Pracovníkov technických služieb (TS) neodradilo od rozvozu veľkoobjemových kontajnerov po sídliskách ani nepriaznivé zimné piatkové počasie.
HUMENNÉ. Jarné upratovanie bude prebiehať v dvoch etapách až do 30. apríla.
Stroje sa dostali na cesty a chodníky 26. februára. „Od posypového materiálu vyčistili najmä mestské ťahy, pešiu zónu a časť chodníkov.
Čistenie komunikácií pomocou stroja pokračuje aj naďalej,“ uviedla Michala Macková z tlačového referátu magistrátu.
Vo štvrtok 7. marca sa do upratovania zapojili aj ľudia. „Ručné čistenie vykonávajú zamestnankyne prevádzky čistenia, separácie a verejnej zelene technických služieb a zamestnanci na malé obecné služby. V súčasnosti pracuje na aktivačných prácach v TS 24 aktivačných pracovníkov. Ručne zametajú a čistia ulice, zbierajú odpadky a v prípade zlepšenia počasia budú čistiť a likvidovať čierne skládky,“ doplnila Macková.
„Doterajšie skúsenosti s ľuďmi na aktivačných prácach sú také, že mnoho z aktivačných pracovníkov po niekoľkých dňoch je práceneschopných, alebo zničia náradie, aby nemali s čím pracovať,“ dodala.
Aktivační pracovníci spolu so zamestnancami separačnej linky upratali už Sídlisko III. a Sídlisko pod Sokolejom. Odpratali odpadky z ulíc a spod okien bytových domov.
V dvoch etapách
Na webovej stránke mesta je už zverejnený harmonogram jarného upratovania.
Občania sa dozvedia, kde sú pristavené veľkoobjemové kontajnery a kedy ich TS vyvezú. Kontajnery slúžia na zber a odvoz odpadu z domácností.
„Nepatria do nich konáre, lístie, vyhrabaná tráva, nebezpečný a stavebný odpad,“ upozornila Macková.
Akumulátory, batérie a odpadové oleje z motorových vozidiel a vyradené elektronické zariadenia môžu občania priniesť do areálu Technických služieb na Sninskej ulici.
V prvej etape od 15. marca do 11. apríla budú kontajnery k dispozícii všetkým občanom mesta podľa rozpisu.
V druhej etape od 11. apríla do konca mesiaca ich pracovníci technických služieb vyprázdnia a nanovo rozmiestnia iba na základe požiadaviek občanov a predsedov spoločenstiev vlastníkov bytov.
Počas jarného upratovania sa v meste v priemere vyvezie 133 veľkoplošných kontajnerov so 180 tonami odpadkov. Radnicu to stojí 10 650 eur vrátane dopravy a uloženia odpadu na skládku.
Neporiadok aj na súkromných pozemkoch
Čierne skládky sa tvoria aj na súkromných pozemkoch. Aj napriek tomu, že vlastník pozemku je povinný starať sa o svoj pozemok v zmysle platných predpisov – zákonov, vyhlášok či všeobecne záväzných nariadení mesta, ktoré ho zaväzujú urobiť na svojej nehnuteľnosti opatrenia brániace nepovolenému umiestneniu odpadu, v mnohých prípadoch sa tak nedeje.
„Napriek týmto zákonným povinnostiam vlastníka pozemku sú vlastníci, ktorí svoje povinnosti dobrého hospodára nezabezpečujú. Mesto každoročne vyzýva vlastníkov nehnuteľností, na ktorých dochádza k nepovolenému uloženiu odpadov a nekoseniu trávnatých plôch, na odstránenie nedostatkov,“ doplnila Macková. V minulom roku spomínanú lokalitu pracovníci technických služieb na náklady mesta upratali.
Autor: jo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín