Mesto Humenné sa uchádza o dotáciu na prístavbu materskej školy v osade Podskalka a na vybudovanie troch rodinných domkov pre vybrané rodiny osadníkov. Mesto poslalo žiadosť v máji, poslanci schvaľovali projektovú dokumentáciu na júnovom zastupiteľstve. Kým za materskú školu hlasoval poslanecký zbor ako jeden muž, na výstavbu domkov v osade majú rozdielne názory.
HUMENNÉ. Mesto zareagovalo na výzvu Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity.
Na vybudovanie prístavby materskej školy v osade môže mesto získať až 150 000 eur. Myšlienka rozšíriť materskú školu sa poslancom pozdávala. V budove sa učia aj prvé dva ročníky žiakov a základná škola pravidelne otvára nultý ročník.
Rozšírenie zariadenia by v budúcnosti umožnilo ponechať v osade ďalšie dva vyššie ročníky a deti by tak nemuseli cestovať autobusom do mestských škôl.
Domky si postavia sami
Na tri rodinné domky s rozlohou 45 metrov štvorcových môže humenská samospráva dostať do 45 000 eur. Mesto by za príspevok nakúpilo stavebný materiál a svojpomocne by si ich postavili budúci nájomníci. Domky by ostali vo vlastníctve mesta.
Mesto vidí výhodu v tom, že nájomníci si sami budú platiť všetky režijné náklady a mesto by tak nemuselo doplácať na neplatičov ako v prípade nájomných bytových domov.
„Nechceme do osady nikoho prisťahovať. Nie sme za to, aby sa osada rozširovala,“ zdôraznila primátorka Jana Vaľová (Smer).
Poslanci: Nie je to systémové riešenie
Za domky už poslanci takí jednotní v názoroch ani hlasovaní neboli.
„Keď podporujeme výstavbu rodinných domkov, diskriminujeme majoritnú časť obyvateľov mesta. Prečo takéto výhody nemôžu dostať aj Nerómovia? Keď sme predali bytovku v osade za jedno euro, stretlo sa to so zlou odozvou,“ povedal na rokovaní zastupiteľstva poslanec Michal Babin (KDH).
Ján Petro (SDKÚ) vyjadril názor, že v osade nie je poriadok a čistota. Žije tam veľa „cudzích“ osadníkov a domky môžu spustiť lavínu výstavby.
„Žeby traja Rómovia v nových domkoch vyriešili rómsku problematiku v Humennom? Asi ťažko. Už na mestskej rade sme diskutovali o tom, komu budú domky pridelené. Bude to ťažké rozhodovanie. Toto nie je riešenie, ktoré by radikálnym spôsobom zmenilo život Rómov v meste. Nevidím v tom nijaký zmysel systémového riešenia,“ uviedol Jozef Babják (SDKÚ).
Podľa poslancov Jany Andruchovej (Smer) a Milana Mňahončáka (Náš kraj) je veľmi dobré, že mesto sa uchádza o výzvu, lebo výstavba v osade ho nebude nič stáť.
Primátorka Vaľová je rozhodnutá využiť všetky vonkajšie zdroje na rozvoj mesta.
„Mesto za bývalého vedenia nepodalo počas vlády Ivety Radičovej komunitný plán, a preto dnes nemôže čerpať žiadne finančné prostriedky na marginalizované skupiny. A dajú sa čerpať milióny. Mohli sme vyriešiť celú koncepciu rómskej osady,“ zdôraznila.
Rozhodujú po funuse
Poslankyňa Mária Cehelská (nez.) poukázala na to, že výzva na predkladanie projektov bola vyhlásená 11. apríla a 25. mája bola uzávierka.
„Mesto podalo projekt už aj s vyhotovenými projektovými dokumentáciami. Zase nám bolo čosi predložené po funuse. Načo potom máme zastupiteľstvo? Teraz musíme zdvihnúť ruky za niečo, čo už bolo aj zaplatené,“ povedala.
Primátorka Vaľová argumentovala tým, že výzva trvala krátko. „Termíny musíme rešpektovať. Prepáčte, že sme si dovolili projekt podať,“ zareagovala.
Na vyjadrenie poslanca Ivana Hoptu (Úsvit), že mohli rozhodnúť na mimoriadnom mestskom zastupiteľstve, reagovala tvrdením o finančnej náročnosti zasadnutia.
Poslanec Rudolf Gregorovič (nez.) zdôraznil, že finančné prostriedky na projektové dokumentácie boli použité z vopred schváleného balíka na tento účel.
Kým za prístavbu materskej školy hlasovalo 24 poslancov, domky prešli pomerom hlasov 13 za, 4 proti a 7 sa zdržali.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín