Jedinečný drevený chrám v obci Šmigovec v okrese Snina miestni obyvatelia a aj dobrovoľníci zachraňujú pred zánikom.
ŠMIGOVEC. V obci Šmigovec je dodnes unikátne kultúrne dedičstvo Rusínov – pôvodný drevený chrám.
Hoci mnohé drevené chrámy, ktoré sa dodnes zachovali na území Slovenska, sa radia k turistami najvyhľadávanejším miestam, chrám v Šmigovci medzi ne doteraz nepatril.
„Dnes po takmer 50 rokoch už možno zhodnotiť, že bolo veľkou škodou vyhlásiť v roku 1968 za národnú kultúrnu pamiatku len súbor vybraných 27 drevených chrámov zo Šariša a Horného Zemplína. Chrám zo Šmigovca ani ďalšie chrámy sa vtedy do zoznamu nedostali. Z akých dôvodov, nevieme. Niektoré sú možno architektonicky zaujímavejšie viac, iné menej, ale všetky sú autentickým prejavom duchovného, ale aj umeleckého a staviteľského poznania Rusínov. Isté je aj to, že ak by bol šmigovecký chrám vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku v roku 1968 naraz spolu s ostatnými drevenými chrámami východného obradu, k dnešnému stavu by nikdy nedošlo,“ myslí si Daniela Galandová, riaditeľka neziskovej organizácie Karpatské drevené cerkvi.
Záchrana má zmysel
„Zámer Gréckokatolíckej cirkvi premiestniť chrám zo Šmigovca do múzea drevených sakrálnych stavieb v Ľutine, a tak ho zachrániť pred úplným zánikom, bol nakoniec prehodnotený. Išlo by totiž o premiestnenie v poradí už tretieho chrámu z regiónu Sniny, navyše z územia s charakteristickým bojkovským typom drevených chrámov do oblasti, pre ktorú je charakteristický lemkovský typ drevených chrámov,“ povedala Galandová.
„V závere roka 2012 sme sa pustili v spolupráci s obcou aj za pomoci sponzorov do prípravy komplexnej obnovy a záchrany na jeho pôvodnom mieste. Keď si pozriete aktuálnu fotografiu chrámu, možno si poviete, že jeho obnova už nemá zmysel. Opak je pravdou. Napriek svojmu havarijnému stavu má šmigovecký chrám pamiatkové hodnoty, ktoré sa oplatí zachrániť. A jeho obnova je zároveň jediným možným spôsobom zlepšenia dlhodobo zlej sociálno-ekonomickej situácie v obci, postupného naštartovania cestovného ruchu a tak zastavenia novodobého vysťahovalectva tunajších ľudí za prácou do iných kútov Slovenska či zahraničia,“ zdôraznila.
Aktivity
„Komplexná obnova chrámu je pre malú farnosť Šmigovec finančne náročná. Preto sa pokúšame získať prostriedky z rôznych zdrojov, oslovujeme sponzorov, organizujeme celoslovenskú verejnú zbierku na jeho záchranu a paralelne realizujeme ďalšie aktivity zamerané na samosprávy tak, aby mohol byť chrám po jeho obnove efektívne využívaný pre kultúrno-duchovný, ale aj sociálno-ekonomický rozvoj regiónu,“ popísala aktuálne aktivity Galandová.
„Drevené chrámy sú a mali by ostať neoddeliteľnou súčasťou kultúry aj miestnej scenérie, všeobecným záujmom by malo byť ich zachovanie na pôvodnom mieste, aj z pohľadu rozvoja regiónu a zamestnanosti,“ dodala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín