Ide o najvzácnejšie a najvýznamnejšie exponáty. Chýbať medzi nimi nebudú domčeky i chrám zo skanzenu.
HUMENNÉ. Vihorlatské múzeum patrí medzi sedem múzeí v Prešovskom kraji, ktorých sa digitalizácia dotkne.
Prešovská župa získala nenávratné finančné zdroje na podporu projektu Najvýznamnejšie historické a umelecké pamiatky v zbierkach PSK s rozpočtovým nákladom vo výške 1,5 milióna eur z európskych fondov.
Projekt, ktorý sa začne už v marci, by mal byť ukončený do roku 2015.
Múzeá v súčasnosti spracúvajú zbierkové fondy v elektronickej podobe.
„Druhostupňová odborná evidencia obsahuje opis zbierkového predmetu, rozmery, charakteristické znaky, datovanie, spôsob nadobudnutia a podobne. Prikladá sa aj fotodokumentácia predmetu. Digitalizácia je podrobnejšia,“ hovorí archeologička Ivana Strakošová, zástupkyňa riaditeľa Vihorlatského múzea.
Predmety i objekty sa digitálne nasnímajú zo všetkých strán, teda trojrozmerne, zachytia sa detaily.
„Prístroj je náročný na prenášanie a inštaláciu. Zaberá celú miestnosť a my budeme musieť vybrané predmety fyzicky doniesť na miesto určenia. Digitalizovať budeme zaujímavé archeologické nálezy, ako napríklad keltsko–dácke mince z Ptičieho, obrazy, kusy nábytku, národopisný materiál, ale aj chalúpky v skanzene. Za tými prídu pracovníci s prenosným prístrojom,“ vysvetľuje.
Prospeje odborníkom i laikom
Zmyslom digitalizácie je uľahčiť odbornej i laickej verejnosti prístup k zbierkovým predmetom.
Pozitívom je ich uchovanie pre budúce generácie na nosičoch v elektronickej podobe. Pre odborníkov bude veľkým prínosom.
„Napríklad, objavíme nejaký zaujímavý archeologický artefakt. Potrebujeme k nemu analógie, teda podobné veci. Nebudeme musieť za nimi cestovať, nájdeme si ich pomerne jednoducho a ľahko len klikaním. Odpadne prácne hľadanie v odbornej literatúre,“ dodáva Strakošová.
Laická verejnosť bude mať prístup asi k tridsiatim percentám zdigitalizovaných predmetov.
Nájde si ich na webových stránkach Slovenského národného múzea, Prešovského samosprávneho kraja a jednotlivých múzeí.
„Tu sa prihliada aj na bezpečnostné hľadisko,“ zdôrazňuje.
Spolu vyše 8 000 objektov
Ako pre TASR spresnila hovorkyňa PSK Veronika Fitzeková, vzhľadom na finančnú náročnosť digitalizačnej techniky a jej rentabilitu, bude procesy realizovať externá firma.
„Napriek tomu bude zriadené aj digitalizačné pracovisko na Úrade PSK. Na odbor kultúry bude prijatý jeden človek, ktorý bude realizovať jednoduchšie techniky,“ uviedla.
Zdigitalizovať by sa malo celkom 8 124 objektov zo zbierkových fondov múzeí v pôsobnosti PSK.
V našom regióne sa digitalizácia dotkne aj Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach.
Autor: jo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín