Kým v minulom roku dostávali centrá voľného času pri základných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta ročne 95 eur na žiaka, v tomto kalendárnom roku si musia vystačiť s jedným eurom. Rozhodli o tom humenskí mestskí poslanci.
HUMENNÉ. Na ostatnom zasadnutí mestského zastupiteľstva poslanci rokovali o všeobecne záväznom nariadení mesta Humenné o určení výšky dotácie na mzdy a prevádzku škôl a školských zariadení na území mesta Humenné na rok 2013.
Diskusiu rozprúdil návrh poskytnúť žiakovi v centre voľného času, bývalom stredisku záujmovej činnosti, pri humenských základných školách jedno euro na rok 2013.
Centrá fungujú pri štyroch základných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta – ZŠ Hrnčiarska, Dargovských hrdinov, Laborecká a Pugačevova. V roku 2012 dostávali školy 95 eur.
„Chceme ich zlikvidovať? Navrhujem, aby centrá boli dotované tridsiatimi eurami. Je to i stanovisko komisie školstva,“ uviedla jej predsedníčka, poslankyňa Alena Židová (nez.).
„V školách začali pracovať v septembri a ich činnosť skončí až v júni tohto roku. Meniť pravidlá hry, športovou terminológiou povedané, v polovici zápasu a takým výrazným spôsobom je diskriminácia,“ pridal sa k poslaneckej kolegyni Jozef Babják (SDKÚ).
Poslanec Ivan Pajtáš (HZDS) sa vyslovil za posilnenie záujmovej činnosti žiakov na školách: „Z dedín dochádzalo k 1. 10. 2012 do mestských škôl 734 žiakov. Zaujímalo by ma, koľko prispievajú starostovia obcí mestským školám za svoje deti?“
Podporné stanovisko tridsiatim eurám vyjadrili tiež poslanci Mária Cehelská (nez.) a Ivan Hopta (Úsvit). „Aj tak nám ostane ešte rezerva približne 70 000 eur na originálne kompetencie,“ povedal.
Poslanec Jozef Mocák (KDH) navrhol kompromisných 15 eur. Oba návrhy však hlasovaním neprešli.
Riaditelia škôl: Jedno euro je málo
Prednosta mestského úradu Ondrej Bartko na rokovaní zastupiteľstva obhajoval euro tým, že CVČ pri školách majú nulové náklady na energie a nájomné.
„Výsledkom porady riaditeľov škôl je, že na CVČ pri školách ide jedno euro. Dohoda bola, výsledkom bol spoločný konsenzus,“ povedal. O alternatívnych sumách reč nebola.
Riaditelia dotknutých škôl ale tvrdia, že euro na žiaka im stačiť nebude. „Je to málo. Do konca júna vyjdeme, ale budeme musieť prijať opatrenia. V tomto školskom roku sme už znížili odmeny učiteľom za krúžkovú činnosť približne o 20 percent,“ naznačuje smer Miroslav Postihač, riaditeľ Základnej školy Dargovských hrdinov.
Do CVČ v škole chodí 498 žiakov, niektorí aj do viacerých krúžkov.
„Obmedzíme činnosť krúžkov a znížime odmeny učiteľov na minimum,“ nahlas uvažuje riaditeľka ZŠ Laborecká Ľubomíra Vatľaková. V súčasnosti 18 krúžkov navštevuje 216 žiakov školy.
„Je zlé, že sa pravidlá menia v priebehu roka. Odmeny za prvé tri mesiace sme už vyplatili, prostriedky sa nám nevrátia,“ dodáva.
Centrum pri ZŠ Pugačevova začalo fungovať len v tomto školskom roku.
„Začali sme v dobrej viere. Chceli sme deťom zabezpečiť činnosti naviac, ponúknuť exkurzie. Brali sme to ako nadstavbu,“ dopĺňa riaditeľka školy Pavlína Kurucová.
„Je nám to ľúto. Do konca roka vydržíme, ale v novom školskom roku s najväčšou pravdepodobnosťou nie. Všetky naše plány padli,“ dodáva.
„Krúžky v tomto školskom roku zachováme, využijeme vzdelávacie poukazy. Rodičia boli veľmi spokojní. Sme optimisti, veríme, že od septembra sa zmení legislatíva. Centrum by sme chceli zachovať, hoci s nulovým počtom žiakov,“ informuje Jarmila Oravcová, riaditeľka ZŠ Hrnčiarska.
Žiadny rozpor
V poslaneckých laviciach sedia aj poslanci, ktorí sú zriaďovateľmi, štatutármi alebo riaditeľmi súkromných centier voľného času či materských škôl.
Kým CVČ pri školách dostanú len euro na žiaka, poslanci v rozpočtovom opatrení schválili, že dve súkromné CVČ mimo územia mesta dostanú na dieťa s trvalým pobytom v meste ročnú dotáciu namiesto 31 až 54,55 eura.
„V nariadení nešlo len o centrá voľného času. Nehlasovala som za seba, ale za to, aby súkromné centrá fungovali a vyvíjali činnosť pre deti,“ zareagovala na otázku o konflikte záujmov poslankyňa Darina Barančíková (nez.), zriaďovateľka súkromného CVČ v Humennom.
Alexandrovi Fecurovi (Smer) poslanec Hopta pripomenul morálne hľadisko. Je totiž zástupcom riaditeľa mestského CVČ Dúha a riaditeľom Súkromného CVČ Ptičie.
„Súkromné centrá majú právo na existenciu i dotáciu zo zákona. Samospráva rozhoduje len o jej výške. Nevidím dôvod, prečo by som nemal hlasovať za jej zvýšenie. Máme deti z 80 obcí, z niektorých dostaneme viac ako z mesta. Prečo by humenské deti mali byť ochudobnené len preto, že zástupca súkromného centra sedí v zastupiteľstve?“ uviedol Fecura.
„Som učiteľ. Živím sa tým, čo viem robiť. V oboch centrách pracujem na polovičný úväzok. Nevidím v tom rozpor. Centrá nie sú nijako prepojené. Prácu si vykonávam tak, že to neprekáža ani jednému z mojich zamestnávateľov. Dôležité je, že to neprekáža ani rodičom detí, ani kolegom,“ dodal.
Poslanec Rudolf Gregorovič (nez.) je štatutárnym zástupcom Občianskeho združenia Aura, ktoré prevádzkuje súkromnú materskú školu.
V rozprave sa vyslovil za rovnakú výšku dotácie pre všetky zariadenia bez ohľadu na zriaďovateľa. Ako poslanecký návrh to však nepodal.
Fakty
Čo poslanci schválili vo VZN
Výška ročnej dotácie na rok 2013 na mzdy a prevádzku na žiaka:
- Centrá voľného času (CVČ) v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Humenné – 105 eur
- CVČ pri ZŠ – 1 euro
- CVČ, ktorých zriaďovateľom je súkromná právnická alebo fyzická osoba – 55,79 eura
- CVČ, ktorých zriaďovateľom je štátom uznaná cirkev alebo náboženská spoločnosť – 55,79 eura
VZN prešlo potrebnou trojpätinovou väčšinou hlasov. Za hlasovalo 16 poslancov.
red.
Názor
Čo hovorí odborník na samosprávu
Ivan Rončák, Transparency International Slovensko: „Podľa zákona o ochrane verejného záujmu ak poslanci, ktorí majú na prerokovávanej veci osobný záujem, vystúpia v diskusii a obhajujú nejaké stanovisko, musia tento svoj záujem deklarovať. Hlasovať môžu.“
red.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín