Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Mesto Snina a ukrajinský Chust budú spoločne rozvíjať cestovný ruch v Karpatskom biosférickom území. Rozvoj turistickej infraštruktúry pre Sninu v praxi znamená prestavbu chaty Hana v Rekreačnej oblasti (RO) Rybníky na kongresové centrum.
SNINA. Mesto Snina získalo na projekt Snina – Chust - spoločne k rozvoju cestovného ruchu v Karpatskom biosférickom území nenávratný finančný príspevok v rámci cezhraničnej spolupráce z prostriedkov Európskej únie.
Hlavným cieľom projektu je dobudovať infraštruktúru na svetovom endemite prirodzeného výskytu narcisov pri ukrajinskom meste Chust.
Na slovenskej strane s endemitom kosatca sibírskeho na hostovických lúkach je zámerom prebudovať doterajšie rekreačné zariadenie Hana v RO Rybníky na kongresové a výskumné centrum environmentalistiky a ekológie. Slúžiť bude na vzdelávanie predovšetkým mladej generácie.
Práce v predstihu
Podľa informácií hovorkyne Mestského úradu v Snine Zuzany Krupy, práce na chate Hana postupujú v predstihu s harmonogramom prác.
„K dnešnému dňu je kompletne asanovaná pôvodná stavba do úrovne podlahy prvého nadzemného podlažia. Urobila sa nová časť základového a nadzákladového muriva prístavby terasy a vstupov, nosné a nenosné murivo prvého nadzemného podlažia, stropná konštrukcia, rozvody elektroinštalácie a slaboprúdu. V súčasnosti sa realizuje nová strecha a vnútorné omietky,“ uviedla.
Ako ďalej povedala, v zariadení vznikne veľká spoločenská miestnosť, na ktorú bude nadväzovať kuchynka s komorou a ekonomat. V ubytovacej časti budú 4 dvojposteľové a dve jednoposteľové izby. Ich súčasťou bude aj nové hygienické zariadenie.
K objektu sa pristaví terasa a upraví prístup k nemu. Celkový rozpočtový náklad stavebnej časti je 224 500 eur vrátane DPH.
Príde viac turistov
Na ukrajinskej strane sa z prostriedkov projektu vybuduje detské ihrisko, fontána, prenosné pódium a toalety. Zorganizuje sa medzinárodný festival a zabezpečia propagačné materiály.
Snina si od projektu sľubuje zvýšený prílev turistov. „Rozvojom turistickej infraštruktúry sa zintenzívni propagácia karpatského biosférického územia, čo prispeje k nárastu turizmu v tejto pohraničnej oblasti a prehĺbeniu kontaktov medzi slovensko-ukrajinskými komunitami,“ uzavrela Krupa.
Takto vyzerá chata dnes. Bude z nej kongresové a výskumné centrum. Foto: zk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín