V saleziánskom dome privítali voskovú figurínu v životnej veľkosti, v ktorej sú uložené ostatky svätca, v piatok večer desiatky veriacich.
HUMENNÉ. Počas piatkovej noci si mohli veriaci uctiť relikvie vo farskom kostole Všetkých svätých.
Vosková figurína dona Bosca oblečeného ako kňaz, v hrudi ktorej je vložená schránka a v nej relikvia - pravá ruka svätca, putuje po svete už od roku 2009 a celkovo pobudne v 130 krajinách.
Pre humenských saleziánov je to v čase príprav dvestého výročia narodenia svätca významná udalosť.
„Práve 12. apríla našiel don Bosco miesto pre svoje oratórium, tak ako sa pred dvadsiatimi rokmi, ešte tajne, zrodilo aj tu. Don Bosco si takto symbolicky prezrel náš dom zvonku, lebo vnútri by 'nevykeroval' v chodbičke smerom ku kaplnke. Don Bosco sa nikdy neuzatváral, chodil von hľadať tých, ktorí sa 'stratili',“ takto obrazne opísal cestu relikvie zo saleziánskeho domu do farského kostola po humenskej pešej zóne Marián Husár, direktor saleziánskej komunity v Humennom.
„Cítime veľkú radosť a vďačnosť. Je pre nás veľkou inšpiráciou,“ dodal.
Nechýbali slzy dojatia
„Je to veľká chvíľa. Keď si človek uvedomí, že v tých relikviách je ruka, ktorá žehnala, je to silný zážitok,“ neubránila sa dojatiu Mária Mišková, ktorá so saleziánmi spolupracuje roky a chodili k nim aj jej synovia.
„Don Bosco je pre nás úžasný svätec, pre ktorého sme sa rozhodli žiť. Sme saleziánski spolupracovníci už 25 rokov,“ povedali starší manželia Tóno a Hanka z Prešova, ktorí dona Bosca sprevádzali z Michaloviec do Humenného a ďalej do Prešova.
„Celé roky sa učíme o donovi Boscovi. Chcel som vidieť relikviu. Teším sa, že mám tú možnosť. Je to super pocit, že je tu medzi nami,“ vyjadril spontánnu radosť osemnásťročný animátor Ondrej Marcinov.
Sprievod s presklenou urnou prešiel s modlitbami a spevom po námestí do farského kostola Všetkých svätých, kde sa krátko po dvadsiatej hodine konala slávnostná svätá omša. Po nej nasledoval program, počas ktorého sa čítali úryvky zo Spomienok svätca a spievali piesne. Program ukončila záverečná pobožnosť v sobotu ráno pred deviatou.
Kto bol Don Bosco
Kňaz, vychovávateľ, zakladateľ rádu saleziánov Ján Bosco (1815 - 1888) žil v Taliansku. Celý svoj život zasvätil tomu, aby konkrétnym výchovným úsilím pomohol opusteným mladým stať sa čestnými občanmi a dobrými kresťanmi. Zriadil pre chlapcov dom (stredisko) na dobré využitie voľného času, ktorý im poskytoval rodinné prostredie, dielne a triedy na výučbu remesla.
V roku 1859 založil rehoľu saleziánov, ktorej členovia pokračujú v jeho myšlienkach a práci. Svoju výchovnú prácu postavil na preventívnom systéme, ktorého hlavnými piliermi sú nábožnosť, rozum a láskavosť.
V roku 1872 založil ženskú rehoľnú spoločnosť Dcéry Panny Márie Pomocnice, ktoré sa starajú o opustené a chudobné dievčatá. Cirkev mu udelila titul Otec a učiteľ mládeže. V roku 1934 ho vyhlásila za svätého.
zdroj: www.saleziani.sk
Vedeli ste?
Saleziáni na Slovensku
Na Slovensku pôsobí rehoľa saleziánov od roku 1924. Zameriava sa na komplexnú výchovu mladého človeka. Saleziáni ponúkajú sprevádzanie a výchovu prostredníctvom záujmových krúžkov, výletov, táborov, hier, športu, spoločenských a kultúrnych podujatí. Nemenej dôležitým poslaním je ponúknutie kresťanských hodnôt, dôvery, priestoru a času mladému človeku.
V slovenskej provincii pôsobí v súčasnosti 217 spolubratov (z toho 179 kňazov) v 22 mestách a saleziánskych strediskách. Saleziáni sú najpočetnejšou mužskou rehoľou u nás.
zdroj: www.saleziani.sk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín