Obec Topoľa v Národnom parku Poloniny je jednou z mála obcí na východnom Slovensku, kde objavili poklad. Odvtedy prešlo už 70 rokov.
TOPOĽA. Obec Topoľa láka turistov malebnou prírodou, dreveným chrámom sv. Michala Archanjela, či minulosťou spojenou so životom rusínskeho buditeľa Alexandra Duchnoviča.
Možno málokto z tých, čo do Topole zavítajú, tuší, že v tejto odľahlej obci ktosi neznámy pred stáročiami ukryl pomerne veľký poklad strieborných mincí. Podľa našich informácií je to jediný poklad, aký doteraz v okrese Snina objavili.
Miroslav Buraľ, riaditeľ Správy Národného parku Poloniny, je rodákom z Topole, ktorý sa zaujíma o jej históriu.
„Poklad objavili pred 70 rokmi. Predtým ležal 250 rokov v zemi,“ povedal.
Popísal, že podľa dochovaných informácií jeden z miestnych obyvateľov kopal v obci pivnicu a narazil pri tom na strieborné mince ukryté v zemi.
O náleze vraj nikomu nepovedal, no podľa Buraľa sa jedna strieborná minca postupne dostala do rúk miestneho učiteľa a dve mince sa objavili aj v Novej Sedlici. Nie je vylúčené, že sa ich zopár dostalo aj medzi numizmatikov.
Záhada
Ivana Strakošová, archeologička Vihorlatského múzea v Humennom potvrdila, že poklad sa nachádza v trezore ich múzea. Nešlo o malý nález. Tvorilo ho 700 strieborných poľských a českých mincí z čias Leopolda I., teda z polovice 17. až začiatku 18. storočia. Poklad bol v zemi uložený buď v truhlici, alebo koženom mešci.
„Takýto pomerne veľký poklad musel niekto ukryť z bezpečnostných dôvodov, lebo sa cítil ohrozený,“ skonštatovala Strakošová.
Podľa Buraľa v tom čase tvorili obec usadlosti, ktoré boli od seba mierne vzdialené. O tom, že by v tom čase žil v Topoli niekto tak bohatý, sa podľa neho informácie nezachovali.
Buraľ a Strakošová sa zhodli v tom, že poklad do zeme niekto uložil v čase stavovských povstaní. Podľa Buraľa je teda viac ako pravdepodobné, že do týchto vzdialených končín ho mohol ukryť niekto, kto unikal pred povstalcami, než že by ho tam schovali zbojníci.
Topoľa až do poslednej tretiny 17. storočia, ako súčasť humenského panstva, patrila nepretržite Drugetovcom.
Či mal majiteľ pokladu spoločné niečo s týmto rodom, kto to bol, prečo sa rozhodol poklad zakopať práve v Topoli a aký ho stihol osud, keď sa poň už nevrátil, ostáva zatiaľ naďalej záhadou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín