SNINA. Piatok 26. júla bol dňom, kedy sa na sninskom futbalovom štadióne konala Benefícia pre Mira Labuna.
A bolo to už po desiatykrát, keď sa na sninskom trávniku zišli kamaráti, bývalí spoluhráči Mira Labuna, ktorému sa futbalová šťastena otočila chrbtom. Zranenie chrbtice pri hlavičkovom súboji ho pred devätnástimi rokmi posadilo na invalidný vozík.
Prezident SFZ sa „chytil“
Miroslav Labun začínal s futbalom práve v Snine a tamojší futbalový klub v spolupráci s mestom Snina na prelome júla - augusta už desať rokov realizuje benefíciu, ktorej súčasťou je popri futbale aj zbierka pre rodáka z Rokytova pri Humennom.
Desiaty ročník bol výnimočný aj z dôvodu, že do mesta pod Sninským kameňom zavítali Internacionáli Slovenska vedení dvojicou Jozef Adamec - Ladislav Petráš. Že to tak bolo zariadil Vladimír Drobňák.
„S týmto nápadom, myšlienkou som na konferencii SFZ oboznámil Jána Kováčika, prezidenta SFZ, ktorý sa toho 'chytil' a pričinil sa o to, že ikony slovenského futbalu sú dnes tu, pri Mirovi Labunovi, v Snine. Som vďačný aj primátorovi mesta, vzácna návšteva bola prijatá tak, ako sa patrí. Ich návšteva je veľkou vecou,“ podotkol prezident klubu.
Internacionáli Slovenska poňali Benefíciu pre Mira Labuna bez nároku na finančnú províziu.
Poďakovanie všetkých
Aspoň na pár hodín sa tak dostal Miroslav Labun medzi bývalých spoluhráčov, kamarátov...
„Vďaka Vladovi Drobňákovi, všetkým, ktorí mu pomáhajú, pamätajú, že som tu niekedy hral. Hrával som aj v Humennom či Prešove, no tieto kluby akosi zabudli, majú svoje problémy. Vážim si, že Jožko Adamec, ktorý ma trénoval v Bystrici, Laco Petráš, chlapci Kinder a spol., proti ktorým som ešte hrával federálnu ligu, prišli,“ dodal.
Desiata Benefícia pre Mira Labuna začala slávnostne, v budove zrekonštruovaného sninského kaštieľa.
„Takéto futbalové persóny nezavítajú do Sniny často, preto sme ich privítali v kaštieli, lebo oni sú futbaloví páni - grófi a tí patria do kaštieľa. Benefícia na trávniku bola prehliadkou slávy slovenského futbalu, poctou pre Mira Labuna, diváci, ktorí prišli a návšteva ma potešila, mohli byť iba spokojní, nadšení. Vlado Drobňák na svojho kamaráta nezabúda, čo je správne, chlapské,“ konštatoval Štefan Milovčík, sninský primátor.
Fakty
Výber MIRA LABUNA - Internacionáli SLOVENSKA 2:6 (0:3)
Góly: 41. Papiak, 46. Lukáč - 12. a 23. Majoroš, 33. a 40. Diňa, 30. Kozák, 51. Zátek; rozh: Czeto - Gnip, Barát; hralo sa 2 x 30 min., 400 divákov. Výber Mira Labuna: J. Lajtár, Pe. Diňa - V. Gombár, M. Prusák, J. Valkučák, D. Papiak, A. Demjanovič, F. Hanc, M. Lukáč, M. Krivjančin, J. Krivjančin, J. Pachník, V. Semanco, J. Maliňák, L. Kocurišin, V. Lukačik, M. Nazad, M. Golenya, B. Majerník. Internacionáli SR: S. Fišan - L. Petráš, J. Adamec, Pa. Diňa, Š. Maixner, V. Kinder, I. Kozák, M. Sovič, I. Lapšanský, T. Zátek, R. Semeník, Ľ. Faktor, J. Majoroš, O. Krištofík.
peso
Hviezdy na sninskom trávniku
Jozef ADAMEC
Narodil sa 26. februára 1942 vo Vrbovom. Držiteľ striebornej medaily z majstrovstiev sveta v Čile v roku 1962 a hral aj na MS v Mexiku 1970. Za československú reprezentáciu nastúpil v 44 zápasoch, strelil 14 gólov. Pamätným hetrikom sa zaskvel proti Brazílii 23. júna 1968 v Bratislave. Je 7-násobným majstrom Československa (5 titulov so Spartakom Trnava, 2 tituly s Duklou Praha). V 383 ligových zápasoch nastrieľal 170 gólov (4x najlepší strelec ligy - 1967, 1968, 1970, 1971). V ankete o najlepšieho slovenského futbalistu storočia skončil druhý za Jánom Popluhárom. Trénovať začal v roku 1976 v Spartaku Trnava, ďalšie zastávky: Duslo Šaľa, Dukla Banská Bystrica, Steyer, Inter Bratislava, Dukla Banská Bystrica, Bohemians Praha, Inter Bratislava, Svit Zlín, Inter Bratislava, DAC Dunajská Streda, Spartak Trnava, Tatran Prešov. Od 1. marca 1999 do 30. novembra 2001 bol trénerom slovenskej reprezentácie.
Ladislav PETRÁŠ
Narodil sa 1. decembra 1946 v Prievidzi. Pričinil sa o postup Baníka do celoštátnej druhej ligy, Dukle Banská Bystrica vystrieľal postup z druhej do prvej ligy, nasledoval prestup do Interu, nominácia medzi levíčatá a na olympijské hry do Mexika v roku 1968, kam sa o dva roky vrátil na majstrovstvá sveta a v prvom stretnutí skupiny strelil gól Brazílii. V 19 medzištátnych stretnutiach skóroval šesťkrát, v lige odohral 288 zápasov a strelil 85 gólov, dva razy sa stal kráľom strelcov (v ročníku 1968/69 a 1974/75 s dvadsiatimi gólmi). Ako asistent trénera Jozefa Bubenka získal s Interom Bratislava dva tituly a Slovenský pohár, v rokoch 2004-2006 bol asistentom Dušana Galisa v slovenskej reprezentácii a trénerom „dvadsaťjednotky“.
Pavol DIŇA
Narodil sa 11. júla 1963 v Snine. Ako futbalista sa presadil postom útočníka, člen Klubu ligových kanonierov. Najviac sa mu darilo v Dunajskej Strede a 1. FC Košice. V roku 1994 sa prebojoval aj do slovenskej reprezentácie. V Československej lige zaznamenal 90 gólov, ďalších 41 v slovenskej najvyššej súťaži. Odchovanec Spartaka Vihorlat Snina ešte ako dorastenec prišiel do Chemlonu Humenné, odtiaľ odišiel na „futbalovú“ vojenčinu do Banskej Bystrice, nasledovali DAC Dunajská Streda, 1. FC Košice, Lokomotíva Košice, Chemlon Humenné. V slovenských reprezentačných farbách odohral tri stretnutia. V roku 2005 sa Pavol Diňa vrátil do rodnej Sniny, v súčasnej sezóne 2013/2014 povedie trénersky starších dorastencov.
peso
Kto je Miro Labun?
Miroslav Labun sa narodil 28. apríla 1961 v Humennom, detstvo prežil v dedine Rokytov pri Humennom. S futbalom začal po príchode - nástupe na SOU strojárske v Snine vo vtedajšom Spartaku Vihorlat Snina. Ešte ako dorastenec, v ročníku 1978-79 na poste predného stopéra bol oporou zadných radov mužov Spartaka Vihorlat Snina, hrajúcich v Divízii (dnešná II. liga). Jeho kariéra pokračovala v prvoligových celkoch, v Tatrane Prešov, Dukle Banská Bystrica a v Chemlone Humenné, kde ju musel nečakane predčasne ukončiť. 10. 8. 1994 v stretnutí Svit - Vranov (vo Vranove hosťoval) ho postretol krutý osud. Po hlavičkovom súboji a páde na trávnik si Miro poškodil krčnú chrbticu a odvtedy ostal pripútaný na invalidný vozík.
peso
Oslávenec. Pavol Diňa je čerstvý päťdesiatnik.
Pre Mira Labuna. Aj dresy odovzdal Jozef Adamec, jeho niekdajší tréner.
Desiata benefícia. Internacionáli Slovenska a Výber Mira Labuna.
Aj primátor sa odfotografoval. Zľava Štefan Milovčík, Štefan Aľušík, Jozef Adamec a Vladimír Kochan.
Foto: peso
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín