V humenských uliciach púta pozornosť. Konštruktér dreveného prototypu Vladimír Bednář, rodák z Hraníc na Morave, si ho nevie vynachváliť. „Ležím a idem, paráda!“ hovorí.
HUMENNÉ. Vyštudovaný strojár zhotovil drevené lehokolo vlastnými rukami. Všetko si sám vypočítal, navrhol a zostrojil.
Prvé takéto bicykle sa objavili okolo roku 1880. Cyklistická únia ich v 1933 zakázala ako súťažné typy bicykla, lebo bezkonkurenčne vyhrávali.
„Je to alternatívny spôsob cyklistiky. Bicykel má nízko ťažisko, iný je odpor vzduchu, iné zaťaženie svalstva, nebolia z neho ruky, chrbát. Ľahnete si a idete,“ hovorí pán Bednář, naturalizovaný Humenčan.
Po prvýkrát videl lehokolo koncom sedemdesiatych rokov minulého storočia. Odvtedy sa mu myšlienka zostrojiť ho usídlila v hlave.
Bezprostredným impulzom začatia prác bola návšteva cyklistického veľtrhu v Brne pred dvoma rokmi.
„Skúšal som sa na ňom voziť. Stačilo desať metrov a išlo to. Ak nemá človek problémy so stabilitou, zvládne to,“ dodáva.
Zostrojil ho za tri mesiace
Do práce sa pustil koncom decembra.
„Musel som do hlavy dostať miery, propozície. Pomohol mi aj internet. Použil som drevo, lebo je ľahšie. Pracoval som hodinku denne, keď bola chuť. Stružlikal som, stružlikal a 21. marca som sa vydal na prvú skúšobnú jazdu. Bola fantastická. Neveril som, že to bude také perfektné,“ vysvetľuje Vladimír Bednář.
So strojom úplne spokojný nie je. Je na ňom stále čo vylepšovať.
„Vychytávam muchy. Pred troma týždňami som menil zadné koleso zo šesťkolieska na osem, lebo do kopca zle ťahalo. Bolo treba vynaložiť príliš veľa sily. Dobre sprevodovaný pôjde všade hravo,“ hovorí.
Pošpekulovať treba ešte aj nad riadidlami. „Budú umiestnené dole. Ruky budú voľne spustené pozdĺž tela a nebudú tak namáhané,“ dodáva.
Za úvahu stojí tiež posuvné sedadlo, aby lehokolo mohli používať ľudia s rôznou výškou. „Mám nad čím rozmýšľať a čím sa zaoberať,“ uzatvára aktívny domáci majster.
Nevylučuje, že humenské lehokolo raz pozvára zo železa a v hlave sa mu už roja myšlienky na trojkolku.
„Je to taká príprava na dôchodok. Čo by som inak robil?“ kladie rečnícku otázku Vladimír Bednář.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín