SNINA. Za historickými pamiatkami, prírodnými krásami či rekreačnými strediskami Zemplína cestujú dovolenkujúci Slováci počas leta nielen autom, vlakom či autobusom, ale čoraz častejšie už aj na bicykli. K viacerým turistickým cieľom totiž smerujú novovybudované cyklotrasy.
Narastajúcej popularite sa tešia v poslednom období napríklad nové cyklotrasy v sninskom regióne. Pri ich výstavbe spolupracovali dobrovoľníci z organizácie Fénix s mestom Snina a obcou Stakčín.
Rozpočet projektu, ktorý finančne podporila nadácia, hradil okrem výstavby a značenia ciest pre cyklistov aj tlač propagačných materiálov, máp a výrobu niekoľkých informačných panelov.
Vedú aj po trasách bývalých úzkokoľajok
"Posledné dve cyklotrasy sme vybudovali po trase bývalých úzkokoľajok vo Vihorlatských vrchoch, ktorými sa pred mnohými rokmi zvážalo drevo na píly v Snine a Stakčíne," informoval Jozef Talarovič z organizácie Fénix.
Prvá 16-kilometrová trasa s názvom Po sninskej úzkokoľajke sa začína v Snine pri cintoríne z čias 1. svetovej vojny. Z jej trasy možno odbočiť na spojky smerujúce k novému biokúpalisku na Sninských rybníkoch alebo hraničnému priechodu Ubľa - Malyj Bereznyj.
Pokračovaním po hlavnej trase sa dostanú cyklisti až do obce Zemplínske Hámre, kde je aj počas tohto leta v prevádzke letné kúpalisko.
Po stakčínskej úzkokoľajke, ktorá je dlhá deväť kilometrov, vyrážajú cyklisti zo Stakčína k Barankovmu mostu a lúke na Šponárni.
"Odtiaľ je možné napojiť sa na cyklistickú karpatskú magistrálu, ktorá smeruje následne cez ukrajinské územie až do Rumunska," priblížil Talarovič s tým, že k najnovším cyklotrasám v okolí Sniny patrí aj vyše päťkilometrový Cyklochodník planét.
V tomto prípade sa dá spojiť cyklistika s poznávaním astronómie, a to návštevou neďalekého observatória a planetária na Kolonickom sedle.
Unikátne kostolíky
Sninský región je v centre pozornosti domácich a zahraničných turistov aj vďaka unikátnym dreveným kostolíkom, ktoré sa zachovali vo viacerých obciach, kde žije rusínske obyvateľstvo.
Osem kostolíkov spája 104-kilometrový Cyklochodník ikon začínajúci sa pri Novej Sedlici a končiaci pri Inovciach v okrese Sobrance.
Veľmi málo cyklistov si pri návšteve sninského regiónu nechá ujsť návštevu Národného parku (NP) Poloniny. Aj počas tohto leta tam prichádzajú obdivovať nedotknutú prírodu v okolí vodárenskej nádrže Starina a blízke Bukovské vrchy, ktoré sú domovom vlka, rysa či medveďa.
Mnohí cykloturisti pritom vyrážajú z územia NP za turistickými cieľmi do susedného Poľska.
Cezhraničnú cyklistiku ponúka napríklad trasa Zeleného bicykla prechádzajúca obcou Stakčín popri vodárenskej nádrži Starina na slovensko-poľský hraničný bod Ruské sedlo.
Jej pokračovaním na území Poľska je cesta smerujúca do obce Roztoki Górne, z ktorej sa vydávajú cyklisti za rôznymi turistickými cieľmi poľského Bieszczadskeho parku narodoweho.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín