Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Zamestnankyniam spoločnosti Twista Humenné nevyplatil ich taliansky zamestnávateľ mzdy za január a február. Aby sa dostali k peniazom, na ktoré majú zo zákona nárok, rozhodli sa, že podajú návrh na vyhlásenie konkurzu podniku.
HUMENNÉ. Ženy z podniku Twista Humenné sa v utorok stretli na mestskom úrade v Humennom s Jozef Balicom, členom predsedníctva OZ Kovo.
Balicu, ktorý má skúsenosti s pomocou zamestnankyniam zo skrachovaného Slotexu, si ženy pozvali, aby im poradil.
Ide približne o 35 - 40 zamestnankýň, ktoré doteraz nerozviazali s talianskym zamestnávateľom pracovný pomer.
Hoci podnik už nevyrába a v hale, kde doteraz vyrábal, už Talianom nepatria ani stroje, majitelia doteraz nedali podnik do konkurzu.
Neurobil to ani nikto z ich veriteľov. Majitelia si nenašli čas, aby prišli za ľuďmi, ktorí stále figurujú ako ich zamestnanci.
Ženám, ktoré so zamestnávateľmi pracovný pomer nerozviazali, nevyplatili plnú mzdu za január a február tohto roku.
Dovtedy im síce vyplatili 60 percent mzdy, no začiatkom tohto roku prestali so zamestnancami aj odborármi v Humennom komunikovať.
Keďže s odbormi neuzavreli dohodu o vyplatení 60 percent mzdy za január a február, ženy si nárokujú na mzdu v plnej výške.
Odborári informovali inšpektorát práce
„Potrebujeme sa pohnúť z mŕtveho bodu,“ vysvetlila Božena Hejnusová. Ženy sú bez príjmu a v tejto situácii aj bez možnosti podpory od štátu.
Na stretnutí chýbal Ladislav Vinkler, predseda základnej organizácie Odborového zväzu energetikov a chemikov VSV Humenné.
„V tom čase som čakal na ľudí z inšpektorátu práce. Jedným z krokov, ktoré podnikáme, je o oznámenie o porušení zákonníka práce a kolektívnej zmluvy o nevyplatení mzdy,“ vysvetlil.
V tom, že si ženy pozvali Balicu, problém nevidel. Podľa jeho názoru si aspoň potvrdili, že iný odborár im môže na základe platných zákonov a zákonníka práce poradiť len to, čo on.
„Problém je v tom, že ženy si chcú uplatniť peniaze z garančného fondu. Lenže podnik musí niekto dať do konkurzu. Vravel som im, aby počkali, že mám prísľub od veriteľov Twisty, že by to mohli urobiť koncom marca,“ povedal.
„Tiež som ich informoval, že do konkurzu môžu dať podnik aj zamestnanci. Sú s tým ale spojené finančné výdavky a my na tento účel peniaze nemáme,“ vysvetlil Vinkler.
Návrh na vyhlásenie konkurzu podniku
Po porade s Balicom sa ženy rozhodli, že na to, kedy dajú podnik do konkurzu veritelia, už čakať nebudú a urobia to samy.
„Na poplatok, ktorý je potrebný na to, aby sme podali návrh na vyhlásenie konkurzu podniku, sa ženy poskladajú,“ povedala Hejnusová.
Balica avizoval, že bez odborových právnikov, personalistov a účtovníkov z Twisty sa nezaobídu. Každej zo zamestnankýň totiž budú musieť presne vypočítať peniaze, na ktoré si robia nárok.
Ich budúcim krokom bude aj rozviazanie pracovného pomeru s talianskym zamestnávateľom z dôvodu nevyplatenia mzdy a aj evidencia na úrade práce. „Je to vrcholná neserióznosť,“ povedal Balica na margo talianskych zamestnávateľov.
Podľa jeho názoru je situácia žien z Twisty potvrdením smutnej reality, že zamestnávatelia poznajú zamestnancov, keď pre nich tvoria zisky, no chýba im základná slušnosť, aby sa s nimi rozišli podľa Zákonníka práce.
Rozhodli sa konať. Ženy z Twisty nechcú čakať na to, kým podnik dajú do konkurzu jeho veritelia.
Jozef Balica. Ženám vysvetlil všetky možnosti, ktoré majú.
Poskladajú sa. Ženy sa rozhodli, že sa poskladajú na poplatky, ktoré treba zaplatiť za podanie návrhu na vyhlásenie konkurzu podniku.
Foto: kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín