Takmer desať hodín čakali aktivistky z Občianskeho združenia (OZ) Flek, aby sa na rokovaní mestského zastupiteľstva mohli prihovoriť poslancom i občanom. Petícia ani návrhy k projektu revitalizácie parku pri Karpatii sa do programu rokovania nedostali. Projekt sa podľa vyjadrení radnice zrejme výrazne meniť nebude.
HUMENNÉ. Návrh poslanca Michala Babina (KDH) zaradiť do programu minulotýždňového rokovania mestského zastupiteľstva bod o návrhoch a pripomienkach občanov k projektu revitalizácie parku a petícii za jeho pozastavenie neprešiel o dva hlasy.
Primátorka Jana Vaľová (Smer) povedala, že aby sa dalo o veci diskutovať, musí byť pripravený materiál.
Tridsať a ešte raz tridsať
Radnica prijala petíciu za pozastavenie projektu revitalizácie parku na Sídlisku I od aktivistov OZ Flek 9. mája.
V posledný deň zákonnej tridsaťdňovej lehoty oznámila, že lehotu vybavenia predlžuje o ďalších 30 dní, teda do 2. augusta.
„Dva týždne predtým, ako kontaktná osoba petície dostala odpoveď mestského úradu napísanú v posledný deň zákonnej lehoty, sa uskutočnila tlačová konferencia pre vybrané médiá, ktoré následne poskytli obyvateľom mesta zavádzajúce informácie, ktoré by OZ mohlo pokladať za účelové k jeho diskreditácii. Tento postoj mestského úradu pokladáme za dehonestujúci všetkých 1 187 občanov, podpísaných pod petíciou. Je zaujímavé, že jednovetné vyjadrenie mestského úradu k petícii trvalo 30 pracovných dní, zatiaľ čo návrh k parku bolo treba podať v termíne o desať dní kratšom,“ reagovala členka OZ Flek výtvarníčka Zora Varcholová.
Úrad vtedy informoval, že petícia obsahuje len 513 platných hlasov a celú elektronickú časť vyhodnotilo ako neplatnú, lebo chýbal elektronický podpis.
„Mesto postupuje podľa zákona. Všetky veci vyhodnotíme v zákonnej lehote a ku všetkému sa vyjadríme. Zákon sme neporušili,“ zdôraznila primátorka Vaľová.
Čo bude ďalej s pripomienkami?
Otázku, čo bude ďalej s pripomienkami občanov, si nekladú len členovia Fleku.
Poslanec Jozef Babják (SDKÚ) sa na rokovaní zastupiteľstva zaujímal o to, či sa už začalo stavebné konanie pri revitalizácii parku.
„Môže to dopadnúť tak, že sa skončí stavebné konanie a pripomienky tam nebudú zapracované,“ povedal.
Obavu, že iniciatíva občanov ostane bez povšimnutia, vyjadril Peter Minda, ktorý bol na verejnej diskusii na radnici prítomný, v liste, ktorý pred poslaneckým zborom prečítala poslankyňa Alena Židová (nez.).
„Chceme poukázať na fakt, že všetci, ktorí podali návrhy k projektu, urobili tak vo voľnom čase mimo svojich pracovných povinností, o to viac by si teda zaslúžili pozornosť. Prečo mestský úrad návrhy dodnes verejne neprezentoval? Namiesto toho sa občania dozvedajú o jedinom, samozrejme, kladnom posudku, ktorý si dalo mesto vypracovať na zákazku,“ uviedla Varcholová.
Vysoko pozitívny
Do dvadsiateho mája prišlo na radnicu deväť podnetov.
„Päť bolo pozitívnych, štyri boli návrhy, ktoré sú svojím spôsobom podnetné. Požiadali sme Fakultu architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, Ústav krajinnej a záhradnej architektúry, aby nám vypracoval posudok. Je to najvyššia inštancia, čo sa týka odbornosti. Posudok bol vypracovaný na základe objednávky mestského úradu. Nič v ňom nie je negativistické. Celkové zhodnotenie projektu je vysoko pozitívne. Na úrade sme sa utvrdili, že projekt nie je zlý,“ uviedol viceprimátor Andrej Semanco (HZDS).
„Aby sa projekt odložil a urobil nejaký nový, to neprichádza do úvahy. Či sa upravia počty lavičiek, tomu sa nebránime. V konečnom dôsledku komisia vyhodnotí pripomienkové konanie a projektant to zapracuje. Niet tam čo nabúrať,“ dodal.
„Buďte trpezliví. Musíme vypočuť väčšinu občanov. Sme ochotní diskutovať a budeme ďalej diskutovať,“ odkázala primátorka Vaľová aktivistom i poslancom.
Babják: Dobré je, že diskusia bola
Aktivisti plánujú prezentovať vlastný návrh revitalizácie parku na stretnutí s občanmi. Trvajú na tom, že súčasný projekt je spiatočnícky a nespĺňa požiadavky súčasného človeka žijúceho v meste.
Prekáža im, že sa ide búrať fontána, nepáčia sa im navrhované stavebné materiály, výsadba konkrétnych drevín či návrh umiestnenia lavičiek na betónovej ploche, v okolí ktorých nie je žiadna zeleň.
„Kladieme si za morálnu povinnosť venovať sa tejto téme naďalej a prezentovať aj pohľad z druhej strany. Uvítali by sme, keby naše snahy o zapojenie občanov mesta do verejného života neboli naďalej mediálne očierňované zo strany mesta. Vyzývame všetkých poslancov mestského zastupiteľstva, aby sa týmto problémom zaoberali,“ povedala Varcholová na rokovaní zastupiteľstva.
„Nech už to dopadne akokoľvek, pravdepodobne sa bude všetko robiť podľa pôvodného projektu. Pozitívne je to, že diskusia o tom, ako má park vyzerať, bola,“ uzavrel poslanec Babják.
Zaujalo nás
Ktorý údaj je správny?
Primátorka Vaľová zdôraznila, že jej povinnosťou je vypočuť si názory širokej verejnosti, nie jednotlivcov.
Aj preto prijala s viceprimátorom Semancom pozvanie na valné zhromaždenie Spoločenstva vlastníkov bytov na Družstevnej ulici.
Bytový dom bezprostredne susedí s parkom. Podľa informácií na webovej stránke mesta sa uvádza, že „na stretnutí bol prezentovaný projekt revitalizácie parku a rekonštrukcie podchodu, o ktorom následne obyvatelia bytovky hlasovali. 99 % prítomných odsúhlasilo navrhovanú projektovú dokumentáciu v pôvodnom znení, 80 % súhlasilo s parkovacími miestami pred blokmi.“
Na tlačovej besede viceprimátor Semanco uviedol, že v bytovom dome je 90 bytov. „Z 90 bytov bolo 58 vlastníkov na zasadnutí. Vládla všeobecná spokojnosť. Všetko sme si vysvetlili,“ povedal.
Poslanec Babják, ktorý v bytovke býva, na rokovaní zastupiteľstva uviedol, že bytov je 80. Pre počet prítomných nižší ako nadpolovičná väčšina nebolo VZ uznášaniaschopné.
jo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín