Čiernobiele fotografie vznikli vlani v lete.
BREKOV. Nedávno ich vystavili v motoreste Dvor pod Viničnou skalou v Brekove.
Združenie na záchranu Brekovského hradu organizuje rekonštrukčné práce už niekoľko rokov.
„Murujeme, podieľame sa na archeologickom prieskume a upratujeme okolie hradu. Sanácia hradných múrov prebieha pod dohľadom Krajského pamiatkového úradu Prešov. Hrad by sa mal len konzervovať, a nie dostavať. Zvnútra tento rok plánujeme odstrániť suť a vyrovnať priestranstvo. Musíme ale rešpektovať tempo archeologických prác, takže to môže trvať roky,“ hovorí Stanislav Macinský, riaditeľ združenia.
V minulom roku prebiehal na hrade projekt podporený ministerstvom kultúry a úradom práce, v rámci projektu obnovy hradov s pomocou nezamestnaných.
Na hrade pracovalo 30 zamestnancov. Pridali sa k nim aj viacerí dobrovoľníci zo Slovenska a zahraničia.
„
Snažíme sa zachovať zostatky stavby, ktorá mala vojenský charakter a akoby zázrakom vydržala stáť viac ako tristo rokov. Ruiny v súčasnosti navštevujú turisti, a preto chceme našou činnosťou spraviť toto miesto bezpečnejším. Našu snahu v uplynulom roku dokumentoval aj umelecký fotograf,“ dopĺňa Macinský.
Hlavne o ľuďoch
Obrazovú správu o obnove hradu vytvoril humenský fotograf Robert Tappert. Čiernobiele fotografie vznikali vlani v lete počas letných mesiacov.
„Nešlo mi primárne o reportážne zachytenie procesu prestavby, ale skôr o vzťahy medzi ľuďmi. Je to subjektívny dokument a čiernobiela fotografia je abstraktnejšia,“ povedal na vernisáži výstavy autor.
„Fotografovanie bolo zaujímavé nielen pre mňa, ale aj pre ľudí, ktorí na hrade pracovali. Zachytil som aj zahraničných dobrovoľníkov. Je to výpoveď o ľuďoch,“ dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín