BRESTOV. Pri Brestove v okrese Humenné je nebezpečným úsekom pre žaby cesta medzi lesom, kde obojživelníky prezimovali. Cez ňu musia prejsť smerom k rybníku. Asi 40 deti z troch základných škôl im príde pomôcť tento nebezpečný úsek prekonať.
Projekt organizačne zastrešuje Správa Chránenej krajinnej oblasti Východné Karpaty v Medzilaborciach v rámci envirovýchovného programu. Zúčastňujú sa na ňom žiaci 5. až 7. ročníkov zo základných škôl na Švermovej ulici v Humennom, Duchnovičovej ulici v Medzilaborciach a deti zo školy v Koškovciach.
Ako uviedla Anna Macková zo Správy Chránenej krajinnej oblasti Východné Karpaty v Medzilaborciach, ich organizácia už tretí rok organizuje tento ekovýchovný program, ktorý nazvali Jarné žabie putovanie.
Projekt má teoretickú a praktickú časť. Počas teórie sa žiaci naučia hravou formou viac o obojživelníkoch. Praktická časť sa týka operatívneho transferu ropúch bradavičnatých v Brestove.
Migrácia závisí od počasia
Tohtoročný dátum migrácie žiab si Macková netrúfa určiť. Vždy to záleží na počasí. Školy sú nachystané tak, že keď aktivisti zachytia prvý pohyb žiab, deti hneď na druhý deň idú do terénu. Zatiaľ na kritických miestach majú natiahnuté fólie, ktoré žabám neumožnia prejsť cez cestu.
Pred dvoma rokmi robili prenos žiab 31. marca, vlani to bolo 12. apríla. Deti s učiteľmi a aktivistami preniesli do bezpečia okolo 14-tisíc žiab a iných obojživelníkov.
Okrem ropuchy bradavičnatej sa tu nachádza aj skokan hnedý a zelený, mlok obyčajný aj veľký.
Macková tipuje, že ťah žiab by mohol byť v tomto roku v termíne od 12. apríla, prípadne sa môže podľa počasia posunúť na víkend alebo začiatok budúceho týždňa.
Podľa Mackovej deti v teréne rýchlo prejde prvotný odstup. Na základe ich odporúčania majú na sebe terénne oblečenie a ochranné rukavice. Žaby prenášajú cez cestu vo vedrách.
Komunikácia nie je veľmi frekventovaná, ide o lokalitu z hlavnej cesty smerom k chatovej oblasti. Na deti dávajú pozor aj učitelia.
Za najväčší problém považuje Macková financie, resp. dopravný prostriedok, ktorý žiakov do terénu privezie a odvezie späť.
Deti si vedú poznámkový blok, ktorý je súčasťou záverečného vyhodnotenia spojeného s vedomostným kvízom. Najúspešnejších žiakov čakajú drobné vecné ceny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín