O Zemplínsky pohár bojovala v centre horného Zemplína tridsiatka družstiev z okresov Humenné, Michalovce, Trebišov a Vranov nad Topľou.
HUMENNÉ. Tohtoročná súťaž sa konala už po 22. raz. Družstvá dorastencov, dorasteniek, mužov a žien mali dva pokusy na to, aby v čo najkratšom čase zrazili prúdom vody terč.
Okresná organizácia Dobrovoľnej požiarnej ochrany (DPO) v Humennom zastrešuje v troch okresoch regiónu 96 dobrovoľných hasičských brigád, ktoré združujú približne 1 500 členov.
Podľa slov predsedu okresného výboru Miroslava Čerevika však čísla o počte členov nie sú najdôležitejšie.
„Chceme, aby v každej obci bol zbor. Koľko členov bude mať, nie je rozhodujúce,“ hovorí dlhoročný dobrovoľný hasič.
Zákon ukladá povinnosť mať fungujúci zbor dobrovoľníkov len v obciach nad 500 obyvateľov. „Väčšina našich obcí sú malé. Je dôležité, aby sa v nich našlo zopár ľudí, schopných zasiahnuť. Do desiatich minút uhasíte požiar vedrom vody, neskôr už nie. Preto treba mať dobrovoľných hasičov,“ dodáva Čerevik.
Hoci veľa aktívnych členov cestuje za prácou do cudziny, mladí ľudia podľa neho záujem o dobrovoľné hasičstvo majú.
„Mladí majú záujem o prácu v našej organizácii, len im treba venovať viac pozornosti a organizovať pre nich rôzne akcie. V ostatnom období sa zvýšila účasť dorasteneckých kolektívov a hlavne dievčat na súťažiach,“ potvrdzuje.
Najaktívnejší
V Humenskom okrese patria medzi najaktívnejšie obce Kamenica či Modra nad Cirochou, zo sninského regiónu Dlhé a Belá nad Cirochou.
Podľa Čerevika dobrým príkladom môžu slúžiť aj obce z Uličsko – ublianskej doliny. „Ulič a Ubľa z úspešného projektu z fondov Európskej únie kúpili rovnošaty a plávajúce kalové čerpadlá. Z prostriedkov EÚ boli zrekonštruované tri požiarne zbrojnice v Papíne, Zboji a Uliči,“ dopĺňa.
V Medzilaborskom okrese je nasledovaniahodná obec Volica, ktorej sa podarilo získať nové hasičské vozidlo formou výpožičky. Takto si pomohli aj obce Papín, Ubľa, Belá nad Cirochou, Stakčín a Ulič.
História je dôležitá
Za pozitívum pokladá Čerevik spoluprácu s Poliakmi i spracovanú históriu dobrovoľného hasičstva v regióne v elektronickej podobe.
„Treba pracovať na dokončení Histórie požiarnej ochrany v našom okrese v elektronickej podobe, sústrediť alebo zabezpečiť pred stratou a zničením predmety historickej hodnoty, ako sú fotografie, dokumenty, plagáty, pečiatky, diplomy, poháre, vyznamenania, technické prostriedky a techniku,“ zdôrazňuje Čerevik.
Rezervy vidí v pomalom dopĺňaní technických prostriedkov i rovnošiat či v zlom stave vozidiel.
Pre školskú mládež sa 17. mája uskutoční v priestoroch záchrannej brigády okresné kolo súťaže Plameň.
Zemplínsky pohár 2013
Ako si počínali naši
Kategória HAZZ: 2. miesto: OR HaZZ Humenné
Kategória ženy: 1. miesto: Porúbka
Kategória dorastenky: 3. miesto: Modra nad Cirochou
red.
Viete, že...
Svojho patróna svätého Floriána začali humenskí hasiči vzývať v roku 1904. V tomto roku sa totiž v Humennom konala ustanovujúca schôdza dobrovoľného hasičského spolku, do ktorého sa prihlásilo 31 odvážnych Humenčanov, pripravených pustiť sa do boja s nebezpečným živlom. Dopĺňalo ich trinásť priateľov spolku.
Čestným predsedom spolku sa stal gróf A. Andrássy, hlavnoslúžnym predsedom Mikuláš Harasthy, za hlavného veliteľa bol ustanovený Zoltán Ysépy.
Prvý vážnejší zásah absolvovali humenskí hasiči v apríli 1905, kedy sa od príbytku J. Naščáka za silného vetra chytilo ďalších šesť domov. O tri mesiace neskôr zhorelo na Hlavnej ulici dvanásť domov a vyše štyridsať hospodárskych stavísk. Skutočný krst ohňom prežili humenskí hasiči v marci 1908, keď v Kudlovciach zhorelo tridsaťpäť domov a viac ako sto hospodárskych budov.
Neustála hrozba požiarov, najmä v nočných hodinách, viedla k zriadeniu nočných strážnych služieb. Od roku 1913 mali hasiči počas premietania filmov v novom kine pravidelnú službu, keďže vysokohorľavé filmy predstavovali hrozbu vzniku požiaru.
Zdroj: História požiarnej ochrany
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín