Finančne ju podporila aj obec, ktorá kostol využíva ako Dom nádeje.
DLHÉ NAD CIROCHOU. Rekonštrukčné práce na streche a fasáde kostola si vyžiadal ich nevyhovujúci stav.
Obec využíva starý kostol za symbolické jednoeurové nájomné ako Dom nádeje na základe zmluvy s arcibiskupským úradom.
„Zmluva nás zaväzuje starať sa o objekt,“ hovorí starosta obce Ján Kníž (Smer). Z veže začali opadávať kusy omietky.
„Spadlo šesť plátov o veľkosti vyše metra štvorcového. Našťastie sa tak stalo, keď pri kostole nikto nebol. Strechu od hlavnej cesty dvakrát strhol silný vietor. Zásah bol skutočne nevyhnutný,“ vysvetľuje.
Obec sa už v minulosti pokúšala získať peniaze na obnovu kostola od ministerstva kultúry. „Nepochodili sme, lebo nie sme jeho vlastníkom,“ dodáva Kníž.
Prispeli veriaci i obec
Práce sú financované zo zbierok veriacich a obecnej dotácie. Poslanci obecného zastupiteľstva schválili 30-tisícový príspevok ako dotáciu v zmysle platného VZN.
Keďže je kostol chránenou kultúrnou pamiatkou, všetky zásahy posudzujú pamiatkari z Krajského pamiatkového úradu v Prešove.
„Vyjadrovali sa k projektovej dokumentácii a pravidelne chodia na kontroly. Zachováva sa pôvodný tvar i veľkosť,“ dopĺňa starosta Kníž.
Dlžania plánujú zahlásiť hotovo! do júla. Chcú stihnúť oslavu menín patrónky kostola a na slávnostnú posviacku pozvať Jozefa kardinála Tomka.
Zaujímavosť
V Dlhom nad Cirochou sú dva kostoly – starý a nový
Rok výstavby starého farského kostola svätej Anny nie je známy. Mohol byť postavený niekedy po tatárskom pustošení. Nebol postavený naraz, o čom svedčia rôzne stavebné štýly. V súpise pamiatok na Slovensku sa uvádza ako gotický kostol postavený v polovici 15. storočia, čomu nasvedčuje pôvodná gotická svätyňa. Chór z pevného materiálu, postavený v roku 1810, nesie prvky barokového štýlu. Je na ňom umiestnený organ, ktorý vyrobila Cisársko-kráľovská dvorná organová továreň bratov Riegerovcov v Budapešti.
Kostol bol kedysi zasvätený úcte Najsvätejšieho tela Kristovho. Nachádzali sa v ňom tri drevené oltáre. V južnej častí svätyne sa nachádza podzemná krypta, ktorá pravdepodobne slúžila ako rodinná krypta patrónov kostola. Vchod do krypty bol zvnútra kostola a je už približne 200 rokov zamurovaný.
Vo svätyni kostola sa nachádzala aj kazateľnica vyrobená z dreva. V polovici minulého storočia pri oprave kostola praskla a museli ju odstrániť. Kostol bol dlhé roky bez veže. Do roku 1838 bola veža iba drevená. Súčasná veža sa začala stavať v roku 1838 a stavali ju 36 rokov – do roku 1874. Vo veži sa dnes nachádzajú tri zvony.
Kostol je chránenou kultúrnou pamiatkou. V súčasnosti sa využíva ako dom nádeje (dom smútku).
zdroj: www.dlhenadcirochou.ocu.sk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín