Habura vydala knihu o obci. Dvestostranová monografia dokumentuje históriu obce od prvej písomnej zmienky po dnešok a zachytáva všetky oblasti jej života.
HABURA. Publikáciu uviedli do života na slávnostiach Dni Habury.
„Pôvodne sme ju chceli vypraviť do života pokropením vodou z Bujakovho kuta. Nakoniec sme ju posypali listami kaliny, lebo neoficiálnou haburskou hymnou je pieseň Oj, u luzi červena kalina...,“ hovorí starosta obce Mikuláš Juščík (KSS).
Úlohy krstného otca sa ujal veľvyslanec Ruskej federácie na Slovensku Pavel Maratovič Kuznecov, ktorý podaroval Haburčanom do dreveného kostolíka zvon.
Fotografie priniesli aj Haburčania
V minulosti obec vydala len 70-stranovú brožúru.
„V žiadnej knihe sa nedá napísať všetko. História obce je bohatá. Nová kniha je dôstojnou prezentáciou Habury. Obrátili sme sa na odborníkov. Autorský kolektív je na vysokej úrovni. Pracoval s archívnymi dokumentmi,“ zdôrazňuje starosta.
Fotografiami prispeli aj obyvatelia obce.
„Najstaršia fotografia je z 20. rokov minulého storočia. Sú na nej deti pred miestnou školou. Na ďalšej sú Andrej Šteňko a Pavol Onufrak, ktorí pracovali v Amerike v bani. Cez vojnu obec vyhorela do tla, veľa fotografií a dokumentov z rodinných archívov bolo zničených,“ dodáva.
Revolučná a pokroková
História obce je bohatá a podľa starostu si Habura zaslúži mať dôstojnú publikáciu. „Z obce vyšlo 9 univerzitných profesorov,“ hovorí Juščík.
V posledných dekádach 18. storočia patrila Habura s viac ako tisíc obyvateľmi k najväčším sídlam Zemplínskej župy.
Takýto počet obyvateľov mala podľa všeobecného sčítania ľudu z roku 1787 v našom regióne len Snina a Dlhé nad Cirochou.
V Humennom v tom roku žilo 1 914 a v Michalovciach 1 486 obyvateľov. Začiatkom 20. storočia bola domovom pre 1 370 ľudí.
Masová emigrácia za prácou a prvá svetová vojna znížila ich počet o vyše dve stovky. Dnes v Habure žije 491 obyvateľov.
Monografia vyšla na 200 stranách v náklade 300 kusov. Jej vydanie financovali sponzori.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín