Impozantná a unikátna. Taká je socha kniežaťa Laborca, ktorá bude na kopci nad Haburou „strážiť“ (nielen) Rusínov. Nedávno postavili do vestibulu obecného úradu dvaapolmetrovú epoxidovú podobizeň tohto mocného muža.
HABURA. Pri soche legendárneho kniežaťa sa fotografujú návštevníci obce.
Pôvodne mal byť slávny prapredok Rusínov z obrovského kusa bukového dreva.
„Podobne ako Medová baba v Novej Sedlici. Už sme mali pripravený kus dreva. Ale potom Imrich Béreš, člen Nadácie dreveného kostolíka Habura, povedal, že vraj prečo trocháriť a navrhol urobiť ho z bronzu,“ hovorí starosta Habury Mikuláš Juščík (KSS) a správca nadácie.
Myšlienka umiestniť nad obcou sochu kniežaťa je podľa neho prirodzenou snahou členov nadácie nezastať na pol ceste. „Skončíme pri výstavbe kostolíka? Nie. Budeme ďalej prichádzať s novými vecami,“ hovorí.
Má oživiť pamäť národa
Socha bude podľa Juščíka oslavou a uvedomením si rusínskych koreňov miestneho obyvateľstva.
„Je to myšlienka povzbudenia, oživenia pamäti národa, ktorý tu pred časmi prebýval. Už v rímskych kronikách je zaznamenané, že na sever od Dunaja žije národ zvaný Rutheni,“ dodáva.
Podľa legendy Húni knieža Laborca zabili alebo popravili v roku 903 po vyhratej bitke pri prameňoch rieky Sviržava. Tá neskôr niesla jeho meno.
Impozantné knieža v jednej ruke drží štít a v druhej meč. „Meč smeruje do zeme, akoby tým chcel povedať – táto zem je naša, rusínska. Sme odhodlaní za ňu bojovať a brániť ju,“ dodáva Juščík.
S kúskami zeme pod nohami
Autorom sochy je akademický sochár Ján Ťapák. Bude mať päť metrov a do roka bude tróniť na kamennom podstavci nad obcou. Vidieť ju budú aj v susedných Medzilaborciach a Čertižnom. Jej epoxidový dvaapolmetrový prototyp stojí vo vestibule obecného úradu.
Starosta Juščík plánuje sochu slávnostne odhaliť na Dňoch Habury na budúci rok.
„Naším zámerom je, aby obce na brehu Laborca priniesli a uložili pod sochou schránku so zemou zo svojej obce. Symbolicky by sme sa tak všetky spojili,“ dodáva. Navyše, Dni Habury pripadnú na budúci rok na Petra a Pavla podľa juliánskeho kalendára.
Finančné prostriedky podľa slov starostu pozháňa správna rada Nadácie drevený kostolík Habura. „Obec na to z rozpočtu neprispeje,“ zdôrazňuje.
Od sochy si Juščík sľubuje rozvoj cestovného ruchu. „Bude to svojím spôsobom unikátna atrakcia, lebo ide o prvú sochu kniežaťa Laborca na svete,“ uzatvára.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín