Prívalové povodne po prietržiach mračien asi nebudú v tomto období ojedinelým javom. V hornom Zemplíne ale väčšina obcí, ktoré by počas búrok mohla zaplaviť prívalová voda, nemá ponorné čerpadlá.
HORNÝ ZEMPLÍN. Sila prietrže mračien a prívalových vôd už za posledné roky šokovali obyvateľov nejednej obce v hornom Zemplíne.
Naposledy, koncom mája tohto roku, po silnej búrke narobila voda problémy aj v kotolni základnej školy v Ohradzanoch.
Obec bola navyše v ten deň odpojená od elektriny. Starostka Valéria Melníková (Smer) uviedla, že si prostredníctvom odboru Civilnej ochrany a krízového riadenia Obvodného úradu Humenné museli požičať od obce Pichne elektrocentrálu.
Potvrdila, že aj táto situácia ukázala, aké dôležité je mať v obci ponorné čerpadlo na vodu. Marcel Ciklaminy, veliteľ čaty Okresného riaditeľstva HaZZ v Humennom uviedol, že s absenciou čerpadiel v obciach sa stretávajú bežne.
Najhoršie je, ak prietrž zasiahne naraz viac obcí v doline a voda zaplavuje naraz desiatky pivníc a dvorov rodinných domov. Hasiči totiž majú v jednom zásahovom vozidle len jedno čerpadlo.
A keďže ho v rovnakej chvíli potrebujú desiatky ľudí, ide doslova z domu do domu, z dediny do dediny.
„Bolo by dobré, ak by obce mali vlastné čerpadlá. Rovnako by sme privítali, ak by boli aktívnejší aj členovia dobrovoľných hasičských zborov. Na zásah totiž prichádzame v podstate do pre nás neznámeho prostredia,“ povedal.
Čerpadlá a celty
Roman Gallik, vedúci odboru civilnej ochrany a krízového riadenia Obvodného úradu v Humennom vysvetlil, že na možnosť mimoriadnych situácií ich upozorňujú meteorológovia.
Odbor okamžite rozosiela varovania na obecné úrady do obcí a miest okresov Humenné, Snina a Medzilaborce.
Od roku 2011 do apríla tohto roku bol na území obvodu Humenné sedemkrát vyhlásený 3. stupeň povodňovej aktivity a bola vyhlásená mimoriadna situácia. A to nielen po silných búrkach z intenzívnych lejakov.
Gallik spomenul aj prípad z vlanajška, keď sa v Stakčínskej Roztoke pre ľadové kryhy vybrežil potok Oľchovec a voda zčasti vytopila desiatky domov.
Všetko potrebné a nevyhnutné, čo musia vedieť starostovia v takýchto situáciách robiť, každoročne „oprašujú“ ale aj aktualizujú na školeniach starostov, ktorí sú predsedami krízových śtábov obcí.
Gallik potvrdil, že aj napriek tomu v obciach pretrváva situácia s nedostatkom čerpadiel či cielt. „Zo 118 obcí nášho obvodu väčšina obcí vlastné čerpadlá nemá. A ak má, tak len malé a nepostačujúce,“ povedal.
Spoločný nákup?
Gallik vysvetlil, že nedostatok čerpadiel v obciach sa pokúšali vyriešiť aj cez Správu štátnych hmotných rezerv, ktorú požiadali o čerpadlá či celty. Tá ale kompletné čerpadlá nemala.
„My sme vyzvali starostov, aby sa minimálne dve-tri obce v rámci mikroregiónov spojili a čerpadlá a celty si kúpili spoločne,“ povedal.
„To by bolo vhodné. No ukazuje sa, že ak prietrž zasiahne celú dolinu, bolo by najlepšie, ak by mala vlastné čerpadlá a aj celty každá obec,“ povedala starostka Melníková.
„Nie je to pre nás lacná záležitosť. Bolo by dobré, ak by vyšla nejaká výzva, a keby sa v nej o peniaze na vlastnú techniku mohli obce uchádzať,“ dodala.
O niečo pokojnejší
Až 96 obcí v hornom Zemplíne má obecné rozhlasy, prostredníctvom ktorých môžu starostovia v prípade povodne spustiť sirénu a varovať obyvateľov pred vodou. Podľa Gallika sú ale starostovia tento rok trochu pokojnejší.
„Ukazuje sa, že protipovodňové opatrenia z projektu revitalizácie krajiny: ochrana pred povodňami, do ktorého sa v našom obvode zapojilo spolu 48 obcí, mali efekt a dokázali vodu zachytiť,“ povedal.
Aj napriek tomu ale podľa jeho názoru musia byť starostovia pripravení na to, že silná prietrž nemusí ich obec obísť a mať už toto leto po ruke všetko nevyhnutné.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín