Sninskí poslanci sa nečakane dozvedeli, že na skládke odpadu hrozí zosuv svahu. Hoci primátor ju navrhuje predať, prevádzkovateľ skládky tvrdí, že zosuv nehrozí. Navyše, na prípadnú stabilizáciu svahu má peniaze. Predaj skládky pritom bez jeho vedomia pripravovali na mestskom úrade už od jesene minulého roku.
SNINA. Primátor Štefan Milovčík (nez.) predložil poslancom správu o mestskej skládke odpadu s nečakaným návrhom na jej predaj.
Skládku poslanci ešte v roku 2008 označovali za „zlaté vajce“. Až doteraz nik jej predaj nespomenul, ani neupozornil na hrozbu havarijného stavu.
Zmenil to až materiál, ktorý dostali pred minulotýždňovým rokovaním. Nevyjadrila sa k nemu žiadna komisia.
O správe o skládke netušil ani riaditeľ Verejnoprospešných služieb mesta Snina Ján Aľušík, hoci v nej figuruje ako jeden zo spracovateľov. Táto mestská eseročka prevádzkuje skládku od roku 2008. Dovtedy ju prevádzkovala ako mestská rozpočtová organizácia.
„Vypracovali sme len správu o triedení odpadu. Správu o skládke som videl až po jej zverejnení na internete,“ povedal Aľušík pre Korzár.
Svah sa vraj zosúva
V správe stojí, že kontrolnými meraniami bol na jednom z kontrolných bodov na obvode skládky zistený horizontálny posun 22 centimetrov západným smerom a od roku 2010 až do tohto roku mierny vertikálny pokles bodu o šesť centimetrov.
Dôkazom, že daný bod je v neustálom horizontálnom pohybe od stredu skládky, majú byť výsledky medzi meraniami od apríla 2011 do januára tohto roku. Podľa správy mesto vo februári tohto roku ministerstvu životného prostredia oznámilo aktívnu svahovú deformáciu.
Na februárovom rokovaní sa o tom ale poslanci nedozvedeli. Ministerstvo zosuv zaevidovalo, no peniaze na stabilizáciu svahu pre mesto vraj nemá.
Podľa správy by inžiniersko-geologický prieskum a projekt stabilizácie stál 30-tisíc eur.
Primátor s odvolávkou na tieto fakty navrhuje skládku predať formou verejnej obchodnej súťaže. Odhad nákladov na stavebné práce neuviedol.
Podľa znaleckého posudku je hodnota skládky 981-tisíc eur. Jej výstavba pritom mesto stála až 2,5 milióna eur.
Prevádzkovateľ skládky zosuv nepotvrdil
Hoci poslanci materiál z rokovania stiahli, Aľušík netajil, že ho zaskočil. Zdôraznil, že podľa pravidelných meraní, ktorých výsledky má k dispozícii, sa na skládke nič vážne nedeje.
„Výsledky meraní, ktoré máme k dispozícii my, sú porovnávané s porealizačným zameraním skládky. Zosun kontrolných bodov ale nepotvrdili,“ zdôraznil.
Kvôli novej legislatíve žiadajú VPS mesta Snina o zmenu integrovaného povolenia. So skládkou majú ďalšie plány. Je zaplnená len do polovice a jej životnosť odhadujú na necelých desať rokov. Aby ju predĺžili, spracovali projekt etapovitého vyvážania odpadu. Posudzujú ho inšpektori životného prostredia.
Predaj je v hre od vlaňajšej jesene
Aľušík pre Korzár uviedol, že podľa zákona má VPS účelovú finančnú rezervu na uzatvorenie, rekultiváciu a monitoring skládky.
„Podľa novej legislatívy môžeme tieto peniaze použiť aj na predchádzanie možnej havárie či jej likvidáciu. Máme zhruba 450- tisíc eur,“ povedal.
Tieto informácie ale v správe nie sú. A hoci poslanci materiál z rokovania stiahli a k zámeru predaja skládky sa ani len nevyjadrili, na internete sme zistili, že mestský úrad si znalecký posudok o hodnote skládky objednal účelovo už začiatkom októbra 2012. V objednávke uviedol, že ho chce „kvôli stanoveniu všeobecnej hodnoty nehnuteľnosti z dôvodu predaja.“
Rovnaký účel spomína vo svojej faktúre z novembra 2012 aj znalec.
Fakty
O zosuve informovala spoločnosť vlastniaca kameňolom
So skládkou susedí kameňolom, ktorý vlastní spoločnosť Lomy SV. Podľa našich informácií sa v ňom naposledy ťažilo v roku 1997. Spoločnosť chcela ťažbu obnoviť, a preto si vybavovala povolenia.
Podľa Jozefa Kovaľa, zodpovedného za likvidáciu lomu, vyslovilo mesto obavu z trhacích prác a ich vplyvu na stabilitu hrádze skládky. Lomy SV preto museli doplniť existujúce siete kontrolných bodov o dva inklinometrické vrty. Merania pre túto spoločnosť robil Štátny geologický ústav D. Štúra. „Výsledky meraní v apríli, auguste a decembri 2012 preukázali aktívny pohyb svahu pod telesom skládky,“ povedal Kovaľ. Dodal, že výsledky meraní odovzdávali mestu postupne. V lome s pomocou trhavín doteraz neťažili.
kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín