Päťdesiat medailí humenských plavcov

Spriatelený poľský plavecký klub v meste Debica usporiadal Wiosenne Mistrzowstwa MKP BOBRY Debica v 50-m bazéne.

Medailový záťah. Plaveckí chemesáci boli na stupni 50-krát.(Zdroj: peso)

Spriatelený poľský plavecký klub v meste Debica usporiadal v dňoch 7. a 8. júna „Wiosenne Mistrzowstwa MKP BOBRY Debica“ v 50-m bazéne. Tradične sa ho zúčastnil aj Plavecký klub Chemes Humenné pod vedením predsedu klubu Mariána Tomahogha a trénerov Evy Rabajdovej a Ladislava Láncoša a 26 plavcov.

DEBICA/HUMENNÉ. V konkurencii 32 plaveckých klubov z Poľska a 3 zo Slovenska vynikli - s pohárom pre celkového víťaza v medailovej bilancii 50 kovov (17 zlatých, 15 strieborných a 18 bronzových), 7-krát umiestnenie do šiesteho miesta v dvojboji (z toho dve prvé a jedno 2. miesto) a 96 osobných rekordov.

„Céčkari“

V najmladšej kategórii C (10-roční) dominovala z Humenčanov Lenka Melničáková ziskom šiestich zlatých medailí v individuálnych disciplínach a 1. miestom v dvojboji 10-ročných dievčat. V prsiarskych disciplínach na 50, 100 a 200 m zvíťazila s časmi 42.98, 1:36.23 a 3:28.31, zlato si vyplávala aj v polohovej dvojstovke (3:12.77), v kraulovej stovke (1:23.44) a dvojstovke (2:59.55). Z najmladších dievčat sa na znakárku zatiaľ vyprofilovala Sarah Čajbiková, ktorá dvakrát vystúpila na najvyšší stupienok za 50 m (42.67) a 100 m (1:32.33). Z najdlhšej 200-m trate si odniesla „iba“ bronzovú medailu a rovnako z prsiarskej päťdesiatky. V dvojboji sa umiestnila na 2. mieste. Nina Vološinová si z pretekov priniesla kompletnú kolekciu medailí. Zlato za 50 m motýlik (43.86), striebro za 200 m PP a bronz za 50 m voľný spôsob. Štvrtým najlepším z našich najmladších bol Matej Kislan so ziskom striebra na 100 m motýlik a bronzu v osobnom rekorde za 50 m prsia. Natálii Juhásovej sa najlepšie darilo v motýlikovej stovke, keď si vyplávala striebornú medailu, dve bronzové si Arthur Kaššay odniesol za dvojstovkové trate v znaku a prsiach. Medailovú zbierku doplnil o bronz Samuel Onderišin na 200 m PP. Annamária Terkošová jedným umiestnením na 4. mieste a piatimi pozíciami na 5. mieste potvrdila úsilie zlepšovať sa. Tromi umiestneniami v prvej desiatke nesklamala ani Dominika Kopčová.

„Béčkari“

V kategórii B (11 a 12-roční) vystúpila Lea Diničová na najvyšší stupienok šesťkrát za individuálne disciplíny, v dvojboji (kat. 11-roč.) získala 1. miesto a svoje úspechy doplnila jedným 4. miestom, čím sa stala najúspešnejšou humenskou plavkyňou na týchto pretekoch. Tri zlaté medaily si vyplávala v kraulových disciplínach na 100 (1:16.43), 200 (2:50.33) a 400 m (6:08.38) trati, dva najcennejšie kovy v motýlikovej päťdesiatke (37.47) a stovke (1:25.52) doplnila ešte o jednu zlatú za 200 m PP (3:09.11). Terézia Terifajová v stovkovej a dvojstovkovej prsiarskej disciplíne získala striebro a rovnakú medailu si vyplávala na 100 m motýlik. Na polovičnej motýlikovej trati doplávala tretia a bronz získala aj na 200 m PP. Alexandra Kušnírová vystúpila na stupne víťazov trikrát za prsiarske disciplíny (jedna strieborná a dve bronzové). Rovnaký počet medailí, rovnakého lesku a za rovnaké disciplíny ako Alexandra, si prevzal aj Samuel Čerňa. V motýlikových disciplínach na 50 m a 100 m zabodovali Emma Zvalčáková a Vladimír Babinčák, v ktorých si zhodne vyplávali po dve bronzové medaily. Medailovú bilanciu „B-čkarov“ doplnil ziskom striebra Richard Latta za 200 m znak. Alexandra Kučalová sa dvakrát umiestnila na nepopulárnom 4. mieste a päťkrát skončila v prvej desiatke. Daša Regulová doplnila úspechy plavcov svojej kategórie dvomi umiestneniami v prvej desiatke.

„Áčkari“

V kategórii A (13 a 14–roční) bol v zisku medailí najúspešnejší Peter Semanco. Konkurovať mu nedokázali plavci v prsiarskej 50-tke (37.82). Na 100-m a 200-m prsiarskej trati si vyplával striebro. Dve medaily rovnakého lesku si prevzal aj za znakové disciplíny na 50 a 200 m a kolekciu doplnil ešte o jednu bronzovú medailu za 100 m znak. Patrícia Koškovská si vylovila zlato v polohovej štvorstovke a Kristína Horvátová prispela jednou striebornou medailou v disciplíne 50 m motýlik. Daniela Gribaničová mala na dosah štyri medaily, ale skončila štvrtá, povzbudením je vylepšenie osobákov v siedmich zaplávaných disciplínach. Viliam Terkoš odchádzal s jedným štvrtým miestom a zlepšil si päť osobných rekordov.

Juniori

Svoje kvality si overil v juniorskej kategórii Filip Levický, ktorý si v osobnom rekorde vyplával striebornú medailu v polohovej dvojstovke. Na dvojnásobnej trati skončil štvrtý. V troch disciplínach si ešte vylepšil svoje osobné maximá a v disciplíne 100 m VS časom 59,06 pokoril magickú výkonnostnú hranicu 500 FINA bodov. Adam Tóth až v siedmich disciplínach zaznamenal progres v 50 m bazéne, keď päťkrát získal umiestnenie v prvej desiatke. Tibor Hodbod tentoraz zaznamenal najlepší bodový výkon v prsiarskej päťdesiatke so 6. miestom.