Ožili nielen kruhové objazdy, ale aj kvetinové záhony v rôznych lokalitách mesta. V Snine je kvetinovou výkladnou skriňou námestie.
HUMENNÉ/SNINA. Plynulej výsadbe bráni nepriaznivé počasie.
Pracovníci Technických služieb (TS) mesta Humenné vysadili celkovo v rôznych častiach mesta 12 500 kvetov. Ich skladba je druhovo i farebne rozmanitá.
„Vysádzame napríklad kany, aksamietnice, begónie, starčeky, šalvie či previsnuté muškáty. Máme profesionálneho záhradníka, ktorý sa snaží kvety zladiť tvarovo, farebne i geometricky,“ hovorí riaditeľ TS Milan Kuruc. Priesady dopestovali pracovníci vo vlastných skleníkoch v Lackovciach.
Kvety vysádzajú na kruhových objazdoch, do záhonov pred mestským úradom, pred supermarketom na Sídlisku III, na Sídlisku pod Sokolejom. Tiež do kvetináčov na pešej zóne a pred vstupom do parku. Do konca týždňa mali byť podľa slov riaditeľa Kuruca všetky kvety v zemi.
Kvetinové pyramídy i strom
Pýchou sninskej kvetinovej výsadby je námestie.
„Máme na ňom 12 kvetinových pyramíd. Je v nich približne dvetisíc kusov surfínií a muškátov,“ hovorí riaditeľ Verejnoprospešných služieb (VPS) Sniny Ján Aľušík.
Ďalších tisíc kusov je v tzv. kvetinovom strome a na 24 stĺpoch verejného osvetlenia v závesných kvetináčoch. Trvalkové záhony na námestí a po sídliskách majú podľa slov riaditeľa rozlohu až 1 500 štvorcových metrov.
Časť priesad si pracovníci VPS dopestovali sami, časť dokúpili. O kvety sa starajú štyri pracovníčky. „Kvety hnoja, polievajú, ošetrujú a pravidelne dosádzajú vyhynuté či ukradnuté kusy,“ dopĺňa.
Že si sem–tam niekto „nakúpi“ v mestských záhonoch bez platenia, pokladá Aľušík za „miestny folklór“. „Nedá sa tomu úplne zabrániť,“ dodáva.
Na sninskom námestí. O kvety sa denne starajú štyri pracovníčky.
Foto: kor
Autor: jo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín