Najväčším vinníkom sú nefunkčné melioračné systémy.
HUMENNÉ. Voda na poliach. hlavne na rovine, je podľa odborníkov výsledkom niekoľkých faktorov.
Riaditeľka Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Humennom Jana Špuntová hovorí o štyroch faktoroch.
„V tomto roku sa nedá hovoriť o nadmerných zrážkach či veľkom množstve vody z topiaceho sa snehu. Skôr prichádzajú do úvahy zvyšné faktory,“ zdôrazňuje.
Melioračné systémy, ktoré odvádzajú vodu z väčšej plochy do odvodňovacích šácht či kanálov, sú podľa jej slov značne poškodené a odcudzené.
Na poškodenom mieste sa voda ďalej neodvádza, ale začne vyvierať na povrch a tu nastupuje ďalší faktor, ktorým je priepustnosť pôdy.
„Región Humenné je z 90 % zastúpený pôdami ako je pseudoglej a rendzina. Sú to pôdy ťažké a vyznačujú sa veľmi nízkou priepustnosťou. Odvodňovacie kanály pri ceste sú značne zarastené a znečistené komunálnym odpadom, čo im bráni ďalej odvádzať vodu z miesta. V určitej miere má negatívny vplyv aj vynechanie niektorých agrotechnických operácií na pôde, čo je spôsobené znižovaním podpôr výroby,“ vysvetľuje riaditeľka Špuntová.
Plodiny trpia
Plodiny, ktoré sú dlhodobo vo vode, tým podľa nej trpia.
„Ak vzídené oziminy úplne nevyhnijú, hrozí zvýšené riziko napadnutia hubovými chorobami, dochádza k pomalšej vegetácii a zníženiu úrody,“ hovorí.
V tomto roku je však podľa Špuntovej podiel podmáčaných miest nízky.
„Nespôsobí až také veľké škody. V polovici mesiaca bola pôda ešte zamrznutá. Záleží na ďalšom priebehu počasia,“ dodáva.
Melioračné systémy, ktoré boli vybudované v minulosti a boli pre poľnohospodárov prínosom, sú v terajšej dobe skôr záťažou.
„Je to problém dlhodobý a celoslovenský. Ak sa nebude systémovo riešiť zo strany štátu, ktorý je ich vlastníkom, bude sa tento problém prehlbovať. Štát sa však vyhovára, že na to nemá finančné zdroje. Stojí za úvahu využiť zdroje sociálnych dávok, ktoré by si poberatelia odrobili možno aj čistením odvodňovacích kanálov a opravou melioračných systémov,“ myslí si riaditeľka Špuntová.
V Kamenici už čistia
Za pravdu jej dáva Ladislav Lukáč, konateľ spoločnosti Agroluk v Kamenici nad Cirochou.
„Počasie nevieme ovplyvniť. So zrážkami neurobíme nič. Veľkým problémom sú nevyčistené melioračné kanály. Aj priekopy popri cestách sú neprehĺbené, zanesené porastom a odpadom, ktorý vodu hatí. Tu treba využiť na ich čistenie poberateľov dávok,“ hovorí.
Za pozitívny považuje počin miestneho starostu, ktorý dal vyčistiť úsek od železničného priecestia smerom na Modru.
Autor: jo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín