HUMENNÉ. V Humennom ešte stále rezonuje nešťastie, ktoré sa stalo na chránenom železničnom priecestí na sídlisku III.
Muž nerešpektoval závory, výstražnú signalizáciu ani trúbenie rušňovodiča a priamo na priecestí ho pod seba vtiahol nákladný vlak.
Aj keď zatiaľ nie je známe, prečo sa od prichádzajúceho vlaku aspoň nevzdialil, isté je, že ho na tomto mieste prekvapiť nemohol.
Podľa Kataríny Martinkovičovej z odboru komunikácie ŽSR sa signalizácia na priecestí spustí, ak je od neho vlak vzdialený 686 metrov.
„Závory sa spustia pred vlakom podľa jeho rýchlosti, najmenej však 6 sekúnd pred príchodom vlaku na priecestie,“ povedala.
Podľa nášho zdroja prechádza týmto priecestím vlak smerom do mesta „medzilaboreckou traťou“ rýchlosťou 80 kilometrov a „stakčínskou traťou“ 70–kilometrovou rýchlosťou.
Keďže trať rozdeľuje mesto na dve časti a vlakové spoje na smer Stakčín a Medzilaborce sú časté, Humenčania podľa všetkého berú prechod cez priecestia už ako rutinu.
Najevidentnejšie to je na železničnej zastávke Humenné - mesto. Spustené závory a signalizáciu tu mnohí akoby ani nevnímali.
Rušňovodiči radšej trúbia, aj keď nemusia
Radovan Balint, podpredseda humenskej základnej organizácie Federácie strojvodcov SR, je rušňovodičom už 23 rokov. Vysvetlil, že každý z nich sa riadi predpisovými ustanoveniami „Z1“.
Aj keď podľa nich majú povinne trúbiť alebo pískať pred mostmi, tunelmi, neprehľadnými oblúkmi a nezabezpečenými priecestiami, v Humennom pískajú a trúbia aj pred priecestiami s mechanickými závorami a svetelnou signalizáciou.
„Rušňovodiči pred týmito priecestiami trúbiť nemusia, no väčšinou trúbime. Kvôli nedisciplinovanosti motoristov, cyklistov, chodcov. Všetkých, ktorí pokojne prechádzajú cez priecestia, keď blikajú červené svetlá, prípadne sú spustené závory,“ povedal.
„A ako nás ohrozujú takýto ignoranti? Nejeden z nás má 'jazvičky' na srdci a prešedivené vlasy z takýchto situácií. Pre rušňovodiča je to veľký stres, keď mu tesne pred rušňom prebehne auto, cyklista či chodec. Každý to znáša po svojom. No sú aj takí, ktorí kvôli tomu ani na trati nejazdia a radšej sú na posunoch v staniciach alebo v depe,“ dodal.
Nepoučiteľní
Štatistika od prešovskej krajskej policajnej hovorkyne Jany Migaľovej zlé skúsenosti rušňovodičov len potvrdzuje.
Vlani policajti na chránenom železničnom priechode na malej železničnej zastávke Humenné- mesto, na železničnom priechode pri okružnej križovatke Ševčenková – Hrnčiarska a na koľajisku pri okružnej križovatke pod nadjazdom evidovali 134 priestupkov.
V blokovom konaní udelili za 69 priestupkov pokuty spolu za 675 eur a za 65 priestupkov v správnom konaní spolu 670 eur. S ľuďmi to ale evidentne nepohlo.
Migaľová uviedla, že policajti len za prvé dva mesiace tohto roku znova evidovali 22 priestupkov. Pritom koncom vlaňajška zomrel pod vlakom v obvode Humenného jeden človek a v januári tohto roku došlo až k dvom usmrteniam.
Aj rušňovodič sa chce vrátiť domov
Na tratiach v okolí Humenného, Sniny či Medzilaboriec sú ešte stále aj nechránené železničné priecestia. Aj na nich zažívajú rušňovodiči krušné chvíľky.
Stáva sa totiž, že keď sa k nim približujú, vidia na nich pred sebou kamióny naložené drevom alebo nákladné autá.
„Vtedy riadne tuhne krv v žilách,“ povedal Balint.
O tom, že pri zrážke nie je v ohrození len život človeka pred alebo pod vlakom, svedčia jeho slová: „V takom prípade rušňovodič veľa možností nemá. Iba zaviesť brzdičom polohu 'rýchločinné brzdenie', neustále trúbiť a v prípade, ak na priecestí stojí kamión, utekať sa schovať do strojovne rušňa, ak to vôbec stihne, a zachrániť si svoj život.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín