Na Kalifornskej univerzite v americkom San Diegu pôsobí už desať rokov. Očný lekár, Humenčan Igor Kozák, je riaditeľom klinických štúdií, operuje, prednáša, venuje sa ambulantnej praxi, výskumnej i publikačnej činnosti. Zaslúžil sa o objavenie nového očného ochorenia. Miluje oceán a hodiny vydrží pozorovať surferov. Vo voľnom čase sa venuje štúdiu. V Humennom sa stále cíti doma a teší ho každá pozitívna zmena v rodisku.
HUMENNÉ. Pre členov miestnej organizácie Únie nevidiacich a slabozrakých i pre laickú verejnosť prednášal o očných chorobách vo Vihorlatskej knižnici.
Po ukončení štúdia medicíny pôsobil vo fakultnej nemocnici v Košiciach.
„Pracoval som na medzinárodných projektoch, ktoré mali pomerne dobré výsledky. Do San Diega som odišiel pred desiatimi rokmi na špecializačnú prípravu na ochorenia sietnice oka. Hoci je oko malá štruktúra, dá sa v ňom veľmi veľa skúmať,“ hovorí Igor Kozák.
Stále sa učí
Pôsobenie v cudzine si pochvaľuje.
„Kalifornská univerzita je najväčšia štátna univerzita v Spojených štátoch. Má viacero centier, ktorým sa hovorí capmus, naše je jedným z nich. Mal som šťastie na významných profesorov a kolegov, od ktorých sa môžem učiť. Je to veľmi dobré pracovisko. Na našej škole v San Diegu pôsobí šesť nositeľov Nobelovej ceny za medicínu. Chodím na prednášky, veľmi ma to obohacuje a stále sa učím,“ hovorí.
Na univerzite sa venuje ambulantnej, operačnej, prednáškovej, výskumnej i publikačnej činnosti. „Raz v týždni máme výskumný deň. Stretáva sa výskumný tím, referujeme, čo máme nové, ako napreduje práca na projektoch, ktorým sa venujeme,“ vysvetľuje.
Zaviedol novú metódu
Humenský rodák sa môže pochváliť tým, že so svojím tímom zaviedol do praxe novú metódu lokálneho znecitlivenia, pri ktorej sa injekcie podávajú priamo do oka.
„Za ostatných desať rokov sa očné lekárstvo veľmi zmenilo. Zákroky začínajú byť viac invazívne a čoraz častejšie aplikujeme lieky priamo do oka. Vpichujeme ich, musíme to robiť bezpečne. Tieto výkony robíme v lokálnej anestéze. Prístup lekára k oku je jednoduchší, pacienti sú pokojnejší,“ hovorí špičkový odborník, ktorého metóda sa rozšírila po celých Štátoch a prekročila aj jeho hranice.
Nové objavy
Doktor Kozák si do životopisu môže pripísať aj zásluhy o objavenie nového očného ochorenia.
„Objavov je viac. Mal som jednu pacientku – študentku medicíny z Mexika. Mala problémy pri mikroskopovaní. Vyšetrenia zistili, že niečo nie je v poriadku. Nevedelo sa však, o čo išlo. Pátrali sme teda hlbšie, zaangažovali sme aj genetika. Objavili sme novú mutáciu. Pacientku naďalej sledujeme. Pri rôznych infekčných ochoreniach oka sme po použití moderných technológií objavili nové veci. Keď s niečím prídete ako prvý, musí sa to verifikovať. Keď tie isté výsledky za rovnakých podmienok dostanú aj iní pracovníci, pravdepodobne je to, na čo ste prišli, reálne. Sme radi, že v piatich pracoviskách na rôznych kontinentoch potvrdili naše výsledky. Teraz už začíname nazývať tento objav novou chorobou,“ dodáva úspešný vedec.
Aj charita
V dvojmiliónovom mexickom meste Tichuana je spoluzakladateľom očného centra.
„Zo San Diega sa do Mexika dostanete autom za pol hodiny. Hraničný priechod medzi San Diegom a Tichuanou je najfrekventovanejší na svete. Denne ním prejde oboma smermi milión ľudí. V Tichuane si očné centrum založil mexický kolega, ktorý sa školil v San Diegu. Raz v týždni pracuje pre chudobných, chodím mu v tejto charite pomáhať,“ zdôrazňuje Kozák.
Na univerzitnej pôde pôsobia okrem Humenčana Kozáka ešte dvaja Slováci. Na svojom pracovisku je však jediný. Okrem angličtiny ovláda španielčinu, francúzštinu a ruštinu.
„V celej Amerike sú ľudia z rôznych krajín sveta, čo každého obohacuje. Učíme sa o kultúrach iných krajín. Snažíme sa porozumieť ľuďom, ako sa správajú, ako reagujú v kritických situáciách, čo je pre nich viac a čo menej dôležité,“ hovorí.
„Kolegov som najprv musel naučiť, kde Slovensko vôbec je. To bolo najťažšie. Dnes je to už vďaka internetu jednoduché,“ hovorí.
Obdivuje oceán a surferov
Igor Kozák miluje oceán. „Je studený, ale veľmi pekný. Je rajom surferov. Vydržím sa na nich pozerať hodiny. Je to krásny šport. Surfovať je vraj ťažké. Mal som kolegu, ktorý to skúšal a vrátil sa s rozbitou bradou,“ priznáva sa.
A čo robí najradšej vo voľnom čase? „Študujem,“ dodáva s úsmevom.
Na rodisko spomína často a rád. „Chodieval som do knižnice, pravda, vtedy vyzerala úplne ináč. Veľkou zmenou prešla aj Základná škola Jána Švermu. Na humenskom gymnáziu som mal excelentných profesorov,“ hovorí.
Mesto sa podľa neho zmenilo k lepšiemu. „Veľa nového sa vybudovalo, i ľudia sú dynamickejší,“ dodáva úspešný Humenčan.
Kto je Igor Kozák
Pôsobí ako odborný asistent na University of California v San Diegu (UCSD). Rodený Humenčan pracuje ako oftalmológ v tamojšom akademickom centre. Je riaditeľom klinických štúdií, operuje, venuje sa ambulantnej praxi, výskumu i publikačnej činnosti.
Prednáša študentom a očným špecialistom po celom svete a zaslúžil sa o objavenie nového očného ochorenia. Podieľa sa na zavádzaní nových postupov pri diagnostikovaní a terapii ochorení sietnice, zadného segmentu oka a degenerácii makuly.
V roku 2003 bol z očnej kliniky v Košiciach vyslaný na stáž do USA na UCSD, kde pôsobí dodnes.
red.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín