HUMENNÉ. V meste je pravidelná hromadná deratizácia povinnosťou od roku 2005. Vtedy poslanci schválili všeobecne záväzné nariadenie (VZN) č. 84/2005.
Podľa VZN povinnosť vykonať deratizáciu prostredníctvom podnikateľského subjektu odborne spôsobilého na výkon deratizácie majú spoločenstvá vlastníkov bytov a správcovia bytových domov, prevádzkovatelia verejných kanalizácií a čistiarní odpadových vôd, prevádzkovatelia teplovodov centrálneho vykurovania, školy a školské zariadenia.
Povinnosť deratizovať sa vzťahuje aj na podnikateľov v oblasti výroby a skladovania potravín, na obchodné a pohostinské prevádzkarne so sortimentom potravín, na podnikateľské subjekty, ktoré nakladajú s odpadmi a starajú sa o parky a verejné priestranstvá. Povinnosť sa týka aj správcov vodných tokov.
Všetky náklady spojené s deratizáciou hradia subjekty z vlastného vrecka.
Bokom nezostanú ani vlastníci, správcovia či nájomcovia rodinných domov na území mesta. Rozdiel je len v tom, že im odpadá povinnosť najať si na deratizáciu odborne spôsobilú firmu.
„Každý vlastník budovy, ktorý vykoná vo svojom objekte deratizáciu, pošle mestskému úradu oznámenie o vykonaní tohto úkonu,“ informovala Michala Macková z tlačového referátu mestského úradu.
Kto kontroluje splnenie povinnosti a koľko bude mesto stáť deratizácia majetku v jeho vlastníctve, sme sa nedozvedeli.
VZN hovorí aj o sankciách za nesplnenie povinnosti deratizovať. Právnickej osobe možno uložiť pokutu až do výšky 6 638 eur, fyzická osoba môže byť postihnutá pokutou do výšky 166 eur.
Dvakrát ročne
„Máme uzatvorenú celoročnú zmluvu s odborne spôsobilou firmou. Spolupracujeme s ňou už roky,“ hovorí Michal Buchovecký, podpredseda prevádzkovo-technického úseku COOP Jednota Humenné.
Jednotári deratizujú vo svojich prevádzkach minimálne dvakrát ročne – na jar a v jeseni.
„Na základe hlásení o výskyte hlodavcov od vedúcich predajní aj mimoriadne,“ dopĺňa Buchovecký.
V súčasnosti podľa jeho slov nezaznamenali zvýšený výskyt hlodavcov. „Zriedka ich spozorujeme pri kanalizačných rozvodoch. V našich prevádzkových jednotkách s nimi problém nemáme,“ dodáva.
Lákajú ich odpadky
„V minulom roku sme deratizovali aj mimo hromadnej povinnosti. Susedia si sťažovali, že videli hlodavce,“ hovorí Martina Morozová, predsedníčka SVB na Ulici dargovských hrdinov na Sídlisku III.
Aj napriek rekonštrukčným prácam na teplovodnom potrubí v tejto lokalite predsedníčka Morozová si myslí, že výskyt hlodavcov súvisí s neporiadkom okolo kontajnerov s odpadom.
„Kontajnery sa rýchlo zaplnia, odpad sa nevyváža dostatočne často. Obyvatelia kladú odpadky ku kontajnerom, nezriedka sa v nich prehrabujú neprispôsobiví. Hoci platíme človeka, aby sa staral o poriadok, nedá sa všetko ustrážiť. Určite by pomohli ohrady na kontajnery,“ dodáva.
Na Ulici Čsl. armády na Sídlisku I majú od hlodavcov pokoj.
„Bývam tu už 15 rokov a nikdy sme problém s nimi nemali. K nám do bytovky sa nedá dostať, vymenili sme okná, dvere, zateplili. Aj napriek tomu sa do deratizácie zapájame a objednávame si na to špecializovanú firmu,“ hovorí predseda SVB Marcel Krajňák.
Autor: jo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín