Mladí ľudia zo siedmich krajín nachystali pre Jasenovčanov jedlá zo svojich národných kuchýň a pozvali ich k stolu.
JASENOV. Spoločné posedenie pripravili v záhrade za obecným úradom.
Združenie na záchranu Jasenovského hradu zabezpečuje obnovovacie práce na hrade už druhý rok. Po prvýkrát v tomto roku prijalo pomoc dobrovoľníkov.
„Máme tu desiatich dobrovoľníkov vrátane dvoch kemplíderiek zo Slovenska a Španielska. Mladí ľudia prišli z Ruska, Ukrajiny, Srbska, Talianska, Česka a Maďarska,“ uviedol Alexander Daňo, predseda združenia a koordinátor projektu.
Dobrovoľníci pridali ruku k dielu, kde sa dalo.
„Zaradili sme ich k archeologickým vykopávkam k sonde. Pri murároch nosili kamene a vykonávali pomocné práce. Ďalší mali na starosti úpravu terénu, strihali kríky, odstraňovali burinu. Zhromažďovali tiež kamene zo sutín na jedno miesto. Využijeme ich pri murovaní,“ spresnil Daňo.
„Dvaja dobrovoľníci museli variť pre zvyšok skupiny. Jeden deň sme venovali splavovaniu Laborca a návšteve múzea v Humennom. Aj napriek tomu dobrovoľníci urobili kus práce, boli usilovní,“ pochválil ich. „Je to naša prvá skúsenosť,“ dodal.
Živá dedina
Mladučkí študenti automatických systémov Denis Krylov a Alexander Maťuškin z ruského Sankt Peterburgu sú v Európe i dobrovoľníckom pracovnom tábore po prvý raz.
„Tak sa zbehli okolnosti. Vybrali sme si najlepší variant. Preto sme tu,“ povedal Denis.
Priznal, že počuli o Československu, ale o Slovensku vo všeobecnosti mladí Rusi veľa nevedia.
„Páči sa nám, že u vás dedina žije. U nás vymierajú. Cesty sú zlé, niet pracovných príležitostí,“ hovorí Alexander.
„Dediny sú tu čisté, upravené. Ľudia sú milí, prívetiví a zhovorčiví,“ pridáva sa Olexander Gusak, Ukrajinec z Dnepropetrovska, študent ekológie.
Príroda a zvieratá
Srbky Bojana Spalević a Nina Jakovljević pochádzajú z Belehradu. So smiechom hovoria, že najväčší dojem na ne urobila krásna príroda a vzrušujúce „stretnutia“ s rôznymi živočíchmi.
„Videli sme žaby, líšky a veveričky. Páčia sa nám zrúcaniny starých hradov. Zbierali sme a triedili kamene,“ hovorí študentka politických vied Bojana, ktorej snom je pracovať ako novinárka.
„Raz by som o Jasenove chcela napísať článok,“ dodáva. Spolu s medičkou Ninou nachystali na posedenie chuťovky s paprikovou nátierkou.
Kemplíderka Alicia Garcia pripravila španielsky nápoj sangría.
„Červené víno, ovocný džús, kúsky ovocia, napríklad jablká, broskyne, nektárinky či pomaranču, Sprite, cukor a škorica,“ vymenovala bezchybnou slovenčinou ingrediencie. Nápoj je ideálny na uhasenie smädu v horúčavách.
Jasenovčanom medzinárodná kuchyňa chutila. Na oplátku zaspievali hostiteľom niekoľko našich ľudových piesní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín