Včasná diagnostika však znamená 90 percent vyliečených pacientok. Aj preto je dôležité, aby ženy ovládali správny postup pri samovyšetrovaní prsníkov.
HUMENNÉ. Ako postupovať, to sa ženy dozvedeli na prednáške vo Vihorlatskej knižnici. Na silikónovom odliatku pŕs si to mohli aj priamo vyskúšať.
„Našim zámerom je, aby sa samovyšetrovanie prsníkov stalo prirodzeným návykom každej ženy a bežnou súčasťou jej osobnej hygieny,“ hovorí Lenka Lesňáková, pracovníčka Oddelenia podpory zdravia na Regionálnom úrade verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Humennom.
Samovyšetrovanie treba podľa jej slov robiť pravidelne každý mesiac, druhý až tretí deň po skončení menštruácie.
„Začiatočníčky“ každý deň po celý mesiac, ženy, ktoré nemajú menštruáciu, akýkoľvek zapamätateľný deň v mesiaci. Bruškami troch prstov si krúživými pohybmi treba prehmatať prsník od kľúčnej kosti až po lymfatické uzliny v podpazuší. Samovyšetrovanie sa robí postojačky a v ľahu.
„Treba si všímať asymetriu prsníkov, vtiahnutie alebo výtok z bradavky, zjamkovatenie kože či nebolestivé hrčky s nepravidelnými okrajmi,“ vysvetľuje.
Pri akomkoľvek náleze treba navštíviť gynekológa. „Je to preventívne opatrenie. Nemusí ísť hneď o nádorové ochorenie. Včasná diagnostika je ale v tomto prípade veľmi dôležitá a znamená 90 percent vyliečených pacientok. Rakovina prsníka sa netýka len žien, ale aj mužov,“ zdôrazňuje.
Nevedomosť, strach a ľahostajnosť
Podľa poznatkov z praxe väčšina žien samovyšetrovanie prsníkov nerobí.
„Niekedy chýba znalosť správneho postupu, niekedy majú ženy strach, aby si niečo nenašli. Mnohé sú ľahostajné. U študentiek stredných škôl som sa stretla s pomerne vysokým počtom dievčat, ktoré si už hrčku na prsníku nahmatali,“ hovorí Lesňáková.
Postoj 'radšej nechcem nič vedieť ', rozhodne nepovažuje za správny.
„Treba si zachovať chladnú hlavu, nepanikáriť. Pravidelné kontroly u lekára v prípade nálezu sú potrebné,“ dodáva.
Veľkú úlohu zohráva prevencia v podobe správneho stravovania a životosprávy.
Vedeli ste?
Rizikové faktory nádorových ochorení prsníka
výskyt karcinómu prsníkov u matky, babičky, sestry
iné nádorové ochorenia
skorý začiatok menštruácie
neskorý nástup menopauzy
bezdetnosť, neskorý pôrod
niektoré zápalové zmeny v prsnej žľaze
obezita, nedostatok ovocia a zeleniny
stres, fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu, nadmerné slnenie, nedostatok pohybovej aktivity
osobná anamnéza
pôsobenie estrogénov – súčasné užívanie antikoncepcie alebo hormonálnej náhradnej terapie môžu zvýšiť riziko karcinómu
red.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín