Mnoho Humenčanov doplatilo na nevýhodné pôžičky, ďalších priviedla do problémov závislosť, iných zradilo zdravie alebo ochromila strata práce.
HUMENNÉ. Medzi tisíckami Humenčanov sa nájdu ľudia, ktorí prežívajú ťažké existenčné problémy a na rôznych miestach hľadajú kohokoľvek, kto by im pomohol.
„Medzi nami žije veľa nezamestnaných, ktorým sa nedarí nájsť si prácu, či ľudí v hmotnej núdzi. Ľudí, ktorí naleteli a v tiesni si vzali nevýhodné pôžičky. Ľudí, ktorým hrozia exekúcie, a aj takých, ktorým treba pomôcť v komunikácii s úradmi,“ povedala Jana Vyšinová, sociálna poradkyňa sociálneho Centra gréckokatolíckej charity v Humennom.
Dodala, že mnohí, s ktorými sa v týchto situáciách stretli, boli v takom ťažkom rozpoložení, že uvažovali aj nad samovraždou: „Život zo 60 eur mesačne, z ktorých splácajú dlžoby, nie je jednoduchý.“
Vysvetlila, že v centre sú pre nich oporou v rôznych oblastiach a pomáhajú im zvládať problémy. Svoju pomoc si vedia ale predstaviť aj inak.
Nepomer
„Vezmime si, že v Humennom, kde je zhruba 34-tisíc obyvateľov a pre okres Humenné, kde ich dokopy žije spolu viac ako 60-tisíc, je len útulok pre bezdomovcov s kapacitou 20 miest a zariadenie núdzového bývania s ešte menšou kapacitou,“ skonštatovala Vyšinová.
„Pritom počet bezdomovcov sa zvyšuje. Mnohí ostávajú na ulici nielen pre nedostatok miesta, ale aj preto, lebo si nemajú z čoho za útulok vopred zaplatiť,“ vysvetlila.
„Ak by bola v meste nocľaháreň, kde by im stačilo dať za nocľah 0,40 eura, tak by to v mnohom problém riešilo,“ dodala.
„Nedávno k nám prišiel pán. Povedal, že sa nemá ani kde oholiť, aj keby chcel. Chýba tu stredisko verejnej hygieny, verejná sprcha či práčovňa,“ povedala s tým, že v Prešove sú tieto veci už realitou.
Kraj a mesto rozšírenie neplánujú
Michaely Slivkovej-Kirňakovej z tlačového referátu mestského úradu sme sa opýtali, či vedenie mesta uvažuje o zriadení nejakej ubytovne, nocľahárne pre ľudí v núdzi a bezdomovcov. Tiež nás zaujímalo, či uvažuje o zriadení verejnej sprchy alebo práčovne.
Reagovala, že mesto rieši hygienu svojich bezdomovcov v rámci okresu Humenné na Kukučínovej ulici s kapacitou 20 miest. Celoročne tam majú zvlášť sociálne zariadenie pre mužov a ženy.
Bezdomovcov s trvalým pobytom na území mesta umiestňujú do zariadenia núdzového bývania s kapacitou 10 miest.
Veroniky Fitzekovej, hovorkyne Prešovského samosprávneho kraja, ktorý je zriaďovateľom útulku a zariadenia núdzového bývania, sme sa opýtali, či kraj neuvažuje o rozšírení kapacity.
Reagovala, že nie. Dôvodila, že okrem toho, že sú tam len v prenajatých priestoroch, vyššia kapacita by znamenala aj zvýšené finančné požiadavky na rozpočet. Podľa hovorkyne je náročné utiahnuť hlavne náklady na energie.
Riešenia a cesta
Podľa Vyšinovej jednou z možností, ako zabezpečiť ľuďom v núdzi zlepšenie ich finančnej situácie, ale aj poskytnutie istej pracovnej príležitosti, je pouličný predaj časopisu gréckokatolíckej charity.
Humenčania to prijímali najprv s istým odstupom, no už po krátkom čase sa vraj prelomili ľady. V najbližších dňoch chcú ponúknuť na jarmoku svoje výrobky, pokračovať v rozbehnutých aktivitách a hľadať partnerov na ceste pomoci pri zmene sociálneho statusu mnohých, ktorí sa na nich obrátili v komplikovaných životných situáciách.
Príbeh
Martin, 29 rokov: Bol som na samom dne
„V detstve ma týral otec. Neskôr ma priťahovalo podsvetie a potom som prepadol drogám,“ povedal Martin.
Pred siedmimi rokmi ho v zúboženom stave našiel na ulici kamarát. Nasledovali odvykačky, ktoré Martinovi pomohli len čiastočne. Trpela hlavne jeho duša.
Kontakt s ľuďmi z charity pre neho znamenal obrovský obrat. „Nechápal som, že niekomu na mne záleží, že mňa niekto môže čakať s otvorenou náručou, neodsudzovať ma a odpustiť mi,“ priznal. l Dnes má za sebou vybojovaných pár dôležitých životných bitiek. „Našli sme si s mamou k sebe znova cestu,“ povedal o najcennejšom víťazstve.
Ľudia z charity mu pomohli, aby mohol pracovať ako ošetrovateľ- dobrovoľník. Sníva o tom, že sa raz dostane aj k práci s koňmi.
kor
Príbeh
Mária, 51 rokov: Viem, čo znamená ulica, túžim po domove
Ako mladá mamička sa dostala do problémom so zákonom. „Z väzenia som vyšla 24–ročná, môj malý syn ma nepoznal a poslal ma preč,“ povedala.
V krátkom čase jej zomreli najbližší príbuzní. Pozitívom bol manžel pochádzajúci zo stredného Slovenska, ich spoločný syn a dcéra.
Celoživotný problém, ktorý sa im nepodarilo preklenúť, je absencia vlastného bývania. „V dokladoch nemám uvedenú ulicu, len mesto Humenné,“ vysvetlila. „Niekoľko rokov sme žili na ulici v Rakúsku. Zažili sme úplnú biedu a aj zimu,“ priznala.
Novým „hnacím motorom“ života bolo pre ňu stretnutie s Janou Vyšinovou z charity a predaj časopisu.
Cíti sa užitočná a má náplň života. „Snívam o vlastnom bývaní a o vode tečúcej z vodovodného kohútika,“ priznala.
kor
Príbeh
Janík, 21 rokov: Poznám život v domove
Do svojich šiestich rokov býval v Snine. Krátko nato, ako sa odtiaľ rodina presťahovala do Nižnej Jablonky, ho úrady spolu so súrodencami rodičom odobrali a žil v detských domovoch.
Ešte ako chlapček prekonal nádorové ochorenie pečene, no zdravotné problémy ho neobchádzali ani v staršom veku.
„Učil som sa za poštového manipulanta, no bol som pričasto chorý a školu som nedokončil,“ povedal.
Do charity a k predaju časopisov ho pritiahol brat. „Mojím snom je mať vodičský preukaz a byť vodičom autobusu. Poznám všetkých v okolí,“ priznal s tým, že sen sa začal rozplývať v deň, keď sa znova ohlásili zdravotné problémy z detstva.
kor
Príbeh
Zdeno, 28 rokov: Keby nebolo charity, stále by som utekal
Zdeno je Janíkov starší brat. Spolu prežili detstvo v detských domovoch. Netají, že mal problémy so správaním. Po návrate do rodiny cítil napätie a riešil to častými útekmi a túlaním.
Až stretol ľudí z charity. Dnes je z neho najlepší predajca časopisu. V Humennom má svoje miesta, na ktoré za ním prichádzajú ľudia, aby sa aj porozprávali.
Trocha zarobených peňazí priniesla do Zdenovho života trochu pokoja. V rodine sa zídu. „Všetky nosím pre svojich mladších súrodencov,“ povedal.
Jeho snom je výučný list. Myslí si, že by raz mohol obstáť ako zručný maliar bytov.
kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín