraj“ mladších žiakov

Na majstrovstvách kraja mladších žiakov v Michalovciach sme mali zastúpenie troch pretekárov. V disciplíne 60 m Daniel Prč časom 10,10 s. skončil v rozbehu na 5. mieste a do finále nepostúpil. V behu na 150 m Viktor Pavlík skončil na 14. mieste časom 24,5 s. a pätnásty Daniel Prč časom 24,8 s. Viktor Pavlík časom 56,2 s. skončil na 8. mieste v behu na 300 m. Z dievčat sa Nina Dúcová v behu na 300 m umiestnila časom 57,35 s. na 12. mieste. V skoku do diaľky výkonom 332 cm skončila na 10. mieste. Pre týchto začínajúcich atlétov to boli prvé preteky na úrovni majstrovstiev kraja.

SkryťVypnúť reklamu

„Kraj“ starších žiakov

Preteky sa konali v Košiciach i Prešove a niesli sa v získavaní „zemiakových“ umiestnení. Matej Metil v behu na 800 m prehral boj v záverečnom finiši a časom 2:25,82 min. skončil na 4. mieste. V behu na 300 m časom 41,20 s. ani osobný rekord nepostačoval na stupeň víťazov a opäť to bolo 4. miesto. Ján Kačur v skoku do diaľky výkonom 485 cm skončil tiež na nepopulárnej pozícii tesne za stupňom. Ani zlepšenie o 50 cm nepostačovalo na medailu. V behu na 150 m časom 20,39 s. (osobný rekord) skončil na 5. mieste a vo finále na 60 m dobehol ôsmy. Pretekárom chýbalo trochu športového šťastia.
Žiaci Základnej školy Hrnčiarska (víťaz okresného kola) sa zúčastnili krajského kola v Prešove a nesklamali. Matej Metil v behu na 1 000 m skončil na peknom 2. mieste osobným rekordom 2:55,0 min., čím mu postup na majstrovstvá Slovenska ušiel o niekoľko sekúnd. Denis Minich vo finálovom behu na 60 m skončil na 5. mieste časom 7,57 s.

SkryťVypnúť reklamu

„Kraj“ pre ostatných

Dominik Lučka v behu na 200 m skončil medzi juniormi na 3. mieste časom 24,46 s. V skoku do diaľky mu patrilo prvé miesto výkonom 639 cm a osobný rekord. V trojskoku skončil na 3. mieste. René Danko v behu na 800 m zvíťazil časom 1:59,59 min. s viac ako 20-sekundovým náskokom a osobným rekordom. Daniel Turcsányi v trojskoku zvíťazil výkonom 12,33 m a v skoku do diaľky skončil na 2. mieste výkonom 595 cm. Medzi dorastenkami Petra Hromuľáková vybojovala 1. miesto v hode kladivom výkonom 35,18 m a v hode diskom skončila druhá.

Šampionát dorastencov

Dvaja pretekári 1. Atletického klubu Humenné sa šampionátu zúčastnili, pretekali a aj sa postavili na stupne pre najlepších. Reprezentanti Slovenska v kategórii dorastencov - Samuel Matanin a Daniel Turcsányi sa akoby dohodli pred samostatnými pretekmi, že obaja získajú rovnaké umiestnenie. Prvý zabojoval Samuel Matanin v behu na 2 000 m prekážok. V taktickom behu mohli dvaja pretekári bojovať o titul. Na vodnej prekážke Samuel nezachytil nástup víťaza a v záverečnom finiši prehral o jednu sekundu časom 6:56,90 min., takže skončil strieborný. Samo sa s trénerom Marekom Lučkom zúčastnil medzištátneho stretnutia so slovenskou reprezentáciou v Hradci Králové. Potešilo stretnutie s vynikajúcim českým atlétom Tomášom Dvořákom. V ťažkom behu sa Samuel nezlepšil a zaostal za očakávaním. Marek Lučka je člen komisie mládeže v Slovenskom atletickom zväze od roku 2013 a podieľal sa na koučovaní slovenských atlétov v skokanských disciplínach. Chlapcom zo Slovenska sa nedarilo, no dievčatá z východu v trojskoku zobrali prvé dve miesta, a to Zuzana Karafová a bývalá atlétka Humenného Anna Dzyublyuk (momentálne v Nitre) v trojskoku potvrdili svoju formu. Súťaž v trojskoku sa niesla v duchu „preteky končia až posledným pokusom“. Daniel Turcsányi už v prvom pokuse ukázal svoju formu a výkonom 12,55 m sa do piateho pokusu držal na 2. mieste, ale čo čert nechcel - poslednými pokusmi sa hneď dvaja pretekári dostali svojím posledným pokusom pred Daniela, medaila mu unikala o 2 cm... Záverečné roztlieskanie a nabudenie priniesli Humenčanovi ďaleký skok 12,87 m, zlepšenie o 50 cm a 2. miesto bolo zaslúžené (o 20 cm pred tretím v poradí). Skok do diaľky sa až tak nevydaril, za 593 cm bolo 5. miesto. Petra Hromuľáková v hode kladivom bojovala celú súťaž o bronz, osobný rekord 37,06 m a prehodenie súperkou v poslednom pokuse určili nepopulárne štvrté miesto. Bývalá humenská pretekárka Anna Dzyublyuk v trojskoku získala 2. miesto, v diaľke skončila piata. Krásny vrchol sezóny...

SkryťVypnúť reklamu

Šampionát stredných škôl

René Danko, študent Strednej odbornej školy technickej v Humennom, zvíťazil v behu na 800 m s veľkým náskokom (1:58,08). Druhým účastníkom bol Dominik Lučka, študent Gymnázia sv. Jána Zlatoústého Humenné. V skoku do diaľky (622 cm) skončil na 2. mieste. V trojskoku si osobným rekordom vybojoval tiež 2. miesto (12,12 m) a tretia medaila - bronz, vzišla zo štafety 4 x 100 m, kde hájil farby Prešovského kraja (46,08 s). Poslednou účastníčkou humenských stredných škôl bola Petra Hromuľáková z Obchodnej akadémie. V hode kladivom Petra potvrdila medailové ambície, skončila tretia (36,39 m). Pretekárov doprevádzal tréner Mgr. Marek Lučka. Všetci študenti sú členmi 1. Atletického klubu Humenné. Bola to pekná reprezentácia mesta Humenné, Prešovského samosprávneho kraja a 1. Atletického klubu Humenné.

Šampionát juniorov

Pre 1. AK klubu Humenné to bol opäť medailový lesk. Prvý kov - bronzový získal Dominik Lučka v skoku do diaľky s výkonom 635 cm. Spočiatku ťahal za koniec súťažného poľa, nedarilo sa mu v rozbehu, prešľapy. Do finále sa dostal ako posledný, čo predznamenalo pri dobrej forme veľký neúspech, pričom pri neúčasti prvých dvoch pretekárov z tabuliek sa pred súťažou zvažovalo aj možné víťazstvo. Posledným pokusom sa však priblížil k osobnému výkonu a bolo z toho 3. miesto. Druhý do bojov zasiahol Daniel Turcsányi. Očakávalo sa zlepšenie osobného rekordu, ale výkon 589 cm postačoval len na 7. miesto. Papierové predpoklady v behu na 800 m Renému Dankovi zaisťovali „bedňu“, juniori pretekali vo dvoch behoch (časovo lepší beh cca 2,00:00 min. a slabší beh cca 2,10:00). V taktickom behu v súboji o medailu prehral s favoritom v cieľovej rovinke a časom 2:00,51 min. skončil na peknom 2. mieste. Druhý zástupca nášho klubu Samuel Matanin v druhom behu skončil na 2. mieste a celkovo na 9. mieste časom 2:08,42.

V druhom dni nastúpili na svoju súťaž trojskokani. Predpoklady z tabuliek nasvedčovali na dve medaily, no nebola z toho ani jedna. Daniel Turcsányi mal problémy v rozbehu, na lepšie výsledky nedosiahol. Proti boli nedošľapy aj 50 - 60 cm, nezvládnutie rozbehu ho stálo medailu a konečné 4. miesto výkonom 12,34 m. Dominik Lučka so štyrmi prešľapmi a výkonom 11,71 m obsadil piate miesto. Chlapci začali trénovať túto disciplínu až v tomto roku a na jej dokonalom zvládnutí potrebujú ešte popracovať. Hlavne v skokanských disciplínach sa prejavil nedostatok v príprave na tartanovej dráhe, ktorú v Humennom nemáme.

Petra Hromuľáková v hode kladivom skončila šiesta výkonom 25,10 m. Juniorky hádžu 4 kg kladivom, pričom Petra ako dorastenka má ešte „trojku“, a tak si so „štvorkou“ vytvorila oficiálny osobný rekord. Niektoré pokusy vyzerali veľmi dobre, len bohužiaľ padli mimo výseč. Škoda, mohlo padnúť aj 30 m. V posledný deň sa trénerom zvolená osvedčila taktika. Z behu na 1 500 m bola dvojica Danko - Matanin odhlásená, do popredia sa dostala štafeta 4 x 400 m. To bol dôvod, prečo niektorí dorastenci na juniorský šampionát cestovali. Dominik Lučka, Samuel Matanin, Daniel Turcsányi a René Danko - také bolo poradie v behu a odovzdávkach. Dominik rozbehol štafetu na treťom mieste, no počas druhého a tretieho úseku sme sa prepadli až na piate miesto, bežali to naši dorastenci. Taktika vynechania tisícpäťstovky sa oplatila. René preberal štafetový kolík na piatom mieste so stratou na štvrtého päť a tretieho cca dvadsať - dvadsaťpäť metrov. Po sto metroch stiahol štvrtého a po dvestovke aj tretieho. Myslím si, že to bola najkrajšia 400-ka, akú som videl. V cieli mu na druhé miesto chýbalo málo, ale bronzová medaila bola naplnením cieľa. Čas 3:35,10 min.


samo-matanin-a-daniel-turcsanyi_r1908_res.jpg

Samo a Daniel. Samuel Matanin (vľavo) a Daniel Turcsányi. Vytrvalec dlhých bežeckých tratí a trojskokan.

trener-lucka-a-tomas-dvorak_r3536_res.jpg

Tréner a osobnosť. Marek Lučka (vľavo) sa zúčastnil medzištátneho stretnutia so slovenskou reprezentáciou v Hradci Králové. Potešilo ho aj stretnutie s vynikajúcim českým atlétom Tomášom Dvořákom.

bronzova-stafeta-4x400-m_r1993_res.jpg
Bronzová štafeta. Medaily v behu na 4 x 400 metrov.
Foto: peso

Najčítanejšie na Horný Zemplín Korzár

Komerčné články

 1. Potrebujeme sa zbaviť nálepky montážnej dielne
 2. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka
 3. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy?
 4. Via Pribina spúšťa súťaž INOVÁTOR1
 5. Most nahradia v Trenčíne záhradou s kaviarňami
 6. Ak podceníte pri stavbe tento detail, pripravte sa na vyššie účty za kúrenie
 7. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
 8. Služby na pohotovosti nikto nechcel. Postavili na nich biznis
 1. Služby na pohotovosti nikto nechcel. Postavili na nich biznis
 2. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
 3. Nerovnováha v kontrole močového mechúra
 4. Najlepšie poviedky domácich autorov
 5. Košice budú vďaka tejto zmene fungovať efektívnejšie
 6. OMV Slovensko rozvíja svoju stratégiu pre elektromobilitu
 7. Helping business on a global scale
 8. The visionary origins and global ambitions of the FMCU
 1. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 15 815
 2. Hladinka smeruje do Košíc! 7 346
 3. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 6 710
 4. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 096
 5. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz 3 088
 6. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 2 602
 7. Také veľké kníhkupectvo ako na Obchodnej už neotvoríme 2 441
 8. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 2 226

Blogy SME

 1. Igor Kossaczký: Ako médiá pretláčajú spoluprácu PSka a Sasky s mafiou
 2. Radko Mačuha: Menšina ostane navždy menšinou.
 3. Vladimír Krátky: „ Pliaga “ ani TRT ... .
 4. Ivan Čáni: Kto skutočne najviac škodí pravici a pomáha Ficovi?
 5. Ján Šeďo: Silnú šnúrku v gatiach si viem predstaviť, ale silné Slovensko ?
 6. Julius Kravjar: Dimenzie vody
 7. Lukáš Čelinák: Anarchokapitalizmus, ekonomická kalkulácia a štíhly štát II.
 8. Ľudovít Paulis: Čo nájde študent na vysokej škole, ak SaS vráti na ministerstvo školstva?
 1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 64 502
 2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 40 673
 3. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 36 643
 4. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 30 749
 5. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 309
 6. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 22 528
 7. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 19 823
 8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 15 107
 1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Igor Kossaczký: Ako médiá pretláčajú spoluprácu PSka a Sasky s mafiou
 2. Radko Mačuha: Menšina ostane navždy menšinou.
 3. Vladimír Krátky: „ Pliaga “ ani TRT ... .
 4. Ivan Čáni: Kto skutočne najviac škodí pravici a pomáha Ficovi?
 5. Ján Šeďo: Silnú šnúrku v gatiach si viem predstaviť, ale silné Slovensko ?
 6. Julius Kravjar: Dimenzie vody
 7. Lukáš Čelinák: Anarchokapitalizmus, ekonomická kalkulácia a štíhly štát II.
 8. Ľudovít Paulis: Čo nájde študent na vysokej škole, ak SaS vráti na ministerstvo školstva?
 1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 64 502
 2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 40 673
 3. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 36 643
 4. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 30 749
 5. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 309
 6. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 22 528
 7. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 19 823
 8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 15 107
 1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie Video
SkryťZatvoriť reklamu