Minuloročné práce na hrade Brekov ich nesklamali a priniesli do Vihorlatského múzea v Humennom niekoľko pozoruhodností.
JASENOV/BREKOV. Práce na sanácii Jasenovského hradu pokračujú. V tomto roku je ich súčasťou aj archeologický výskum.e
„Nadzemné murivo sa bude dopĺňať na miestach, kde nie je zachované. Keď sa chceme dozvedieť, aký má tvar, kam a ako ide, musíme kopať. Podľa určenia pracovníkov pamiatkového úradu na základe projektu odkryjeme archeologické sondy. Musíme sa dostať až po skalu, na ktorej hrad stojí,“ hovorí archeologička Ivana Strakošová, zástupkyňa riaditeľa Vihorlatského múzea v Humennom.
Múzeum už na hrade robilo zisťovací výskum na začiatku deväťdesiatych rokov.
„Teraz vieme presne, čo potrebujeme urobiť. Čo nájdeme, bude prekvapením. Nálezy nám pomáhajú určovať vek muriva, odkedy je hrad osídlený a podobne,“ dodáva.
Pri archeologickom výskume v sonde treba postupovať pomaly a opatrne.
Všetko treba zaznamenať fotograficky aj zakresliť. Pôdorysy zakreslíme a neskôr geodeticky zameriame. Všetky nálezy umyjeme a spracujeme. Je to veľmi náročná, zdĺhavá mravčia práca. Až potom môžeme vynášať súdy,“ vysvetľuje Ivana Strakošová.
Najzaujímavejšie sú kachlice
V minulom roku bol súčasťou sanácie Brekovského hradu aj archeologický výskum. „Pracovali sme väčšinou na druhom nádvorí a v centrálnej časti hradu v šiestich sondách. Odviedli sme veľký kus práce,“ hovorí Strakošová.
Nálezy na hrade hodnotí ako zaujímavé. Väčšinu tvorí úžitková keramika - zlomky rôznych hrncov, tanierov, džbánov zo 14. až 17. storočia. Dokopy ich treba skladať ako puzzle.
„Oba hrady sú známe nálezom kachlíc. Sú veľmi pekné. Svedčia o tom, že pochádzajú z kachliarskej dielne v Košiciach, lebo majú košický erb. Zobrazujú anjela a ľalie. Také isté kachlice sa našli na hradoch v Maďarsku, ktoré kedysi patrili rodine Drugethovcov a rodinám ich manželiek,“ vysvetľuje archeologička.
Najzaujímavejším nálezom sú gotické kachlice s postavami muža a ženy. „Doposiaľ sme našli štyri kusy. Sú dôkazom toho, že už v 14. storočí na hrade stála veľmi pekná pec a že Drugethovci si na výzdobe svojich hradov dali záležať. Našli sme aj kúsky architektonických článkov, napríklad renesančný rám z okna a časť erbu rodiny Széchyovcov,“ dopĺňa.
Jedného z nich, Juraja, zabili sluhovia pod Brekovským hradom 31. augusta 1625.
„Bol to veľmi ambiciózny človek, vždy chcel patriť medzi najlepších a zastávať najvyššie posty. Išiel, ako sa dnes hovorí, cez mŕtvoly a vždy bol na strane toho, kto mu viac vyhovoval a prinášal prospech. Počas stavovských povstaní viackrát zmenil stranu. Stal sa kapitánom Brekovského hradu. Bol impulzívny, surový a hrubý. Sluhovia už ďalej nemohli jeho správanie znášať, tak ho zabili,“ hovorí Strakošová.
Chrániť, čo sa zachovalo
Členovia Združenia na záchranu Brekovského hradu zatiaľ sa schválenie dotácie od štátu čakajú. V projekte sa usilujú o to, aby jadro hradu vyčistili na úroveň pieskovcovej dlažby, ktorú výskum odhalil.
„Snahou je areál uzatvoriť. Nie úplne zabrániť prístupu verejnosti, ale chrániť to, čo sa zachovalo. Stalo sa nám, že v otvorenej sonde nám cez víkend návštevníci hradu rozbili celý profil v nádeji, že nájdu niečo cenné. Pritom tam boli len črepy. Pre nás však majú svoju cenu,“ uzatvára Strakošová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín