Humenskí ochrancovia prírody „zúčtovali“ s netýkavkou. Inváznu rastlinu z národnej prírodnej rezervácie Humenský Sokol jednoducho vytrhali.
HUMENNÉ. Členovia Základnej organizácie Slovenského zväzu ochrancov prírody sa mechanickému odstraňovaniu cudzorodých rastlín v prírodnej rezervácii systematicky venujú už niekoľko rokov.
Rozpoznať sa dá pomerne ľahko
"Netýkavku malokvetú, ktorá je cudzorodá a do náučného chodníka na Humenskom Sokole nepatrí, zbierame začiatkom leta už asi osem rokov. Jednoznačne uprednostňujeme mechanický zber pred chémiou, ktorá by mohla iným rastlinám uškodiť,“ povedal pri minulotýždňovom nedeľňajšom zbere predseda organizácie Ján Čurlík.
Netýkavka má drobné žlté kvety, vodnatú byľ a biely koreň. Zo zeme sa vyťahuje ľahko.
„Pred nami tu boli ochranári zo Správy Chránenej krajinnej oblasti Východné Karpaty, tak robíme vlastne už len dozber. Zber netýkavky prináša ovocie, lebo je jej stále menej. V tomto roku je však príroda omeškaná, o dva – tri týždne prídeme zase a prejdeme celú lokalitu. Pred dvoma rokmi sme o takomto čase zbierali polmetrovú netýkavku tesne pred odkvitnutím. Rastlina vystrekuje semená do vzdialenosti 5 a viac metrov a množí sa veľmi rýchlo. Ostatná bioforma je tak ochudobnená o svetlo a kyslík,“ vysvetlil Čurlík.
Ochrancovia prešli približne dva kilometre až po schody náučného chodníka. Vyššie už invázna rastlina nerastie. Všetky vyzbierané rastliny položili na vyvýšené miesto, aby vyschli.
Róbert Ondruš zbiera netýkavku pravidelne. „Keď ju nájdete, oko si na ňu musí zvyknúť a potom to už ide samo od seba, automaticky,“ dodal.
Po dobre vykonanej práci čakala dobrovoľníkov opekačka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín