Korzár logo Korzár Horný Zemplín

Čoraz viac Humenčanom hrozí život na ulici

Mnoho Humenčanov doplatilo na nevýhodné pôžičky, ďalších priviedla do problémov závislosť.

V centre. „Beznádej na ulici vystriedala radosť a pocity spolupatričnosti,“ hovorí o ľuďoch, ktorí sa na charitu obrátili, sociálna poradkyňa Jana Vyšinová (vpravo).V centre. „Beznádej na ulici vystriedala radosť a pocity spolupatričnosti,“ hovorí o ľuďoch, ktorí sa na charitu obrátili, sociálna poradkyňa Jana Vyšinová (vpravo). (Zdroj: Anna Kornajová)

Mnoho Humenčanov doplatilo na nevýhodné pôžičky, ďalších priviedla do problémov závislosť, iných zradilo zdravie alebo ochromila strata práce.

HUMENNÉ. Medzi tisíckami Humenčanov sa nájdu ľudia, ktorí prežívajú ťažké existenčné problémy a na rôznych miestach hľadajú kohokoľvek, kto by im pomohol.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Medzi nami žije veľa nezamestnaných, ktorým sa nedarí nájsť si prácu, či ľudí v hmotnej núdzi. Ľudí, ktorí naleteli a v tiesni si vzali nevýhodné pôžičky. Ľudí, ktorým hrozia exekúcie, a aj takých, ktorým treba pomôcť v komunikácii s úradmi,“ povedala Jana Vyšinová, sociálna poradkyňa sociálneho Centra gréckokatolíckej charity v Humennom.

SkryťVypnúť reklamu

Dodala, že mnohí, s ktorými sa v týchto situáciách stretli, boli v takom ťažkom rozpoložení, že uvažovali aj nad samovraždou: „Život zo 60 eur mesačne, z ktorých splácajú dlžoby, nie je jednoduchý.“

Vysvetlila, že v centre sú pre nich oporou v rôznych oblastiach a pomáhajú im zvládať problémy. Svoju pomoc si vedia ale predstaviť aj inak.

Nepomer

„Vezmime si, že v Humennom, kde je zhruba 34-tisíc obyvateľov a pre okres Humenné, kde ich dokopy žije spolu viac ako 60-tisíc, je len útulok pre bezdomovcov s kapacitou 20 miest a zariadenie núdzového bývania s ešte menšou kapacitou,“ skonštatovala Vyšinová.

„Pritom počet bezdomovcov sa zvyšuje. Mnohí ostávajú na ulici nielen pre nedostatok miesta, ale aj preto, lebo si nemajú z čoho za útulok vopred zaplatiť,“ vysvetlila.

SkryťVypnúť reklamu

„Ak by bola v meste nocľaháreň, kde by im stačilo dať za nocľah 0,40 eura, tak by to v mnohom problém riešilo,“ dodala.

„Nedávno k nám prišiel pán. Povedal, že sa nemá ani kde oholiť, aj keby chcel. Chýba tu stredisko verejnej hygieny, verejná sprcha či práčovňa,“ povedala s tým, že v Prešove sú tieto veci už realitou.

Kraj a mesto rozšírenie neplánujú

Michaely Slivkovej-Kirňakovej z tlačového referátu mestského úradu sme sa opýtali, či vedenie mesta uvažuje o zriadení nejakej ubytovne, nocľahárne pre ľudí v núdzi a bezdomovcov. Tiež nás zaujímalo, či uvažuje o zriadení verejnej sprchy alebo práčovne.

Reagovala, že mesto rieši hygienu svojich bezdomovcov v rámci okresu Humenné na Kukučínovej ulici s kapacitou 20 miest. Celoročne tam majú zvlášť sociálne zariadenie pre mužov a ženy.

SkryťVypnúť reklamu

Bezdomovcov s trvalým pobytom na území mesta umiestňujú do zariadenia núdzového bývania s kapacitou 10 miest.

Veroniky Fitzekovej, hovorkyne Prešovského samosprávneho kraja, ktorý je zriaďovateľom útulku a zariadenia núdzového bývania, sme sa opýtali, či kraj neuvažuje o rozšírení kapacity.

Reagovala, že nie. Dôvodila, že okrem toho, že sú tam len v prenajatých priestoroch, vyššia kapacita by znamenala aj zvýšené finančné požiadavky na rozpočet. Podľa hovorkyne je náročné utiahnuť hlavne náklady na energie.

Riešenia a cesta

Podľa Vyšinovej jednou z možností, ako zabezpečiť ľuďom v núdzi zlepšenie ich finančnej situácie, ale aj poskytnutie istej pracovnej príležitosti, je pouličný predaj časopisu gréckokatolíckej charity.
Humenčania to prijímali najprv s istým odstupom, no už po krátkom čase sa vraj prelomili ľady. V najbližších dňoch chcú ponúknuť na jarmoku svoje výrobky, pokračovať v rozbehnutých aktivitách a hľadať partnerov na ceste pomoci pri zmene sociálneho statusu mnohých, ktorí sa na nich obrátili v komplikovaných životných situáciách.

Príbeh

Martin, 29 rokov: Bol som na samom dne

„V detstve ma týral otec. Neskôr ma priťahovalo podsvetie a potom som prepadol drogám,“ povedal Martin.

Pred siedmimi rokmi ho v zúboženom stave našiel na ulici kamarát. Nasledovali odvykačky, ktoré Martinovi pomohli len čiastočne. Trpela hlavne jeho duša.

Kontakt s ľuďmi z charity pre neho znamenal obrovský obrat. „Nechápal som, že niekomu na mne záleží, že mňa niekto môže čakať s otvorenou náručou, neodsudzovať ma a odpustiť mi,“ priznal. l Dnes má za sebou vybojovaných pár dôležitých životných bitiek. „Našli sme si s mamou k sebe znova cestu,“ povedal o najcennejšom víťazstve.

Ľudia z charity mu pomohli, aby mohol pracovať ako ošetrovateľ- dobrovoľník. Sníva o tom, že sa raz dostane aj k práci s koňmi.

kor

Príbeh

Mária, 51 rokov: Viem, čo znamená ulica, túžim po domove

Ako mladá mamička sa dostala do problémom so zákonom. „Z väzenia som vyšla 24–ročná, môj malý syn ma nepoznal a poslal ma preč,“ povedala.

V krátkom čase jej zomreli najbližší príbuzní. Pozitívom bol manžel pochádzajúci zo stredného Slovenska, ich spoločný syn a dcéra.

Celoživotný problém, ktorý sa im nepodarilo preklenúť, je absencia vlastného bývania. „V dokladoch nemám uvedenú ulicu, len mesto Humenné,“ vysvetlila. „Niekoľko rokov sme žili na ulici v Rakúsku. Zažili sme úplnú biedu a aj zimu,“ priznala.

Novým „hnacím motorom“ života bolo pre ňu stretnutie s Janou Vyšinovou z charity a predaj časopisu.
Cíti sa užitočná a má náplň života. „Snívam o vlastnom bývaní a o vode tečúcej z vodovodného kohútika,“ priznala.

kor

Príbeh

Janík, 21 rokov: Poznám život v domove

Do svojich šiestich rokov býval v Snine. Krátko nato, ako sa odtiaľ rodina presťahovala do Nižnej Jablonky, ho úrady spolu so súrodencami rodičom odobrali a žil v detských domovoch.

Ešte ako chlapček prekonal nádorové ochorenie pečene, no zdravotné problémy ho neobchádzali ani v staršom veku.

„Učil som sa za poštového manipulanta, no bol som pričasto chorý a školu som nedokončil,“ povedal.

Do charity a k predaju časopisov ho pritiahol brat. „Mojím snom je mať vodičský preukaz a byť vodičom autobusu. Poznám všetkých v okolí,“ priznal s tým, že sen sa začal rozplývať v deň, keď sa znova ohlásili zdravotné problémy z detstva.

kor

Príbeh

Zdeno, 28 rokov: Keby nebolo charity, stále by som utekal

Zdeno je Janíkov starší brat. Spolu prežili detstvo v detských domovoch. Netají, že mal problémy so správaním. Po návrate do rodiny cítil napätie a riešil to častými útekmi a túlaním.

Až stretol ľudí z charity. Dnes je z neho najlepší predajca časopisu. V Humennom má svoje miesta, na ktoré za ním prichádzajú ľudia, aby sa aj porozprávali.

Trocha zarobených peňazí priniesla do Zdenovho života trochu pokoja. V rodine sa zídu. „Všetky nosím pre svojich mladších súrodencov,“ povedal.

Jeho snom je výučný list. Myslí si, že by raz mohol obstáť ako zručný maliar bytov.

kor

Najčítanejšie na Horný Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 86 868
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 613
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 337
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 448
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 284
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 416
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 225
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 465
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu