Korzár logo Korzár Horný Zemplín
Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Chemesákov čaká siedme finále

V semifinále porazili humenskí volejbalisti myjavského súpera trikrát v štyroch setoch.

Chemesáci vo finále. Čaká ich siedmy boj o zlato. Myjava sa bude snažiť získať bronz.Chemesáci vo finále. Čaká ich siedmy boj o zlato. Myjava sa bude snažiť získať bronz. (Zdroj: mirano)HUMENNÉ. Volejbalisti ŠK Chemes Humenné využili hneď prvý postupový mečbal a po siedmykrát v histórii klubu si zahrajú v extralige mužov vo finále. Isto zaujímavá je aj skutočnosť, že sa tak udeje po šiestykrát v rade.

Sitom štvrťfinálových bojov napokon prešli tie kluby, ktoré sa navzájom stretli v nadstavbe o prvé až štvrté miesto.

Chemesáci bez straty setu zvládli Trenčín, Volley team Bratislava tiež v troch stretnutiach, i keď v nich s menším zakopnutím si poradil so Starou Ľubovňou, Svidník potreboval na postup medzi štvoricu jeden zápas navyše, keďže pod Zoborom nitrianskym mladíkom raz podľahol.

Najväčšia dráma, podľa očakávania, sa odohrala medzi Myjavou a Prešovom. Napokon rozhodoval až piaty zápas, v ňom tajbrejk, pričom semifinálovú účasť si prehrýzol celok z kopaníc.

Podľa nasadenia boli práve Myjavčania (číslo 4) súperom ŠK Chemes Humenné (číslo 1) v semifinále. Papier prognózoval jedno, tréner však upozorňoval, že realita na palubovke vie byť iná.

„Nebol to súper, ktorý papierovo bral na seba podobu „štvorky“ z nadstavby, dokázali doma sfúknuť Volley team, čo sme mali na pamäti. Myjava má fázy, keď hrá veľmi dobre, miestami produkuje 'vlažný' volejbal, ale odvážny v útoku. Nám chvíľami stúpala nervozita, niektoré pasáže sme museli naháňať, stále musíme pracovať na veciach, v ktorých sme zraniteľnejší,“ konštatoval Richard Vlkolinský.

Prvý krok

Konal sa na humenskej palubovke, chemesáci vyhrali 3:1, keď súper bral pre seba druhý set.

„Oproti súperovi sme mali dlhšiu zápasovú pauzu, možno nám trochu upadla herná forma, ale servisom sme Myjavu tlačili, čo bolo dôležité. Informácií o súperovi sme mali dosť, keďže hostia zväčša mohli útočiť iba cez kolíky, mali sme to v obrane ľahšie. Súper však napriek prehre ukázal silu, kvalitu, bojovnosť, na Bielu sobotu sme vycestovali skromne, ale odhodlane,“ poznamenal smečiar Milan Javorčík, ktorý si v prvom zápase zapísal 22 bodov.

Milana Mizeráka zdobila až 88%-ná úspešnosť útoku “Súper je kvalitný, má volejbalistov, ktorí už hrali finále, poznajú aj chuť extraligového víťazstva. V druhom sete sme spravili viac nevynútených chýb, tretí set bol jasný, ale aj nervózny. Prvý zápas je vždy náročný, vyhrali sme, z Myjavy chceme doviezť ďalšie víťazstvo,“ dodal myjavský odchovanec.

„Myjava bola omnoho rozohratejšia, zápasy s Prešovom a napokon aj postup im zodvihol sebavedomie. Mali výrazne zlepšenú organizáciu na palubovke, veľa lôpt pochytali v poli, niektoré výmeny boli na úrovni. Bolo dobré, že sme z tých výmien vychádzali, i keď mierne, ale úspešnejšie. Bolo dôležité zvládnuť prvý zápas, využiť domáce prostredie. Nepísané pravidlo doma vyhrať zanechalo na hráčoch istú psychickú stopu, neboli sme miestami úplne herne o.k., ale v pravý okamih prišli body, ktoré sme potrebovali. Vonku bude dôležité, aby sme kvalitne podávali, bude nutné hrať trpezlivo, hrať lopty najmä rozumne,“ vyslovil prianie Richard Vlkolinský. I stalo sa...

Druhý krok

Odveta na kopaniciach mala taktiež štyri sety, taktiež patril druhý Myjavčanom, ale víťazom zápasu boli opäť chemesáci.

„Bol to viac bojovný volejbal, krása možno chýbala, ale dramatickosť v strednej časti zápasu rozhodne nie. Koncovka druhého setu nám unikla vlastným pričinením, v treťom sete vytiahol dobrý servis Kriško a náš náskok zmenil v myjavský prospech. Museli sme teda súpera naháňať, mazať stratu, čo sa nám podarilo. Zápas sme vyhrali, môžem byť spokojný. Prihrávka z našej strany bola dobrá, mohli sme hrať aj stredom, smečiari skladali, veľa lôpt sa hralo na 'účko' a Sarnecki zvládal aj ťažké pozície,“ zhodnotil zápas tréner Vlkolinský.

Tretí krok

Do tretice štyri sety, keď druhý patrí súperovi. Do tretice výhra chemesákov. Na palubovke boli všetci, lebo snáď okrem Joščáka a Mizeráka ostatní neboli vo svojej koži.

"Čo ma teší, že mladí volejbalový boj ustáli a každé jedno striedanie zabralo,“ poznamenal kouč chemesákov.

Ako prvá striedala dvojička Jakub Hriňák (nahrávač) a Ján Leškanič (univerzál).

„Zo začiatku som cítil istú nervozitu, no chlapci ma príjmom podržali, rozohral som si Leškaniča, chytil sa a nejako to potom šlo aj samo od seba. Prvé dva sety sme sa trápili, nedarilo sa nám, súper nás vytĺkal, taktika tak musela ísť bokom a uspeli sme bojovnosťou,“ zhodnotil duel mladý nahrávač chemesákov.

Uchytil sa aj jeho striedajúci súputník Janko Leškanič. „Pred zápasom ma seklo v krku, takže bola aj alternatíva, že na zápas vôbec nebudem môcť nastúpiť, že to tak nebolo, ďakujem fyzioterapeutke Benite Sarneckej a masérovi Jožkovi Kováčovi, lebo tí ma rozhýbali. Hralo sa mi dobre, teší ma, séria je skončená, víkend bude voľný,“ vyslovil spokojnosť univerzál, ktorý semifinálovú sériu ukončil.

„Je jedno, kto dá poslednú loptu, teraz to vyšlo na mňa, teší ma, že som to zvládol. Mám lepší osobný pocit, ale hlavný je úspech družstva,“ poznamenal Leškanič.

V treťom sete naskočil do hry smečiar Pavelka. Hral odvážne útočne i na podaní (tri esá). „Nie je dobré vstúpiť do zápasu so strachom. Šiel som do toho naplno, vyšlo to, tlak sme ustáli, víťazstvo je naše,“ konštatoval Martin Pavelka, ktorý k esám pridal aj sedem úspešných smečov.

V druhom sete sa objavil na palubovke blokár Mlynarčík, v treťom i štvrtom tiež mladý blokár Bališin. V jeho prípade šlo o servis, pričom z jeho rúk začala posledná akcia tretieho setu.

„Servis sa nám veľmi nedaril, s touto úlohou potrápiť súpera na príjme ma tréner na palubovku posielal. Celý zápas to bol boj, postup ma veľmi teší,“ dodal Jakub Bališin, ktorý má volejbalové meno Pipi.

Siedme finále, šieste v rade

Volejbaloví chemesáci patria k najlepším volejbalovým klubom desaťročia na Slovensku. Merať sa s nimi v ostatnej dekáde môže akurát VKP Bratislava, klub, ktorý však v aktuálnej sezóne z volejbalovej scény zmizol.

V súťažnom ročníku 2005/2006 zažili chemesáci premiérové finále, v ďalšej sezóne v boji o zlato chýbali, ale počnúc ročníkom 2007/2008 vždy bojovali o extraligové zlato.

Suma sumárum je to pre Chemes Humenné siedme finále, z toho šieste v rade. Šport číslo jeden v Humennom sa teda oprávnene má čím pýšiť a športová verejnosť spod Vihorlatu môže byť na činnosť klubu hrdá.

Naposledy presne pred desiatimi rokmi zažila volejbalová extraliga mužov obhajobu titulu. Podarilo sa to volejbalistom Matadoru Púchov.

Rovnakú šancu teda teraz majú chemesáci, pričom počnúc sezónou 2007/2008 je to humensko-bratislavská striedačka.

Ak nezískal titul Chemes Humenné, tak to bol VKP Bratislava. Vo volejbalovej histórii Slovenska s jedenástimi titulmi najúspešnejší klub, po tri majú na svojom konte ŠK Chemes Humenné a Matador Púchov, raz oslavovali majstra v Dubovej, Prešove a Novom Meste nad Váhom.

Chemesáci teda majú nielen šancu na obhajobu, ale aj sa od Púchovčanov na delenom druhom mieste v počte titulov odtrhnúť.

Divácka podpora

Humenský volejbal sa vo svojej novodobej ére vždy spája s fantastickou diváckou kulisou. Fans chemesákov sú jednoducho jedineční, verní, stále povzbudzujú. Známi sú aj tvorbou výnimočných transparentov, ktorými dávajú najavo silu a vernosť klubu.

Chemesáci na palubovke i v hľadisku ťahajú za jeden povraz, bez divákov a ich podpory je cesta k titulu mnohonásobne ťažšia. Humenská športová hala už bola veľakrát vypredaná práve z volejbalového dôvodu. Je šanca i dôvod, aby sa tak stalo opäť.

Predpredaj lístkov na finále sa začína v utorok 9. apríla a končí v piatok 12. apríla. Vstupenky budú k dispozícii v predajni IMA Sport (v športovej hale), od utorka do štvrtka v čase 10.00 - 17.00 hod., v piatok do 16.00 hod.

Finálové termíny

Keďže chemesáci skončili v nadstavbe na prvom mieste, mali do play-off aj najvýhodnejšiu pozíciu.

Prešli štvrťfinále i semifinále a ako „číslo jeden“ začínajú finálovú sériu dvojzápasom doma. Hrá sa na štyri víťazné zápasy.

1. zápas - sobota 13. apríla 2013 o 18.00 hod., 2. zápas - nedeľa 14. apríla 2013 o 18.00 hod., 3. zápas - vonku, sobota 20. apríla 2013, 4. zápas - vonku, nedeľa 21. apríla 2013, prípadné ďalšie zápasy: 5. zápas - doma, streda 24. apríla 2013 o 18.00 hod., 6. zápas - vonku, sobota 27. apríla 2013 a 7. zápas - doma, streda 1. mája 2013 o 18.00 hod.

Fakty

1. ZÁPAS
Chemes Humenné - Myjava 3:1 (18,-24,15,21) - séria 1:0

Chemes: Javorčík 22, Lízala 11, Sarnecki 15, Mizerák 12, Joščák 11, Soták 3 - libero Krys (Leškanič, J. Hriňák). Tréner: Richard Vlkolinský. R: Drobňák, Servický. D: 800. Hrací čas: 102 minút.

2. ZÁPAS
Myjava - Chemes Humenné 1:3 (-20,26,-22,-15) - séria 0:2

Chemes: Javorčík 16, Lízala 10, Sarnecki 18, Mizerák 8, Joščák 8, Soták 2 - libero Krys (J. Hriňák, Leškanič). Tréner: Richard Vlkolinský. R: Schimpl, Bajči. D: 300. Hrací čas: 103 minút.

3. ZÁPAS
Chemes Humenné - Myjava 3:1 (26,-22,23,21) - séria 3:0
Chemes: Javorčík 10, Lízala 9, Sarnecki 2, Mizerák 7, Joščák 13, Soták - libero Krys (Leškanič 14, J. Hriňák 2, Pavelka 10, Mlynarčík 1, Bališin). Tréner: Richard Vlkolinský. R: Porvazník, Drobňák. D: 450. Hrací čas: 116 minút.

peso
Najčítanejšie na Horný Zemplín Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 2. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 3. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 4. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 5. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 6. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 7. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 8. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 9. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 10. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 1. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 2. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 3. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 4. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 5. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 6. Prvá akumulátorová 2-stupňová snehová fréza na trhu
 7. COOP Jednota je najdôveryhodnejším slovenským predajcom potravín
 8. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 9. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 10. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 1. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 17 854
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 766
 3. Aká je chémia vôní 13 398
 4. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 9 810
 5. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 683
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 9 234
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 759
 8. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom 8 407
 9. Bývanie v meste predlžuje život 8 177
 10. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 8 013
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Takto vyzeral Jakub po bitke na policajnej stanici.

Po Zsuzsovej skončil v prešovskej väznici aj Gašpar

Súd reaguje, že on taký pokyn nevydal.

Tibor Gašpar.

Prešovčanka Ingrid: Pri pohľade na miesto bytovky mi stále naskakuje husia koža

Hlavné je, že žijeme, hovorí rok od výbuchu na Mukačevskej 7.

Ingrid s piatačkou Izkou.

Dekádu skiareál Lysá chátral, precitnúť má v čase pandémie

Stredisko na Čergove sa vždy spoliehalo na sneženie, teraz mu pomôže technika.

Lyžiarsky areál na Lysej idú oživiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Gröhling by mohol na revanš blokovať Matovičov plán, ale neurobí to

Do Vianoc otvoria aj školu, kam chodia Matovičove dcéry.

Lídri strán po rokovaní u prezidentky.
Dobré ráno

Dobré ráno: Lučanský mal brať úplatky. Kedy sa skončí zatýkanie?

Čo to vypovedá o štáte v ktorom sme žili?

Prokurátor Maroš Žilinka.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop