Mesto Snina sa pri veľkých projektoch, na ktoré získalo eurodotácie, nevyhlo dodatočnému financovaniu prác nad rámec zmlúv o dielo.
SNINA. Sninskí poslanci sa zaoberali zmenou rozpočtu na tento rok. Mnohým udrelo do očí navýšenie výdavkov na ešte nedokončené projekty, ktoré mesto financuje z eurodotácií.
Dom pokojnej staroby: 159- tisíc eur
Od júna 2010 má mesto schválený projekt Domov pokojnej staroby Snina. Bývalý hotel Družba prerába na mestské zariadenie pre seniorov.
Mesto na svojej stránke uvádza, že celkové náklady projektu sú viac ako 1,9 milióna eur, oprávnené náklady sú viac ako 1,7 milióna eur, z toho nenávratný finančný príspevok z eurofondov vrátane štátneho rozpočtu je viac ako 1,6 milóna.
V tendri na zhotoviteľa uspela spoločnosť Euro- Building, a. s., Bratislava. S mestom v decembri 2011 uzavrela zmluvu, v ktorej figuruje zmluvná cena diela 1 447 000 eur.
Primátor Štefan Milovčík (nez.) ale poslancom minulý týždeň navrhol zvýšenie výdavkov o 159-tisíc eur na doplňujúce stavebné práce.
Kanalizácia: 160-tisíc eur
Nepotešil ani návrh na zvýšenie výdavkov na výstavbu vodovodu a kanalizácie. Mesto naň získalo eurodotáciu viac ako 3,6 milóna eur. Celkové výdavky projektu mesto ešte v máji 2011 odhadovalo na viac ako 4,3 milióna eur. Neoprávnené výdavky, ktoré malo zaplatiť, boli viac ako 533-tisíc eur.
Teraz navrhol primátor zvýšiť výdavky mesta na projekt o 160-tisíc eur. Argumentoval stabilizáciou zosuvu na Jesenského ulici a ďalšími neočakávanými skutočnosťami, na ktoré stavbári pri práci narazili.
Viacerí poslanci si v rozprave vzali za nedostatočný projekt na paškál projektanta. Primátor, ale aj vedúca oddelenia výstavby L. Gičová ho bránili tým, že niektoré veci vedieť nemohol, lebo sa nečakane objavili až počas výstavby.
Primátor avizoval, že sa pokúsi, aby časť nákladov refundovala mestu Východoslovenská vodárenská spoločnosť. Peniaze by chcelo mesto použiť aj z bankového úveru, ktorý chce zvýšiť na sumu 750-tisíc eur.
Igor Latta (Smer) navrhol, aby mesto pri zosuve počas výkopových prác uplatnilo poistku proti živelným pohromám.
Dodatok aj pri obnove kaštieľa
Dodatky sa nepáčili Jozefovi Savkovi (nez.). Poznamenal, že hoci mesto v čase krízy „žgrlí“ na opravách chodníkov, no na druhej strane na dodatky neplánovane pustí státisíce eur.
Poslanci spomínané dodatky pre nutnosť dokončenia projektov ale aj tak schválili.
Nebolo to prvý raz. Pri projekte obnovy kaštieľa, ktorý Snina takisto financuje z eurofondov, už mesto v decembri 2012 so spoločnosťou Eiffage Construction Slovenská republika uzavrelo zmluvu na doplňujúce práce vo výške 181 154 eur.
V decembri 2012 mesto zaplatilo za odstránenie stavieb v areáli kaštieľa viac ako 23-tisíc eur. Samostatný tender na tieto búracie práce vyhrala firma Eiffage Construction Slovenská republika.
Je hlavným partnerom Združenia EAS/Kaštieľ Snina, ktoré vyhralo tender na celú obnovu kaštieľa. Eiffage Construction je aj hlavným partnerom zhotoviteľa stavby kanalizácie - združenia „Skupina dodávateľov Výstavba vodovodu a kanalizácie mesta Snina“ z Bratislavy.
Za nízkou cenou je aj riziko dodatku
Obavu z dodatkov k zmluve o dielo nedávno vyslovil starosta Zemplínskych Hámrov Jozef Gajdoš (Smer).
Obec vo verejnom obstarávaní narazila na problém ponúknutých neobvykle nízkych cien od stavebných firiem oproti odhadovaným nákladom projektanta. Tender na zhotoviteľa projektu Zemplínske Hámre – objavme históriu baníctva a železiarskej výroby vo Vihorlatských vrchoch vyhrala spoločnosť Eiffage Construction Slovenská republika.
Obec ale súťaž nakoniec zrušila. Gajdoš priznal, že sa s poslancami obávali, aby financovanie prípadných dodatkov k zmluve nepriviedlo obec do krachu.
Ján Mažgút, tlačový tajomník Úradu pre verejné obstarávanie v súvislosti s prevenciou pred neobvykle nízkymi cenami odporúčal, aby verejný obstarávateľ predmet zákazky vymedzil nediskriminačným spôsobom jednoznačne na základe technických požiadaviek a uviedol aj ďalšie zrozumiteľné podmienky, ktoré sú dôležité pre riadne spracovanie ponuky.
Dodal, že je na rozhodnutí obstarávateľa, aké kritériá na vyhodnotenie ponúk použije.
Podľa Mažgúta Úrad pre verejné obstarávanie neodporúča, aby bola jediným kritériom cena. Potvrdil, že pri každom verejnom obstarávaní nie je podmienkou elektronická aukcia.
Verejný obstarávateľ môže od uchádzačov vyžadovať, aby v svojej ponuke uviedli podiel zákazky, ktorú chcú zadať tretím osobám ako aj navrhovaných subdodávateľov a predmety subdodávok.
kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín