Ako sa nestať obeťou násilia, ako sa v prípade násilia správať a od koho môžu obete násilných trestných činov žiadať informácie a pomoc. Aj toto sa dozvedeli účastníci preventívno– propagačnej akcie Bez násilia každý deň.
HUMENNÉ. Jedným zo siedmich miest Prešovského kraja, kde o násilí prednášali a diskutovali policajti a psychológovia, bolo aj Humenné. Stretnutie sa uskutočnilo vo Vihorlatskej knižnici.
Najširšie vnímajú násilie psychológovia. Polícia, prokuratúra a súdy ho vnímajú už len ako následok určitého konania.
S násilím sa stretávame aj za zatvorenými dverami v podobe takzvaného „domáceho násilia“.
Ako uviedla psychologička Agáta Sakalová, približne v 10 percentách rodín je násilie prítomné. Vo väčšine prípadov je agresorom muž, obeťami ženy a deti.
Pre obete je oznámenie polícii zväčša ťažké rozhodnutie, zvlášť ak je útočníkom blízka osoba. No ani príbuzenský vzťah nikoho neoprávňuje páchať trestnú činnosť.
„Hoci v našej spoločnosti stále pretrváva zaužívaný názor, že domáce násilie je súkromná vec, netreba ostať ľahostajný. Násilie nemusí oznámiť len obeť, ale ktokoľvek, komu na iných záleží. Je dôležité rozpoznať jeho prejavy. Nepomôcť znamená páchať tzv. sekundárne násilie,“ zdôraznil zástupca riaditeľa Okresného riaditeľstva PZ v Humennom Peter Leder.
Chýba chránené bývanie
Nedostatok finančných prostriedkov, nepostačujúca koordinácia postupu jednotlivých zložiek i absencia chráneného bývania sú problémom nielen Humenného.
„Veľmi sa nám osvedčil spôsob multidisciplinárnej spolupráce. Keď v tíme spolupracovali policajti, psychológovia, sociálni pracovníci, občianske združenia a dobrovoľníci,“ dodal Leder, ktorý pôsobil v Prešove.
Jeho slová potvrdila aj predsedníčka Okresnej organizácie Únie žien Slovenska (ÚŽS) v Humennom Anna Capová. Únia desať rokov prevádzkovala v meste miesto prvého kontaktu, kde sa efektívne snažila pomáhať obetiam domáceho násilia.
Dnes v meste chýba chránené bývanie pre obete týrania i záchytka. „Posielame ženy do Trebišova a do Rimavskej Soboty, kde zariadenie prevádzkuje ÚŽS. Miest je však málo,“ povedala.
Môže sa prejaviť kdekoľvek
Okrem násilia v súkromí sa môžu jeho formy prejaviť kdekoľvek. V parkoch, na okraji lesa, na odľahlých miestach, aj v zastavanej časti obce či vo vchode bytového domu.
Treba mať neustále na pamäti, že násilník si svoju obeť môže vytypovať alebo môže využiť akúkoľvek vhodnú príležitosť. Napríklad za asistencie alkoholu či drog na rôznych večierkoch.
Najnovšie sa o násilí hovorí aj v súvislosti s rôznymi nátlakovými predajnými akciami, kde sú obeťami obchodníkov zvyčajne dôverčiví seniori.
Ako potvrdil Peter Leder, v našom regióne policajti zatiaľ takúto trestnú činnosť nezdokumentovali. Zdôraznil však, že v podobných prípadoch je dôležité, aby poškodení s políciou spolupracovali a vypovedali.
Čo hovoria štatistiky
Násilné trestné činy v okresoch Humenné, Snina a Medzilaborce v roku 2012
zistené objasnené
- Vraždy 1 1
- Lúpeže 15 13
- Znásilnenia 2 1
- Úmyselné ublíženia na zdraví 49 43
- Týranie blízkej a zverenej osoby 11 6
KR PZ Prešov
Čo robiť
V prípade priamej hrozby násilia:
- snažiť sa dostať medzi ľudí, podľa možností do blízkosti vozovky, kde je väčší predpoklad, že si nás niekto všimne a pomôže nám
- volať o pomoc a podľa možností telefonicky privolať políciu a oznámiť udalosť
- na základe svojej fyzickej kondície ako i nebezpečnosti páchateľa a ďalších okolností v konkrétnej situácii zvážiť možnú obranu
- zapamätať si čo najviac informácií o páchateľovi
- snažiť sa nepodľahnúť panike
- páchateľovi sa nevyhrážať udaním na polícii, aby v panike nezvolil formu fyzickej likvidácie a nedošlo k „umlčaniu obete“.
Prezídium PZ
Autor: jo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín