Firma tvrdí, že množiace sa poruchy sú dôsledkom toho, že mesto už druhý rok neinvestuje do rekonštrukcie svojho majetku. Mesto Humenné oponuje, že za havarijné stavy na potrubiach nenesie zodpovednosť.
HUMENNÉ. Práce na odstraňovaní poruchy by mali byť ukončené okolo 20. júna.
O havarijnom stave na problémovom úseku vedela Humenská energetická spoločnosť (HES) už skôr. Čakalo sa však na koniec vykurovacej sezóny.
„Rozsah poruchy je oveľa väčší, ako sme predkladali,“ povedal pre Korzár Michal Babin, majster v spoločnosti Energobyt, ktorá poruchu odstraňuje.
Značne skorodované potrubie sa postupne vymieňa za predizolované.
Problémy spôsobujú podľa Babina aj spodné vody. „Výmenu sme začali realizovať na susednej Ulici 1. mája už pred štyrmi rokmi. Budeme v tom pokračovať,“ doplnil.
Obyvatelia lokality bez teplej vody neostali. „Je zabezpečená cez primárny rozvod Juh. Problém by bol len v prípade, že by bolo treba v bytoch aj kúriť,“ dodal Michal Babin.
Už deviata vážna porucha
Riaditeľ HES Milan Bavoľár zdôrazňuje, že počet a rozsah opráv stúpa. „Od začiatku roka je to už deviata vážna porucha,“ hovorí.
Primárne a takmer celé sekundárne, teda vedľajšie rozvody tepla, sú majetkom mesta. HES ich má prenajaté za účelom distribúcie a dodávky tepla.
„Viackrát sme upozorňovali, že rozvody sú prestarnuté, majú viac ako 30 a niektoré dokonca viac ako 40 rokov. Mesto v roku 2006 schválilo koncepciu v zásobovaní mesta teplom, z ktorej vyplýva potreba výmeny a modernizácie tepelných zariadení a medzi nimi aj sekundárnych rozvodov a primárneho rozvodu Pod Sokolej, ktorý je predimenzovaný. Investície vo výške minimálne 4,88 milióna eur majú byť zrealizované do konca roku 2016. Mesto však už druhý rok do svojho majetku, teda do rozvodov tepla, odmieta investovať pod rôznymi zámienkami ako sú odôvodnenosť, návratnosť investícií a podobne,“ konštatuje Bavoľár.
Počet porúch neustále rastie
K plánu investícií na rok 2012 za 1,5 milióna eur sa mestské zastupiteľstvo vyjadrilo až v októbri.
„Plán investícií na rok 2013 HES schválila a predložila mestu koncom februára. Doteraz sa ním mestské zastupiteľstvo nezaoberalo. Podľa nájomnej zmluvy sa majú investície na príslušný rok schváliť najneskôr do 15. mája,“ hovorí riaditeľ.
Počet porúch neustále rastie. „Čo je horšie, ich počet stúpa na hlavných rozvodoch, kde je priemer potrubí najväčší. V spomínanom prípade ide o 350-milimetrové potrubie. Takže rozsah nadnormatívnych strát je značný. Ovplyvňuje to cenu tepla, ale aj hospodársky výsledok našej spoločnosti, ktorá sa týmto dostáva za rok 2012 do straty a túto tiež niekto musí zaplatiť,“ tvrdí Bavoľár.
„Bolo by dobré, keby mesto pri schvaľovaní plánu investícií a rozpočtu na príslušný rok doplnilo aj oblasť investície do distribučného systému tepla v meste, ktorý je minimálne taký dôležitý pre obyvateľov mesta ako úprava chodníkov či výzdoba kruhových objazdov,“ uzatvára.
Mesto: Nemáme povinnosť financovať opravy
Mesto spoločnosti HES, s. r. o., v ktorej mesto vlastní 33 a Chemes, a. s., 67 percent, prenajalo potrubia ešte v roku 2005.
„Z nájomnej zmluvy, ktorú podpísalo ešte bývalé vedenie mesta, vyplýva, že nájomca HES, s. r. o., Humenné, sa zaväzuje zabezpečiť činnosť dispečingu a pohotovostnej služby na odstránenie porúch (havárií) energetických zariadení, a zároveň zaväzuje nájomcu zabezpečiť opravy a údržbu tepelných zariadení a rozvodov v zmysle plánu údržby. Takže všetky opravy, plánované aj neplánované, zabezpečuje spoločnosť HES. Mesto Humenné teda nemá povinnosť financovať opravy a údržbu energetických zariadení prenajatých spoločnosti HES,“ vyberáme zo stanoviska mesta.
„Samospráva vzhľadom na pomer síl v spoločnosti HES nemá možnosť ovplyvňovať jej hospodárenie, ako ani to, na čo HES minie zisk z tepla. Mesto Humenné považuje zmluvu uzavretú bývalým vedením na 15 rokov za nevýhodnú,“ uvádza sa ďalej v stanovisku.
Nájomná zmluva z roku 2005 je platná do 31. 12. 2020 a je prakticky nevypovedateľná.
Mesto: Spoločnosť nedodala podklady
„Je pravdou, že spoločnosť HES sa v roku 2012 ako aj v roku 2013 obrátila na zastupiteľstvo so žiadosťou o finančné prostriedky. No na opakované výzvy zo strany samosprávy na doplnenie investičného plánu a doloženie podkladov nereagovala a podklady, z ktorých by bolo jasné, že finančné prostriedky budú investované efektívne, v súlade so zákonom a schválenou Koncepciou rozvoja Mesta Humenné v oblasti tepelnej energetiky, nedodala,“ tvrdí sa v stanovisku mesta.
Mesto tvrdí, že nenesie zodpovednosť za to, že vznikajú havarijné stavy na potrubiach.
„Svoje povinnosti si neplní spoločnosť HES. Samospráva musí v prvom rade prihliadať na efektívne hospodárenie s peniazmi, ktoré jej prostredníctvom daní ľudia zverili. Nehodláme míňať peniaze obyvateľov mesta bez jasných podkladov. Rozhodnutie väčšinového vlastníka Chemes, a. s., podnikať v oblasti dodávok tepla v Humennom bolo slobodné. Spoločnosť vedela o stave a životnosti potrubí, ktoré má od mesta v podnájme. Rovnako tak musela vedieť aj to, že jej zisky budú nižšie o sumu, ktorú je potrebné do ich údržby investovať,“ uvádza sa v stanovisku mesta Humenné.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín