Marek Kelčák z Kamenice nad Cirochou bol profesionálnym vojakom. Pri dopravnej nehode utrpel vážne zranenia, ktoré mu úplne zmenili život. Chirurgický zákrok, ktorý mu uľahčuje dýchanie, mu bráni v rehabilitácii.
KAMENICA NAD CIROCHOU. Marek Kelčák má 26 rokov. Tak, ako jeho brat, aj on sa rozhodol stať profesionálnym vojakom.
Profesionálnym vojakom sa stal v roku 2006. Pôsobil v 22. mechanizovanom prápore v Michalovciach. V roku 2010 odišiel na osem mesiacov na misiu do Afganistanu. Po návrate pôsobil v v Michalovciach.
„Bolo to 28. októbra 2011. Prišiel po neho kamarát, aby autom odbehli do Humenného. Marek si sadol na predné sedadlo spolujazdca. Po chvíli sme počuli, že na ceste medzi Kamenicou a Hažínom nad Cirochou sa niečo deje. Od nášho domu to bolo vzdušnou čiarou pol kilometra. Vieme od jeho kamaráta, že na ceste išli za nimi ešte dve autá. Všetky začal predbiehať šofér z Humenného. Od Hažína sa ale oproti nemu rýchlo blížili iné vozidlá. Bol v protismere, potreboval sa okamžite zaradiť do pravého pruhu. Pri jeho manévri sa auto, v ktorom sedel Marek, dostalo do kolízie a havarovali,“ povedali Marekovi rodičia Ľudmila a Marián.
Po nehode visel Marekov život na vlásku. Utrpel vážne zranenia aj opuch mozgu. Podstúpil náročnú operáciu. Domov sa z nemocnice vrátil až v polovici apríla 2012. Z profesionálneho vojaka sa stal invalidný dôchodca. Rodina musela kvôli Marekovmu zdravotnému stavu zmeniť svoj život od základu.
„Sme pri ňom doteraz vo dne aj v noci. Po pár dňoch, čo sme ho mali doma, začal mať problémy s dýchaním. Lekári mu museli urobiť tracheostómiu. Je to chirurgický zákrok, pri ktorom sa kanyla zavedie do dýchacích ciest a uľahčuje dýchanie,“ povedali rodičia.
Foto: archív rodiny
Žiadali o rehabilitáciu
„Marek nás vníma, spolupracuje. Sme presvedčení, že k zlepšeniu zdravotného stavu by veľmi prispela komplexná rehabilitácia. Odporučil mu ju aj uznávaný odborník profesor Šteňo. Rehabilitačný pobyt v Národnom rehabilitačnom centre (NRC) v Kováčovej Marekovi odporučil lekár a schválila mu ju aj zdravotná poisťovňa. Žiadosť o prijatie sme poslali začiatkom februára. Nedostali sme písomné vyrozumenie, a tak som tam šiel osobne. Pani primárka mi povedala, že Mareka nevezmú, lebo má tracheostómiu,“ povedal otec.
Oľga Zábojníková, riaditeľka NRC Kováčová nám potvrdila, že liečba pacientov so zavedenou tracheostomickou kanylou u nich možná nie je. Pacienti absolvujú liečbu nie v izbe, ale v trakte, kde sa stretáva zhruba 180 pacientov.
„Môžu byť osídlení rôznymi druhmi baktérií, ktoré bývajú často multirezistentné na liečbu antibiotikami. V takomto prostredí sú vystavení vysokému riziku infekcie otvorených dolných dýchacích ciest, dráždeniu a sekundárnej stenózy trachey,“ povedala.
„Naše zariadenie nie je vybavené na riešenie urgentných dýchacích komplikácií. Nemáme špeciálne vyškolený personál ani prístrojové vybavenie, ako majú anestéziologicko-resuscitačné oddelenia,“ vysvetlila.
Návrh na rehabilitačnú liečbu Mareka nezamietli, ale odložili. Keď lekári vyberú kanylu, majú to NRC Kováčová rodičia oznámiť.
Dýchanie teraz na prvom mieste
Dovtedy si podľa Zábojníkovej stav vyžaduje základnú ošetrovateľskú a bazálnu rehabilitačnú liečbu v domácich podmienkach alebo na najbližšej klinike fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie.
Tam berú aj pacientov so zápalovými komplikáciami dolných dýchacích ciest a sú tam možnosti urgentného zásahu.
Rodičia chcú osloviť lekárov, aby sa vyjadrili, či je možné Marekovi kanylu odstrániť.
„Nevieme, čo navrhnú a ako dlho to všetko potrvá. Rehabilitáciu doma sme Marekovi zabezpečili už dávnejšie, stále si ale myslíme, že najviac by mu dokázali pomôcť práve v Kováčovej,“ dodali rodičia.
Zistili sme
Málo možností pomoci
Príbeh bývalého profesionálneho vojaka nenechal ministerstvo obrany ľahostajným. Z tlačového odboru chceli od nás bližšie informácie. O forme pomoci komunikovali aj s ministerstvom zdravotníctva. Tracheostomická kanyla sa ale aj tak ukázala ako prekážka v pomoci pri urýchlení Marekovej komplexnej rehabilitácie.
Pomôcť nevie Marekovi v tejto fáze ani Únia vojnových veteránov Slovenskej republiky. Momentálne nemá žiadne zariadenie, v ktorom by vojnovým veteránom poskytovali sociálne alebo zdravotnícke služby podľa ich potreby.
kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín